Lumi on sulanut ja sipulikukat nousevat maasta. On idänsinililjaa, helmihyasinttia, krookusta, tulppaania ja narsissia. Tai oikeastaan pikemminkin olisi.
Mutta voi surku! Sitä mukaa kun ne alkavat kasvaa, ne päätyvät kanien ja jänisten suihin ja jäljelle jää pelkkä katkaistu nysä.
Talven aikana meni vadelmanvarret sekä pari pientä tuijaa. Koko pihaa ei voi eristää verkkoaidalla ja kukkia on niin monessa paikassa, ettei niitä voi erikseen suojata.
Kastelin tänään pippurisopalla, jonka keitin vanhan pippurimyllyn sisällöstä. Viime vuonna tupsutin päivänhatuille valkopippuria - ehkä vähän myöhään kun kaikki kukkavarret oli jo katkaistu. Ehkäpä jossain vaiheessa suihkutan koko pihan tabascolla.
Vai olisiko kellään parempia vinkkejä?
Kanit popsii kaiken
3
155
Vastaukset
- Sipulikukkafani
Kokeileppa maahan laitettavaa myyräkarkotinta, joka lähettää hiljaista kimeätaajuisia piipitystä. Niitä löytyy puutarhamyymälöistä, ostettiin muistaakseni Bauhausista 3 vuotta sitten ja maksoin noin 50 euroo. Maassa se on syyskuusta toukokuun loppuun, sen jälkeen puhdistan päältä ja varastoon odottamaan. Syksyllä taas uusin patterit ennen maahan laittoa. Laitoin sellaisen aikanaan alkusyksystä kukkapenkkiin myyriä vastaan. Keväällä kun ensimmäiset krookukset kukkivat kaksi rusakkoa istua kyyhötti pihan reunalla iihmettelemässä, mutta eivät uskaltautuneet lähemmäksi. Sen jälkeen ovat sipulikukat kukkineet komeasti karkottimen läheisyydessä (ainakin 10-15m säteellä) ja tuija saanut kasvaa. Narsissit ovat saaneet kukkia rauhassa vielä kauempana. P
- Hyväksikokenut
Minä olen laittanut kekkilän kanankakkaarakeita ja rusakot jättää kukkani rauhaan. Yksi kevät olin vähän myöhässä ja ehtivät muutaman tulppaanin nipun katkaista mutta syöminen loppui kun kyllin kanankakan.
Kiitos vinkeistä, täytyypä kokeilla. Nyt alkaa jo olla ruohoakin syötäväksi, joten kukat ja kukkapenkit ovat saaneet olla rauhassa.
Saimme tänne myös aivan ihanan vieraan, harmaankirjavan kissan - panta on kaulassa, joten on varmaan jostain lähistöltä. Näimme ikkunasta, kun kahden päivän aikana sai hoidettua kolme kaninpoikasta. Nyt ei ole enää vanhempiakaan näkynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1424263
Milloin nainen saan sinut?
Kanssani eroottisiin hetkiin? Tiedät ja tunnet kovan haluni, hellyyden myös. Onko vastauksesi edelleen, että en tiedä, e222395Haluan että tiedät tämän
Jos luet täällä. En ole sinulle vihainen, vaikka asiat menivät niinkuin menivät. Ajattelin, että et tykkää minusta, jonk971989Trump syyttää sodasta Ukrainaa.
Vieläkö persut jaksavat naureskella sille kun väitetään Putinin ja Trumpin olevan parhaita kavereita? https://yle.fi/a/3911615- 371475
Johanna Turja, Putinin agentti Alavudelta
Johanna Turja: Ukraina on osa Venäjää https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a4d2ab92-3cc7-41bc-9630-0b48f898e263301456Pride saapuu Iisalmeen
Miksi tällaista tapahtumaa pitää käsitellä kaupungin hallituksessa? Ihan sama kun pistäisi pystyyn umpikännimarssin ja k1771442- 2501295
- 781174
- 2781162