Facebookiin ei tule sitten yhtään päivitystä. Päivitykset päättyy yleensä tasan tarkkaan siihen kun jobi loppuu, ja ilmeisesti jatkuu kun saa uuden paikan jostain. Välillä voi olla kuukausikaupalla taukoa.
Jotkut taas ei ole päivittänyt mitään kahteen-kolmeen vuoteen samalla kun Google paljastaa että ne on alkanut opiskelemaan uusiin ammatteihin. Lärvikirjassa saattaa tosin vieläkin bongata "konemies at Neste Oil". Hyvä kuitenkin vihdoin oivaltaa ettei merenkulku ole oikein enää valkoisten ihmisten työtä.
Toiset tuntuu kierrättävän profiilikuvia vanhojen joukosta.
Kaikkea hyvää kuitenkin melkein jokaiselle jonka kanssa seilasin.
Miten huomaa että merimies on jopia vailla?
3
70
Vastaukset
- Jäytääkömieltä
Vähänkö sua on jäänyt nakertamaan kun et sopeutunut "merihommiin"!
Tuo sun fakebook teoria ei ole ihan aukoton sillä itse en ole päivittänyt fagebookia ikinä! Silti mulla on ollut jobi tai alan opiskelupaikka jatkuvasti jo vuodesta 1994.
Toki alalla on työttömyyttä jne. - tyuiopl
No eikös se FB ole muutenkin vain sellainen "kiiltokuvakirja". Aika moni taitaa jättää päivittämättä kun elämä potkii.... ei siis vain merenkulkijoiden tapa vaan yleensäkin. Voi olla myös kiireistä aikaa eikä enää päivitä FB.tä kuten ennen. Ja tämähän saa "salaiset agentit" tekemään johtopäätöksiä... (otetaan oikein google avuksi että missä ihmeessä se jätkä luuraa... ! ....)
- evp-seilori
Esimerkiksi koulut julkaisee oppilaiksi hyväksyttyjen nimet aina syksyisin. Aika monta tuttua löytää viime vuosilta.
Tein vain tällaisen havainnon. Minäkään en ole koskaan ollut Facebookissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun493311Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5252013Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171950Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si821907- 191561
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431498- 281376
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281277UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1131195