KAUNEIN KEITTIÖ ?

Cocina

Keittiöremppa alkaa. Tyhjä isohko tila. Mistä ihmeestä se nyt tietää, millainen keittiö kannattaa tehdä? Ovatko saarekkeet vielä muotia? Vai baarit? Vai kannaattako ruveta jo tekemään taas suljettuja keittiöitä? Puinen vai valkoinen? Kivilattia vai lauta?
Mitä värejä? Muurattu puuhella vai induktiotaso? Kertokaa, mistä tykkäätte?

4

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käytännöllinen

      Katsele kymmenen vuotta vanhoja keittiökuvia sisustuslehdistä. Tee sellainen, joka edelleen näyttää ajankohtaiselta ja klassiselta. Et kyllästy. Ja käytä paljon aikaa toimivuuden, helppohoitoisuuden ja puhtaanapitämisen suunnitteluun.

    • Jotain_tuonne_päin

      -Valkoinen, pari tehostekohtaa (esim. pieni kaapinovi) vaikka punaiseksi. Ovat helppo vaihtaa, jos kyllästyy.
      -Lautalattia, mikäli tykkää kävellä paljain jaloin.
      -Induktiotaso, uuni ylös.
      -Tiskari korotetulla alustalla (n. 30 cm lattiasta).
      -Saareke tarpeeton. Ainakin kiinteä sellainen.
      -Jos ikkunasta on kiva maisema ulos, niin miksei sen eteen sijoittaisi baaripätkää vaikka aamiaista varten. Toisaalta voi siihen sijoittaa myös tiskipöydän jenkkityyliin.

      • Cocina2

        Lattiaksi tilattu harmaata kivilaattaa. Emme kävele koskaan paljain jaloin. Ikkuna on ongelma,koska se on niin matalalla,ettei sen eteen voi laittaa mitään normaalikorkuista. Vesipiste on toisella seinällä, joten sen siirtämiseen ei varmaankaan ryhdytä. Induktiotaso ja uuni kaappiin, samoin mikro. Olet oikeassa, kiinteästä saarekkeesta luovuimme ajatuksena.


      • Kaappitaso

        Suojaetäisyys voi jäädä naftiksi kun induktiotason asennat kaappiin ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      679
      9495
    2. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      100
      4681
    3. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      300
      4592
    4. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      3643
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      497
      3628
    6. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      209
      3330
    7. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      188
      3226
    8. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      16
      2956
    9. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      250
      2939
    10. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      153
      2676
    Aihe