Viljelijän yrittäjäriskistä..

Tässä taas kerran esimerkki miten viljelijän yrittäjäriski katetaan verovaroin:

Keskisuomalainen 12.3:

Maa- ja metsätalousministeriö valmistelee tukimallia maksuvalmiusongelmiin joutuneiden viljelijöiden auttamiseksi. Maa- ja metsätalouministeri Petteri Orpo (kok.) sanoo, että tukipaketti olisi summaltaan noin 20 miljoonaa euroa eli samaa luokkaa kuin vuonna 2010 käytössä ollut tilapäinen tuki, jota jaettiin pahoin velkaantuneille maatiloille.

Orpon mukaan väliaikainen tuki voitaisiin ottaa käyttöön, jos tilanne pitkittyy ja uhkana on, että maatiloja menee konkurssiin.
– Ratkaisu tukimallista pyritään löytämään lähiviikkoina, Orpo Sanoo.

Suomen maatilat ovat kärsineet viime syksystä asti Venäjän asettamista tuontirajoituksista.
115<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 115

Vanhimmat

Kaimki pitäs tulla valmiiks pöyrä etehe.

Äänestä
  • Kyvyttömiä läskipätä, ihme että osaavat edes pukea pussihousut haisevaan ruotoonsa.

    Äänestä

  • :)))))))) TYHMREMPÄÄHÄN SE KARETRAAHAN,,,:))))))))))

    Äänestä

  • Vaikea kuvitella kenenkään kadehtivan sun pussihousuja

    Äänestä

  • :))))))))) MITRÄÄHÄS SIT ULISEETREHEN TÄÄL,,:))))))))))

    Äänestä

Törsil mitään r iskii oo, Altiankin myynin torppasivat ja kivitipulle tukia keräilivät.

Äänestä

On kerrassaan pöyristyttävää tämä kerta kerralta julkeammaksi äityvä tukiaismanku.
Tilanteessa jossa 10 % maatiloista tuottaa 90 % maataloustuotannosta, ei ole olemassa ensimmäistäkään asiallista perustetta antaa toimialalle enää minkäänlaista tukea saati siten erikoisavustusta, ota Orpo on nyt valtion taloustilanteesta minkäänlaista vastuuta ottamatta järjestelemässä. Ei uskoisi kokoomukselaiseksi.

Nyt on erinomainen sauma antaa markkinatalouden korjata Suomen maatalous kuntoon sallimalla pienten perheviljelmien kaatua konkurssiin. Tämä on kivuttomin ja nopein tapa päästä eroon iänikuistesta loisijajoukosta ja sen aiheuttamasta turhasta taakasta veronmaksajillemme.

Tukiaismanku "Maksakie tukiaissia, maksakie. Antakkie rahhaa. Aaaah!" vaietkoon.

Äänestä
  • Niihän sitä luulis, mut kun ei ne osaa mitään ilman tukea. Miksi suomalaisia tukijusseja ei samantien luokitella kehitysvammaisille annettavsn avun piiii .

    Äänestä

  • Tuota kommenttisi kahta viimeistä riviä ei hoe kukaan muu kuin Jopa itse. Ihan oma keksintönsä, kuvastanee tyypin salaisimpia toiveita. Vaan kun ei ole mitään perusteita poloisella mitään saada, kadehtii niitä muilta. Ressukka.

    Äänestä

  • Kylläetootuommoinen kirjoitti:

    Tuota kommenttisi kahta viimeistä riviä ei hoe kukaan muu kuin Jopa itse. Ihan oma keksintönsä, kuvastanee tyypin salaisimpia toiveita. Vaan kun ei ole mitään perusteita poloisella mitään saada, kadehtii niitä muilta. Ressukka.

    Onko jopa saanut rahat Pro Agrialta etelän lompakämppään ja mersuun. Se on hyvä että sinäkin edes joskus tunnet piston loisimisestasi siinä Altian läpensä mädättämässä sydämessäsi.

    Äänestä

  • Etpä voisi enemmän harhaan osua

    Äänestä

  • Saattaapi olla, että konkurssiuhan alla keikkuvat ensimmäisenä ne isommat ja velkaiset tilat joita kokoomus nyt haluaa tukea. Pienemmät tilat yleensä hankkivat vain osan tuloistaan maataloudesta, sellaiset tuskin konkurssiin päätyvät. Nyt onkin erinomainen tilaisuus antaa markkinoiden toimia ja karsia yltiöpäisesti laajentuneet yksiköt pois.

