Ja ympäristökunnissa,kuka maksaa etuoven pyyntö hintoja?
Johan noista kaikista saa ottaa yli 50% pois ,ok-talot on ihan hinnoitelty kuplaksi,jo pelkästään venäjän läsnäolo näin lähellä pudottaa totaallisesti 50% ja taloudentilanne lopun.
Johan noista kaikista saa ottaa yli 50% pois ,ok-talot on ihan hinnoitelty kuplaksi,jo pelkästään venäjän läsnäolo näin lähellä pudottaa totaallisesti 50% ja taloudentilanne lopun.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Vanhoistakin luullaan näköjään ihan tolkuttomia saavan,eihän noista useimmat ole tätä päivää ja silti pyydetään yli 100000 euroa,painovoimainen ilmanvaihto kuka sitä enään huolii? ja myyjän reppana luulee todellakin myyvänsä jöttikuplahinnalla.
Osa vuokratontilla joten kaikki eurot menee vain taloon ja pettymys on näiden kuntoisuus kun totuus valkenee ja puretaan pala palalta,eikun oikeuteen ja rahat pois vanhoista taloista jos hintaa on pyydetty liioitellusti.
Venäjäkin riesana ja ryssät kaupoissa etuilemassa sekä pilaamassa tiet kunnon kansalaisilta lisäksi vaarantavat liikenteessä milloin hidastelevat edessä milloin kaahavat muiden kustannuksella,tästäkö pitäs maksaa joensuussa?
Edelliseltä kirjoittajalta voi nyhtääkin ihan maltaita. kerrot ensin omakotitalon hinnasta ja sitten alat tyypillistä nurkkakuntaista Venäjä-höpötystä, mitä jotkut joensuulaiset tekevät. Ei ihme että Lappeenranta aiemmin ja varmaan tänäkin hetkenä ovat osanneet hyödyntää venäläisten matkailun paremmin.
Eipä ne myy enään mitään,kauppakeskukset on ihan tyhjinä,venäläiset on hylänneet ostamisen mutta valtaavat muulla tavoin suomea,niin kuin jo varmaan arvaatkin.
Todella synkkä julistus Suomesta ja palkastasi: ”Tämä ja ensi vuosikymmen...”
http://www.uusisuomi.fi/raha/78943-todella-synkka-julistus-suomen-tilasta-ja-palkastasi-tama-ja-ensi-vuosikymmen
Voi niitä jotka ei kerenneet myydä ,pelihän on tässä ainakin 10vuodeksi ellei jopa 20 vuodeksi.
Täällä omakotitalojen hinnat laskivat – "Ei pääse ilmaiseksikaan eroon"
http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2015/03/12/taalla-omakotitalojen-hinnat-laskivat-ei-paase-ilmaiseksikaan-eroon/20153117/310
Missä niistä ei pääse eroon, kun ei jutusta käynyt ilmi? Hurjat 5% kauppamäärät laskeneet edellisestä vuodesta. Etsimällä pitää etsiä jotain dramaattista tuosta.
Ei kai tätä hintojen laskua tarvii etsiä,sehän pääotsikoissa iltalehdissä ja taloussanomissa.
Kaikessa tulee joensuulainen näköjään perässä eli viimeisenä.
Omakotitalojen hinnat laskivat Pohjois-Karjalassa.
Omakotitalojen hinnat ovat laskeneet Pohjois-Karjalassa. Taloussanomien uutisen mukaan asemakaava-alueilla omilla tonteilla olevien ok-talojen hinnat laskivat viime vuonna P-K:ssa 6 %, Kainuussa ja Pohjanmaalla 7 %, mutta Pohjois-Savossa pysyivät ennallaan. Tiedot perustuvat maanmittauslaitoksen tilastoihin.
http://www.radiorex.fi/paikallisuutiset/uutisarkisto/:newsid/46776
Suomi on jo täynnä omakotitaloja. Suomessa on paljon alueita, joissa ei pääse ilmaiseksikaan eroon omakotitalostaan", Väänänen sanoo Taloussanomissa.
http://www.talouselama.fi/uutiset/ei paase ilmaiseksikaan eroon talsa taalla omakotitalojen hinnat painuivat alamaihin/a2296849
Voi kauheeta! :D On enemmän alueita, joissa kauppa käy ja hintojen pudotus maltillista.
Ny voi varmaan jo ajatella yksityisten ja etuoven puolelta heti laskevan pohjois-karjalan kohdalta tuon 10% ja siitä sitten lähtee vasta tinkimään,muutenhan ne jää vuosikausiksi sinne paikalleen.>Jopa 10-20 vuodeksi.
No, täällä kirjoittelevat persaukiset marisijat, ette pystyis ostamaan vaikka hinnat tippuis 100%!
Sielä nettissä näyttää olevan kaikki samat edelleen myymättä mitä oli kaksiviikkoa sitten kun vilkaisin.
Ei kannata noilla pyynnöillä enään ostaa,pitää pudottaa ainakin 40% että olisi sinnepäinkään.
Hinnat on vapaassa pudotuksessa laskien kuin ähtävänkoskella.
Se on nyt sillalailla että kesää kohti kaupankäynti asuntomarkkinoilla vilkastuu,, varsinkin nämä kauan markkinoilla seisoneet kohteet suorastaan riistetään käsistä...Piilosokkelitalot kosteine alaohjauspuineen, 60 luvun talot hapantune purueristeineen, 80 luvun sisäilmaongelmaiset tiilitalot, käkikellotalot tulletumattomine kattorakenteineen..Puhumattakaan alapohjaongelmaisista todella laadukkaiden neliöiden rivitaloista... Kauppa tulee käymään kuten sanonta kuuluu rajuilmanlailla... Tahti on todella kiivasta.
Kuntotarkastajat, rakennusalanammattilaiset, sisäilmatutkijat, homekoirat ohjaajineen, käräjäoikeudet, asianajotoimistot, hovioikeudet, korkeinoikeus työllistyvät ...voi sitä rahan määrää joka saadaan kiertoon.. Korjausrakentaminen työllistää firmoja, sokkeleita korjataan 800-1200 euroa metriltä.. 150.000 euron hintaisesta talosta löydetään korjattavaa vähintään 100000 euron edestä....voi sitä sahatavaran määrää jota pienet sahalaitokset saavat kiertoon.
Näin se Joensuun asuntomarkkinat pelastaa Suomen kansantalouden, sama ilmiö leviää ympäristökuntiin... sitten maailmanlaajuisesti puhutaankin Joensuun Ihmeestä.
Euroopan ytimessä ihmetellään miten se Eurooppa pelastuikin Joensuun ansiosta.
Kaikki tämä siitä riemusta että nämä Kuplataloudesta vouhkaajat tajuavat että ei ne hinnat laskekkaan 40-50 % vaan asunto on hankittava silloin kun elämäntilanne niin vaatii...
se ettei oma perse kestä ostaa nykyhintaisia asuntoja ei tarkoita etteikö toisten kestä :)
Nyt kipin kapin sunnuntaina talokaupoille, osakeostoksille, tonttimaita katsastamaan, uudiskohteita varaamaan...
Kyllä tuon episodin luettuani ei tee mieli katsoa yhtään taloa joensuusta tai koko pohjois-karjalasta.On niin kuplainen porukka.
Kusikupla korkeintaan päässäsi.
Kyllä minä ymmärrän talojen hinnat tässä Joensuun ympäristössä, sanotaan 15km keskustasta. Mutta sitä en ymmärrä, että jossain Liperin tai kontiolahden kirkonkylällä pyydetään laitanaan samoja hintoja kuin Joensuun keskustan lähellä sijaitsevista, eikä niissä ole edes isommat tontitkaan.
On nimittäin huomattavaa säästöä elämiseen jo se, että isoihin kauppakeskuksiin on lyhyt matka. Puhumattakaan muista palveluista. Niin kauanhan näin on hyvä, kunnes tulee joku kriisi. Ja se tulee ennemmin tai myöhemmin. Länsimainen hyvinvointi, kulutus ja hyväksymisyhteiskunta on vääjäämättä tulossa tiensä päähän. Silloin on parempi mitä syrjemmässä ja omavaraisemmin pystyy elämään.
... On ollut yksinkertaisia ihmisiä, jotka ovat pelänneet maailmanloppua ja sitä hokemalla eläneet kurjan elämänsä. Sitten on ollut niitä, jotka uskovat parempaan huomiseen ja tehneet töitä sen eteen. Jälkimmäisten toimesta on kehitys mennyt eteen päin ja menee jatkossakin. Itkijäakat voi vinkua näillä nettipalstoilla.
Joensuun Seudun OP-Kiinteistökeskus irtisanoi kaksi välittäjäänsä.
Alkuvuosi on kuitenkin alkanut asuntokaupassa hieman valoisammin, parhaiten kaupaksi käyvät Joensuun ydinkeskustan pienet ja uudet osakehuoneistot. Vaikeuksia on ollut yli 250 000 euroa maksavien omakotitalojen, ja yli 100 000 euron suuruisten vapaa-asuntojen kohdalla.
http://yle.fi/uutiset/joensuun_seudun_op-kiinteistokeskus_irtisanoi_kaksi_valittajaansa/7883737
Eipä hätiä mitiä.... ei muuta kuin seuraavaan toimistoon työtä hakemaan. Myytävää on joka toimistolla ihan väärällään.
Mutta kun sieltä saa Boonusta
Remax......Joensuu ``väki vähenee pidot paranee``
Ei kohteita etuovessa ? Liekkö myyneet loppuun ? Vaiko laitettu pillit pussiin ? RIP
Miten paljon lie osuuspankin palatsista myyty asuntoja ? 3kpl? Entäs tuikkuloiste vai mikä penttilänrannassa, 2012 rakennettu!!! Ei hyvä ihme, mitä ne niillä tekee...