Ehkäisykapselin oireet

zanttuliini

Itselläni on toinen ehkäisykapseli menossa, joka vaihdettiin vuosi sitten Nexplanoniin. Kuukautisia ei ole ollut kuin n kerran vuodessa nyt kuitenkin reilu puolitoista viikkoa sitten alkoi vuoto joka on ruskeaa, se ei ole runsasta ja pärjää pikkuhousunsuojalla. Viime yönä heräsin kun alavatsaan pistelimitähän tämä on? Marraskuussa kävin viimeeksi gynekologisen vastaanotolla ja molemmissa munasarjoissa alle 3 cm kystat ja kohdun takaseinässä 7 mm myoma. Aikaisemminkin ollut kystia vähän suurempia välillä hävinneet. Nyt ihmetyttää alavatsan kipu,turvotus ja ruskea vuoto sekä outo haju. Onko muilla ehkäisykapselin käyttäjillä ollut samoja ongelmia?

3

1120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qaxcsw

      Minulla oli vähän samantyyppisiä oireita silloin kun minulla oli kapseli. Tosin minun kuukautiset vaan lisääntyi ja muuttuivat runsaammiksi sen aikana. Mutta silloin kun minulla ei ollut kuukautisia minulla oli usein nikkaa rusertavaa vuotoa ja outoja alavatsakipuja sekä tuntemuksia. Itse kävin vaihtamassa kapselin kierukkaan koska lääkärin mukaan kaikki oli ihan ok johtui kuulema vaan kapselista.

    • älä-pelkää

      Mulla tuli mieleen tuosta alavatsan pistelystä, että entäs jos sinä vaan taas kuvittelet nämä oireet? Jos vaikka juot lasin maitoa ennen nukkumaan menoa ja yrität vaan kerätä ittes?

      t:Rosvoroope(varastettu)

      • Esto_päälle

        Kaiken osaava Rosvoroope taas linjoilla muutaman promillen kunnossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3928
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1879
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1334
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1276
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1146
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1011
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      921
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      331
      884
    9. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      872
    10. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      871
    Aihe