Kyllähän melkein kuka tahansa parikymppinen jätkä on jo periaatteessa täysin valmis vakavampaankin seurustelusuhteeseen, mutta itselläni on niin paljon pelkoja asian suhteen etten tosiaankaan osaa kuvitella itseäni yhdessä toisen ihmisen kanssa. Ennen kaikkea se, että jossain vaiheessa parisuhteessa tulee eteen olennaisena osana fyysinen kosketus, läheisyys ja seksi. Varsinkin tämänikäisillä. Nuoremmat varmasti pystyvät seurustelemaan ''kevyemminkin''. Olen jo useamman kerran naisia treffattuani todennut, että tämä tapa olla heidän kanssaan vain kaveri ei heitä kovin pitkään miellytä, ja naiset katoavat. Sitten jos nainen yrittää lähestyä, torjun hänet ja lähden itse pakoon tilanteesta. Vaikka hän olisikin mielestäni hyvin viehättävä. En vain tunnu pääsevän tästä ongelmasta eroon ja mikä huolestuttavinta, se vain vuosi vuodelta pahenee. Pelkään myös rakastumisen tunteita kahdesta syystä. Siitä, että kaikki muu menettää elämässä merkityksensä ja siitä, että rakastuneena saattaa tehdä asioita joita myöhemmin katuu. Kuten voi tehdä raivon vallassakin. Ihmiset usein sanovat ettei tunteitaan voi kontrolloida mutta olen kaiketi oppinut tuohon ja nyt en päästä itseeni mitään tuollaisia tunteita, jottei vaan mitään ikävää tapahdu!
Osaako kukaan samaistua tilanteeseen? :)
Osaako kukaan samaistua tilanteeseen? :)
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kuulostaa niin neitimäiseltä pelkurilta että hohhoi.
No joo jos sinulla on elämässäsi niin tärkeitä asioita ettet voi antaa aikaa naiselle niin suosittelen keskittymään sitten täysillä vaan niihin ja unohtamaan kaiken muun.
Ap on homo tai helvetinmoine vässykkä
taidat vaan itse olla...
Mä pystyn samaistumaan aloittajan tilanteeseen. Tekis mieli löytää seurustelukumppani, mutta yhtä aikaa se pelottaa. Mua ei vaan innostais toisen koskettelu siinä mielessä, en osaa heittäytyä hetken vietäväksi. Halailu on kyllä ihan ok. Olis mukavempi tehdä yhdessä asioita, joissa ei tarvitse olla kiinni toisessa.
Mä en välttele rakastumista, sytyn vaan hitaasti. Yhden kerran olen kokenut, ja samalla menetti kaikki muu merkityksensä.
Jos kaikki olis tollasia pellejä niin maailmassa ei ois kohta enää yhtään ihmistä.
Haluaisit siis rakkautta mutta et fyysistä kontaktia.
Aseksuaali?
Vai oliko vain niin ettet uskalla fyysiseen kontaktiin?
Aseksuaalin kannattaa varmaan löytää joku samanlainen, jonka kanssa voi olla rakastunut ilman, että kumpaakaan kiinnostaisi seksi.
Jos ei mitään tee niin ei missään onnistu.