Purina Beneful ja kuolemantapaukset

nestleä

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2985819/Dog-owners-horrific-effects-claim-Purina-Beneful-beloved-pets-including-violent-seizures-kidney-failure-cases-death.html

Ihmettelin joskus miksi allaoleva teksti on koiran täysrehun valmistajan sivuilla, mutta Yhdysvalloissa nostetun joukkokanteen ja kuolemantapausten jälkeen ymmärrän yrityksen motiivit ja tarkoitusperät huomattavasti paremmin. Erittäin huomaavaista Nestle ja Purina Beneful!

http://www.purina.fi/Home/All About Dogs/Health and Wellbeing Dog/Health Concerns Dog/Putting Your Dog To Sleep.htm

Koiran lopettaminen on sydäntäsärkevää, mutta joskus me joudumme tämänkin asian kanssa elämään. Syinä voi olla koiran elämänlaadun selvä huononeminen tai vaarallinen käytös.

Lopettamispäätös on aina vaikea ja erittäin henkilökohtainen asia. Ellei kyseessä ole vakava onnettomuus tai äkillinen sairaskohtaus, on sinulla aikaa puntaroida eri vaihtoehtoja ja keskustella läheistesi kanssa. Viimekädessä päätös on sinun, mutta yritä tehdä se lemmikkisi parasta ajatellen.

Kun päätös on tehty ja lopettaminen väistämättä edessä, sinun on hyvä muistaa, että toimenpide on nopea ja täysin kivuton. Eläinlääkäri antaa koiralle yliannostuksen nukutusainetta ja pian koira vaipuu ikuiseen uneen tuntematta kipua tai pelkoa.

Sinulla on lupa surra, voit tarvita jopa muutaman lomapäivän töistäsi. Sureminen on ymmärrettävää, olethan menettänyt perheenjäsenen ja ystävän. Muista kuitenkin, että päätöksesi antaa koiran nukahtaa pois armeliaasti oli sinun viimeinen rakkaudenosoitus ystävällesi.


Aika parantaa, sanotaan. Joskus voi auttaa, jos järjestät pienen muistotilaisuuden tai vaikkapa istutat puun ystäväsi muistolle. Jotkut haluavat lemmikkinsä tuhkattavan ja säilyttää tuhkan uurnassa muistona ja toiset haudata koiran kotipihalle tai lemmikkien hautausmaalle. Puhuminen jonkun sellaisen kanssa, joka myös on menettänyt rakkaansa, voi auttaa. Kirjoistakin voit saada lohdutusta suruusi.

1

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • musti1234

      On se hyvä, että näihin rehuteollisuuden laatuongelmiin puututaan ja ne tuodaan ihmisten tietoisuuteen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      83
      5968
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      302
      4935
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2628
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      43
      2549
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      99
      1624
    6. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      68
      1513
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1491
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1397
    9. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1363
    10. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      116
      1327
    Aihe