Miten huomaa että merimies on jopia vailla?

evp-seilori

Facebookiin ei tule sitten yhtään päivitystä. Päivitykset päättyy yleensä tasan tarkkaan siihen kun jobi loppuu, ja ilmeisesti jatkuu kun saa uuden paikan jostain. Välillä voi olla kuukausikaupalla taukoa.
Jotkut taas ei ole päivittänyt mitään kahteen-kolmeen vuoteen samalla kun Google paljastaa että ne on alkanut opiskelemaan uusiin ammatteihin. Lärvikirjassa saattaa tosin vieläkin bongata "konemies at Neste Oil". Hyvä kuitenkin vihdoin oivaltaa ettei merenkulku ole oikein enää valkoisten ihmisten työtä.
Toiset tuntuu kierrättävän profiilikuvia vanhojen joukosta.
Kaikkea hyvää kuitenkin melkein jokaiselle jonka kanssa seilasin.

3

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jäytääkömieltä

      Vähänkö sua on jäänyt nakertamaan kun et sopeutunut "merihommiin"!
      Tuo sun fakebook teoria ei ole ihan aukoton sillä itse en ole päivittänyt fagebookia ikinä! Silti mulla on ollut jobi tai alan opiskelupaikka jatkuvasti jo vuodesta 1994.
      Toki alalla on työttömyyttä jne.

    • tyuiopl

      No eikös se FB ole muutenkin vain sellainen "kiiltokuvakirja". Aika moni taitaa jättää päivittämättä kun elämä potkii.... ei siis vain merenkulkijoiden tapa vaan yleensäkin. Voi olla myös kiireistä aikaa eikä enää päivitä FB.tä kuten ennen. Ja tämähän saa "salaiset agentit" tekemään johtopäätöksiä... (otetaan oikein google avuksi että missä ihmeessä se jätkä luuraa... ! ....)

      • evp-seilori

        Esimerkiksi koulut julkaisee oppilaiksi hyväksyttyjen nimet aina syksyisin. Aika monta tuttua löytää viime vuosilta.
        Tein vain tällaisen havainnon. Minäkään en ole koskaan ollut Facebookissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4473
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3238
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2904
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2707
    5. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2590
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2549
    7. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2517
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2285
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2075
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1727
    Aihe