Suomen tilanne?

beastattack

Terve!

Haluaisin mennä rauhanturvaajaksi, mutta olen kuullut että itse ulkomaille on vaikea päästä nykyään Suomesta.

Onko kellään tietoja pitääks tää paikkaansa?

4

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuriminä

      Todentotta, tällä hetkellä rauhanturvaajaksi on erittäin vaikea päästä (varsinkin jos olet reservistä). Tällä hetkellä ainut operaatio, johon oikeastaan edes otetaan reserviläisiä on Libanon. Suomalaisten määrä vähenee Libanonissa vuoden 2015 aikana reilulla muutamalla kymmenellä, joten paikkoja on erittäin vähän tarjolla. Siviilipuolen ammatti (kuten sähkömies, putkimies, lääkäri, sairaanhoitaja ym...) auttaa erittäin paljon pääsyyn, jos oikeasti kiinnostaa. Jos et ole käynyt vielä varusmiespalvelusta, suosittelen valitsemaan kansainväliset valmiusjoukot. Mahdollisuutesi paranevat erittäin paljon. Nykyään suurin osa reservin aliupseereista Libanonissa otetaan valmiusjoukoista Libanoniin.
      Lykkyä tykö hakuun, jos olet hakemassa.
      Itse olen jo parit reissut käynyt heittämässä.

    • YKSiinai

      Sinne vaan tekemään "ilmaista" työtä ja maksamaan täyttä veroa kotimaahan.
      Ainakaan missään muussa pohjoismaassa ei verokohtelu ole noin tyly.

      Huonoin eläkertymäni on YK tehtävistä.
      Vuoden säästöt € muutettuna 18 000 €.

      Sitten opiskelamaan, ja seuraava kesänä 4kk säästöni oli 6000 €. eli 24 000 €/v
      Paljon mielekkäämät työt joissa kehityin tulevaa ammattiani varten, ja elin ilman selibaattia.

      Senverran yksinkertaista joukkua että maksavat liikaa veroa ...
      Maalaispoikien työtä pääsääntöiseti..

      • Dengue-fever

        Ilmaista? Mielenkiintoinen näkemys. Palaan tuohon viestin lopussa.

        PV listoilla pyörii pitkälti samat nimet, jotka käyvät eri operaatiossa (pl. yleisoperaatio Libanonia, jota monet useamman operaation omaavat välttelevät). Erilaisiin operaatiohin (Irak, EUTM - pohjaiset (Mali, Somalia), Atalanta, Afganistan) on vaikea, ellei jopa mahdoton päästä ensikertalaisena - varsinkaan ilman järkevää siviipuolen osaamista. Mutta, hiljalleen jos pääsee piiriin mukaan, niin kyllä sitä saa tasaisen tappavasti pakata laukkua ja lähteä maailmalle. Ja ne, jotka ovat tarpeeksi laukkuja pakanneet, hakevat mahdollisesti lopulta PMC piireihin, jossa isommat rahat liikkuvat.

        Ja mitä tulee rahaan, niin esmes monissa Afrikan EUTM operaatiossa (voitte tarkistaa ne sivulta www.mil.fi ) palkkaus pyörii 3,000e /kk paikkeilla n. 80euroa / päivä, joka tulee verottomana suoraan lapaseen. Jos lasketaan, että henkilö on vuoden (mikä on oikeasti HELVETIN pitkä aika ja vaatii jonkin verran yksilöltä henkisesti että fyysisesti) noilla liksoilla siellä, niin lapaseen jää 55 000e.

        Tosin, ei se ilmaiseksi tule. Niin kuin joku on joskus sanonut, jos luulette sen olevan helppoa rahaa niin ei muuta kuin paperit sisään kultaa vuolemaan ulkomaille - tosin, sinne pitää ensin päästä, ja se on melko vaikeaa normaalille janarille.


    • kehittymistä

      Kyllä ulkomailla pääsee jos sulla passi, matkaliput eikä ole maastapoistumiskielto.
      Suorittamaton kertausharjoitus mm. on sellainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      466
      6614
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      194
      3946
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2533
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2060
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      139
      1476
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      79
      1346
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1186
    8. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      80
      1123
    9. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1105
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      47
      1065
    Aihe