Vinkkejä hevosen piirtämiseen

Oisko kenelläkään mitää vinkkiä hevosen piirtämiseen? Ku yrittäisin piirtää hevosta vähä etuviistosta, eikä onnistu..
276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En ole kylläkään hevosten piirtämisen expertti. Mutta luulen että se kaikkein varmin, mutta myöskin vaikein tie tälläiseen on anatomian opetteleminen. Gottfried Bammesin kirja lienee kaikkein paras eläinten anatomian opettelemiseen. Tai sitten ihan vaikkapa "horse anatomy" googlaamalla löytää useita havainnollistavia kuvia luihin ja lihaksiin.

Toisaalta jos ei osaa tehdä massan tuntua asioihin kun piirtää mielestä on varmaan aika turhaa tietyllä tapaa lähteä opettelemaan anatomiaakaan.

Toisaalta kun tiedän että haet varmaankin jotain "oikotietä onneen" :) niinkuin monet muutkin joilla ei ole paljoa kokemusta piirtämisestä. Niin kannattaa ehkä etsä joku hevosen kuvan etuviistosta ja kopioida se useampaan kertaan. Niin ehkäpä saat jonkinlaisen muistikuvan siitä että miltä se hevonen näyttää etuviistosta :)

Äänestä

Arvoisa, bougreararau

sinä jätit mainitsematta erästä mahdollisuutta, nimittäin sitä, että menee luontoon piirtämään hevosta. Paikan päällä tehty kuva on suurin opettaja mitä aloitteleva hevosen piirtäjä voi kuvitella.

sinun hevoskurrisi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kgkfkjfkd kirjoitti:

Oisko kenelläkään mitää vinkkiä hevosen piirtämiseen? Ku yrittäisin piirtää hevosta vähä etuviistosta, eikä onnistu..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu