Millaiselle ihmiselle sopisi Dalmatialainen??

Hei. Olen täysin hurahtanut nyt ajatukseen että minulle tulisi Dalmis. Minulla on ennestään ollut koiria ja minun eräällä tutullani on ollut dalmis. En vain tiedä sopisinko minä rodulle. Minua ei haittaa koirankarvat ja pidän lenkeillä käymisestä. Millaiselle ihmiselle suosittelisitte Dalmatialaista?
11421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tuskin kukaan haluaa tuon rotuista???

Äänestä
  • Toi oli aika töykeetä. Kyllä säkin tykkäät jostain rodusta mistä joku muu ei tykkää.

    Äänestä

Mitä olen muutamia tavannut niin aktiivinen rotu todella on. Sopii varmasti hyvin liikunnalliselle ihmiselle joka tykkää tehdä pitkiä lenkkejä. Veikkaan, että pelkät hihnalenkit eivät välttämättä riitä vaan olisi hyvä jos vapaana saisi juosta niin paljon kuin lähtee päivittäin.

Äänestä

Kannattaisi tutustua rotuun livenä. Täällä on mielipiteitä laidasta laitaan ja useita tosi häiriintyneitäkin vastaajia.

Äänestä

Jos et tosiaan pelkää karvaa, liikut PALJON ja tykkäät, että sohvalla ollessasi on kyljessä aina kiinni karvakorva niin ota dalmatialainen! :)

Meillä 10 v dalmisnarttu. Karvaa lähtee todella paljon (ainakin tällä hetkellä), siivota saa monta kertaa päivään. Rakastaa ruokaa ja juoksemista. Vapaana juokseminen on dalluille tärkeää, hihnalenkit eivät riitä. Meidän koira tykkää frisbeen noutamisesta ym. palloleikeistä. Ruokaa söisi varmaan niin paljon kuin saisi. Meidän vanha rouva on kärsinyt iho-ongelmista, milloin on tassujen välit auki milloin mitäkin. Vakuutus siis kannattaa ottaa kaiken varalta. Tykkää lapsista ja kaipaa ylipäätään kaikilta ihmisiltä rapsutuksia/huomiointia. Haukkuu ainoastaan sisääntulijat, ns. turhaa räksytystä ei ole. Onhan tuo aivan ihana rotu ja uskollisia ovat laumalaisilleen. Karvaa vaan saisi tosiaan lähteä vähemmän! :)

Äänestä
  • Dalmatialaisella ei ole pohjavillaa. Karvaa lähtee läpi vuoden.

    Äänestä

Kaverillani on kolme dalmista ja tosiaan virtaa riittää. Hän käy päivittäin pitkän metsälenkin, jolloin koirat saa juosta vapaana. Hänellä on aidattu piha jossa koirat leikkivät parisen tuntia päivässä. Lisäksi hän harrastaa agilityä ja hihnalenkit vielä tähän päälle ja aina vain koirilla tuntuu virtaa riittävän. :D

Joten kunhan omistajallakin virtaa ja aikaa riittää niin ovat mainioita kavereita.

Täytyy myös muistaa, että riistaviettiäkin löytyy jonkin verran. :)

Äänestä

Dalmis on energinen ja ihana kaveri. Jaksaa juosta omistajansa läkähdyksiin. Vaatii irrallaan juoksutusta turvallisella alueella. Leikkisiä ovat myös. Rakastaa nukkua omistajansa viekkukaverina peiton alla. Irtoava karva on kyllä sellaista piikkitikkua, että kaikki ei tykkää. Kuivausrumpu on omistajalle välttämättömyys. Suosittelisin muistamaan myös, että rodussa on puolustusintoisia, toisia koiria ja ihmisiä kohtaankin agressiivisia yksilöitä. Iso koira vaatii siis riittävän kookkaan ja vahvan kiinnipitelijän. Dalmatialaiselle käytöstavat tulee opettaa huolella. Rotu osaa testata sen, kuinka päättäväinen omistaja on. Jos antaa ns. löysää, lakkaa tottelemasta. Itselläni oli iso 40kg jättiuros ja suhtautui toisiin koiriin ja ihmisiinkin agressiivisesti. Suojeluvietti oli kova. Valitettavasti tämä kaveri tuli minulle vasta 2,5-vuotiaana ja huonoista oloista. Kurjat kokemukset olivat opettaneet koiralle jo ikävän reagointitavan eri tilanteisiin, jota en saanut muutettua. Rotu on älykäs ja ihana, mutta vaatii peräänantamattoman ja johdonmukaisen koulutuksen, jottei huomaa yllättäin omistavansa isoa ongelmaa kauniissa paketissa.

Äänestä

Dalmatialainen kuuluu maaseudulle. Sen kanssa on JUOSTAVA PITKIN METSIÄ Vähintään kerran päivässä.

Äänestä

Kaverilla oli joskus dalmatiankoira, ruskea pilkkuinen. Ihana luonne, kiltti, liian vähän sai kyllä reppana liikuntaa ja kovasti veti hihnassa (syy hihnan toisessa päässä). Muistan, että karvaa lähti ihan hirveästi ja se oli pientä ja terävää, sitä oli joka paikassa ja vaatteisiin tarttui. Siksi en itse dallua ottaisi, vaikka ihana rotu on.

Äänestä

ois kiva omistaa useita eri rotuisia koiria ja 4 dalmatialaista tyttökaverinsa kanssa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pentutaloonjookos kirjoitti:

Hei. Olen täysin hurahtanut nyt ajatukseen että minulle tulisi Dalmis. Minulla on ennestään ollut koiria ja minun eräällä tutullani on ollut dalmis. En vain tiedä sopisinko minä rodulle. Minua ei haittaa koirankarvat ja pidän lenkeillä käymisestä. Millaiselle ihmiselle suosittelisitte Dalmatialaista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu