Mitä mä teen

pallero51020156

meillä on 8viikkonen pieni pentu joka ei syö kunnolla kohta 3 päivää omaa ruokaansa mutta syö miellellään kohta 7vuotia ei syö mielellää omia nappuloira mitä pitäia tehdä pitäsikö mun huolestuu vai kuuluuko se tohon ikään on ollut monia pentuja koko ikäni mutta tämä on ensimmäinen pentu ???? pliiisss auttakaa mua ?

3

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huåh

      Sama suomeksi?

      "ei syö kunnolla kohta 3 päivää omaa ruokaansa mutta syö miellellään"
      siis ei syö mielellään mutta syö mielellään?

      "on ollut monia pentuja koko ikäni mutta tämä on ensimmäinen pentu"
      miten se voi olla sinun ensimmäinen pentusi jos sinulla on pentuja ollut koko ikäsi??

    • Olipataasena

      No jos tulkitsin jotain tuosta... Syömättömyys: toiset pennut ovat ahnaampia kuin toiset siksi suositellaan 4x syöttökertaa 6kk ikään asti ja silloinkin katsoo koiran mukaan jatkaako reippaasti vuosikaaksi tuota kertamäärää vai tiputaako 3x päivässä. Toisille pitää sekoittaa lihaa ruuan joukkoon ja madottaa useammin. Mahatautiakin on nyt liikenteessä joten probioteeja (maitohappo valmiste) kannattaa pitää kaapissa jemmassa.

    • ssfsfsdsdfg

      Kato hiukan mitä kirjotat. Ei tosta ripulista saa mitään selvää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      188
      11214
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      92
      10642
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      235
      6090
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      181
      4900
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3376
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      172
      3375
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      40
      2203
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      299
      1763
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1600
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1524
    Aihe