    Äänestä

  • markkinat_toimii kirjoitti:

    Saattaapi olla, että konkurssiuhan alla keikkuvat ensimmäisenä ne isommat ja velkaiset tilat joita kokoomus nyt haluaa tukea. Pienemmät tilat yleensä hankkivat vain osan tuloistaan maataloudesta, sellaiset tuskin konkurssiin päätyvät. Nyt onkin erinomainen tilaisuus antaa markkinoiden toimia ja karsia yltiöpäisesti laajentuneet yksiköt pois.

    Köyliön orpoako tarkoitat. Nooh älä sie huoli, myö pietään tääl Supliikki Sepin kanssa varomo siitä et se sälli ei sua tahtoonsa läpi.

    Äänestä

No meiil on eduskuntavaalit ja kansa valitsee uudet päättäjät.
Viljelijät 3% määrällään eivät voi vaikuttaa
Maatalouspolitiikkaamme.
Demokratiassamme kansalla on valta.

Äänestä
  • Vaikka Sipilä voittaisi niukasti, niin sen terveys ei kestä ressii joka shntyy kun kansa alkaa heräilemään.

    Äänestä

Pienet perheviljelmät tässä juuri parhaiten pärjäävätkin kun tulot tulevat pääosin muualta kuin maataloudesta.
Nuo pienet tilat ovat vielä viljanviljelytiloja,
Eikä venäjän tilanne viljan hintaan juurikaan ole vaikuttamut.

Pahimmin ovat velkaantuneet tilat jotka ovat investoineet voimakkaasti, esimerkiksi maitotilat hankkimalla lypsyrobotteja ja suurentamalla navettaa.
Maudon hinta on pudonnut noin 35%.

Ei aunakaan minun mielestäni olisi kovin hyvä asia jos nämä miljoonia investoineet
Maitotilat menisivät konkurssiin tämän, tovottavasti tilapäisen markkinahäirön vuoksi.

Äänestä
  • Riivattu kusipää taas puolustaa sukunsa varastamia rahoja. Tukijussit eivät pärjää Suomessa ilman tukea, ei yksikään.

    Äänestä

  • :))))))) JOPPE EIR PÄRJÄÄHÄN ILMAHAN RUOKAAHAN,,,EIR YKSRIKÄHÄÄHÄN,,:)))))))))))

    Äänestä

  • HEHEHHEHEH kirjoitti:

    :))))))) JOPPE EIR PÄRJÄÄHÄN ILMAHAN RUOKAAHAN,,,EIR YKSRIKÄHÄÄHÄN,,:)))))))))))

    Kusipää elätti. Kannuksen räkänokan joutavia mielipiteitä ei vaalien jälkeen enää kuunnella.

    Äänestä

  • exorientlusarternorthkor kirjoitti:

    Kusipää elätti. Kannuksen räkänokan joutavia mielipiteitä ei vaalien jälkeen enää kuunnella.

    :)))))))))))

    Äänestä

Törsä on pihi ja ahne prosmo.

Äänestä

Koko toimialan asenneilmastoa kuvaava artikkeli, tällä kertaa metsäpuolelta:

http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/taimikon-raivausta-kannattaa-nyt-lykätä-kerrankin-1.96614

Eli älä vaan erehdy hoitamaan omaisuuttasi ennen kuin olet varmistanut että veronmaksajat osallistuvat kustannuksiin.
Neuvojana vielä metsäyhtiön edustaja eli näin sekaisin ovat roolit maa- ja metsätalouden tukimaailmassa.
Syvällä istuu tukikulttuuri.

Äänestä
  • Helsinki olisi pohjolan Monaco ilman tätä painolastia.

    Äänestä

  • :))))))))) JOPPEHEN ÄLYL ZIMBABWE,,,:))))))))))))

    Äänestä

  • KOULUTRAMATOHONJOPPE kirjoitti:

    :))))))))) JOPPEHEN ÄLYL ZIMBABWE,,,:))))))))))))

    Kannuksen mafiooso, rahavirrat katkee kohta Sipilein hävittyei.

    Äänestä

  • Tuohon artikkelilinkkiin, ymmärättehän että kyse on taimikon perkauksen tulosta kemeran piiriin. Kemeratukea ei saa kahta kertaa, joten kyse on myös kustannusten säästöstä, koska pienen taimikon perkaus on halvempaa kuin pidemmän taimikon. Kemeratuet vähenevät kuten maataloudenkin tuet. Ei se vihapuhetta näköjään estä, juuri ja juuri muistan ajan ennen EU:ta, silloin valitettiin tuottajahinnoista. Kenen muun palkka ja etenkin ostovoima on laskenut? Kenen muun työmäärä on kasvanut mutta tulotaso alempi kuin 20v sitten?

