D-link jumittuu päivittäin

mikä-hitto-on-vikana

D-linkin router/tukiasema jumahtaa jopa useita kertoja päivässä. Läppärillä näkyy, että yhteys tukiasemaan olisi mutta "no internet access" eikä kyllä tunnu pääsevän ip:llakaan itse routeriin kiinni.
Mikä voisi olla syynä, ts. olisiko jokin asetus, joka kannattaisi muuttaa?
Suojauksen on päällä, W2K jne. ja mac-osoitteiden filtteri eli vain näillä meidän perheen omilla koneilla pitäisi olla pääsy. Periaatteessa ei siis kuorman pitäisi olla ongelma etenkään, kun olen yksin himassa.
Voiko se vaikuttaa, että käytän Hesaria incognito-ikkunasta eli siis maksumuurin ohi? Voiko jokin NAT-taulu tms. täyttyä?

5

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muuttaako Incognito-tila myös MAC-osoitteen?

      MAC-filtteröinti kuuluu siihen huithapelitouhuun, jota verkkotekniikasta mitään ymmärtämättömät käyttävät mukaturvallisuuden nimissä. Ota se pois ainakin kokeeksi.

      • 10-14

        Perustelepa vähän tuota väitettä, että MAC-filtteröinti olisi turhaa?

        Väitän omalla vähäiselle verkkotekniikan tuntemuksellani, että incognito-tila ei muuta MAC-osoitetta. Jos se muuttaisi, niin incognitona ei pääsisi lainkaan kiinni sellaiseen tukiasemaan, jossa filtteröinti on päällä.


      • 10-14 kirjoitti:

        Perustelepa vähän tuota väitettä, että MAC-filtteröinti olisi turhaa?

        Väitän omalla vähäiselle verkkotekniikan tuntemuksellani, että incognito-tila ei muuta MAC-osoitetta. Jos se muuttaisi, niin incognitona ei pääsisi lainkaan kiinni sellaiseen tukiasemaan, jossa filtteröinti on päällä.

        MAC-filtteröinnillä ei tee enää mitään sen jälkeen, kun salaus on kytketty, vielä vähemmän sen jälkeen, kun salaus on murrettu. Sama kuin lisäisit sellaisen pienen peltisen päiväkirjan munalukon jykevään kassakaappiin: ei ole edes hidaste.

        MAC-filtteröinnistä on pelkkää haittaa, kun uuden sallittavan koneen MAC-osoite pitää aina muistaa lisätä sallittujen listaan. Teettää lisää töitä ja virhemahdollisuuksia parantamatta mitään millään tavalla.


    • et_maininnut

      laitteen tarkkaa tyyppimerkintää mutta virtalähde voi olla kaputt. Nykyisin yleinen ongelma näillä pienillä (ja halvoilla) muutajilla.

    • Öööhhhh

      Päivitä firmware

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      343
      11603
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      41
      3517
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3067
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      108
      2827
    5. 92
      2686
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      50
      2495
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2429
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2314
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1491
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      14
      1470
    Aihe