Noin vuoden vanha syrkki uroshamsuni on saanut todella pahan tavan. Se jyrsii/nakertaa juomapulloaan, aina kun on hereillä. Ei taida tehdä hampaille kovin hyvää jyrsiä metallia..? Kaikenlaista sallittua pureskeltavaa häkissä on, mutta ne eivät hamsteria kiinnosta. Lisäksi kun häkkiin asettaa juoksulautasen, hamsuni juoksee siinä hetken ja sen jälkeen rupee pureskelemaan juoksulautasen alaosaa. Hyvin ärsyttävää, kun yöllä vielä touhuaa ja häkki makuuhuoneessa, viime yönäkään en saanut nukuttua. Miten tästä jyrsimis tavasta voisi päästä eroon?
Turhautunut hamsteri?
ÄrsyttäväTapa
2111
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minkä kokoinen hamsterin häkki on? Onhan se tarpeeksi iso (70x40 cm minimi häkki on monelle syrkille yksinkertaisesti liian pieni, mikä oireilee turhautumisena)? Kuulostaa sille että hamsterilla on liian vähän tekemistä. Juoksulautanen (onhan se varmasti tarpeeksi iso) tai juoksupyörä tulisi olla jatkuvasti häkissä käytettävissä, että hamsteri saa täytettyä liikunnan tarpeensa. Katso hamsterille paksu kerros kuivikkeita, joihin pääsee kaivelemaan, sekä runsaasti virikkeitä, jotka vaihtuvat uusiin aina siivouksen yhteydessä.
Häkki on täysin sopiva, edelliselle hamsterilleni ainakin, ja tähän asti myös tälle herralle. Ihan normaalikokoinen, hieman isompi kuin normihäkki pitäisi riittää..? Lisäksi saa juosta viikoittain vapaana ja sylitellään paljon. Nykyisin vaihdan virikkeet joka yö kun hamsteri alkaa juomapulloa jyrsiä. Juoksulautanen on suuri, ja käy syrkeille oikein hyvin. Häkki siis on näin arvauksena heitetty kokoa 80x50cm. Pitäisi riittää kun saa vapaana juosta niin usein :) Juoksulautanen on alaosan kannalta niin suuri, että ei paljoa muita virikkeitä mahdu kun sen laittaa häkkiin. Kaikki mahdolliset virikkeet kokeiltu, mutta juomapullon jyrsiminen jatkuu vain. Jotkut laittavat hamstereille kaltereihin sitruunaa, jotta jyrsintä loppuisi. ei taida auttaa juomapulloon? D: