Kuulokojeet yksityssektorilta vai Kuulokeskuksesta

12jake

Tästä keskusteltiin, jopa väiteltiin joku vuosi sitten aikas kiivaastikin, kun kirjoitin, ett Kuulokeskuksista ei parhaita laitteita saa. Kaikki eivät uskoneet väitettäni. Mutt taisi olla Phonakin kotisivuilla kun asia kerrottiin julki yleisestikin. No se siitä.
Nyt on positiivinen kirjoitus, jossa useampi kojeiden maahantuojien yhteisesti teettämässä tutkimuksessa kerrotaan kojeiden mielekkyydestä ja positiivisesta vaikutuksesta dementiaan ja syrjäytymiseen.
Ja jutun lopussa Kuulotekniikan (tuo maahan Siemensin kojeita) toim.johtaja Juha Hakalalin toteaa uusimpia ja parhainpia laitteita saatavan yksityiseltä sektorilta - maahantuojien omista liikkeistä ja monista yksityisomisteisista sairaaloista. "Voi vaikka puutarhaa hoitaessaan kuunnella olohuoneessa olevaa radiota..." Ja kirjoituksessa kehuttiin myös suuntakuulon oleellista parantumista uusimmissa kojeissa. Josta pari vuotta sitten kertoessani minua väitettiin erään merkin myyjäksi ja vallan höpöjen puhujaksi...

No nyt sellaisen tai sellaisia suuntakuulon palauttavia kojeita saa tarvittaessa myös Kuulokeskuksista, niin kuin minäkin sain.

Anteeksi, että olen hyvämuistinen ja välillä inhottavan ilkeämielinen kaivellessani vanhoja asioita, joissa kertomaani on valheeksi väitetty.

3

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12jake
    • Mr_Menier

      Minä sain juuri kuulolaitteen kuulokeskukselta. Laite on Phonakin Ambra. Käsittääkseni sen on melkein high end tuote. Olen käynyt jo kuuntelemassa musiikkiteatteria, vaikeita neuvotteluja kumisevassa tilassa, perheen touhuissa ja tietysti kuunnellut musiikkia. Ja olen todella tyytyväinen. Elämäni laatu kohosi merkittävästi. Laitteet ovat kevyet, miellyttävät ja helpot käyttää.

      En voi kyllä ymmärtää miksi ne laitteet pitäisi sieltä yksityiseltä hankkia jos saa ammattitaitoisen henkilön tarkkaan säätämän laitteen itselleni suuresta ja luotettavasta organisaatiosta jossa on kymmenien vuosien kokemus laitteista sekä lääketieteellinen ymmärrys kuulo-ongelmista.

      • phonak-versata

        osuit asian ytimeen!! kait ne on niitä raha"rikkaita jotka haluaa tekaritkin kullasta!!! :) ettei tule "alemmuus" kompleksia julkisesta puolelta!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      215
      6490
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      84
      4870
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      113
      4675
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      23
      3142
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      100
      2837
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2255
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1757
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      66
      1729
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1674
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      57
      1497
    Aihe