    Äänestä

Ahne pikku lesta piru nimeltään törsä.

Äänestä

ai ai kateuden suloista lorinaa housuihin pissineet pikku killit huutaa pää punaisena omaa surkeuttaan .....HARMITTAAKO

Äänestä
  • Maalaiset elää kaupunkilaisten maksamilla tukiaisilla

    Äänestä

  • kuihtuvamaaseutu kirjoitti:

    Maalaiset elää kaupunkilaisten maksamilla tukiaisilla

    Valitettavasti suurin osa. Mikä muu yritysmuoto saa yhtä paljon veronmaksajien tukia? (lukekaa maanviljelijä Björn Wahlroosin mielipiteitä)

    Äänestä

  • Ja mikäs muu yritysmuoto kuuluu tähän Eeuun halpahinta- systeemiin, Hä??
    Wahlroos ei tiedä rattoriista ja pellosta ei nii paskan vertaa, että antaa olla lukemata vaan.

    Äänestä

ihana kateelline jopa nii et perse pursuu ja löllyy ku räkä ja paska lentäe tänne kirjoottaa
ettei harjoottele uutehe 7mää veljeksehe taitahaa tehä töitä turkalle

Äänestä
  • Sekopäää pitsaface.

    Äänestä

Viljelijän riskit liittyvät vain ja ainostaan tukipolitiikan konjultuureihin.

Äänestä
  • kerro toki lisää ah sinä kristallipalloni
    kerro kerro palloni ken on suurin tilallinen...oletko ostanut tilan " pienen 15 ha " ja nyt niinkuin muut kasvatat tilasi tosi tosi isoksi 500 ha tilaksi
    ajattele kuinka helppoa on kasvaa isoksi tilaksi kun saa tukea jolla voi maksaa kaiken
    sillä eihän kukaan saa isoa tilaa lahjana vaan itse he sen kasvattavat
    no uskotaan et sinä siihen pysty siksi aina vain jaksat räpättää

    no toivotan NEIDILLE hyvää kesää

    Äänestä

  • calue kirjoitti:

    kerro toki lisää ah sinä kristallipalloni
    kerro kerro palloni ken on suurin tilallinen...oletko ostanut tilan " pienen 15 ha " ja nyt niinkuin muut kasvatat tilasi tosi tosi isoksi 500 ha tilaksi
    ajattele kuinka helppoa on kasvaa isoksi tilaksi kun saa tukea jolla voi maksaa kaiken
    sillä eihän kukaan saa isoa tilaa lahjana vaan itse he sen kasvattavat
    no uskotaan et sinä siihen pysty siksi aina vain jaksat räpättää

    no toivotan NEIDILLE hyvää kesää

    Nooh äläs ny oo vaatimaton, ei ees reekas elämähä ole yhtä leveätä ku tääl lakeuksil.

    Äänestä

Riski on yleensä rehellisen kepulandian ulkopuolisen veronmaksajan.

Äänestä
  • Rehellisen kepulandian ulkopuolella porukka onkin pikkuisen epärehellisempää. Kepulandian ulkopuolinen veronmaksaja on usein myös olemukseltaan riski, ellei peräti pyylevä.

    Äänestä

  • Eri rotua ollaan.
    Kepulandian geneettinen pohja on kapea ja sairaalloinen

    Äänestä

  • keputsuhna kirjoitti:

    Eri rotua ollaan.
    Kepulandian geneettinen pohja on kapea ja sairaalloinen

    On se keneettiine pohoja levenny, ku Isäntä on pannu piikaa par er kertoo ja renki emäntää. Ja tyttäriä.

    Äänestä

  • karvanenä kirjoitti:

    On se keneettiine pohoja levenny, ku Isäntä on pannu piikaa par er kertoo ja renki emäntää. Ja tyttäriä.

    Ja nyt riivaa sitten veritulpat keuhkoissa ja diabeyes haimassa.

    Äänestä

  • keputsuhna kirjoitti:

    Eri rotua ollaan.
    Kepulandian geneettinen pohja on kapea ja sairaalloinen

    Jep..maksajat ja elätit.
    raja menee jotakuinkin tampereella, jonka pohjoispuoli on pohjaton tukiaissuo

    Äänestä

  • rotubiologiaa kirjoitti:

    Jep..maksajat ja elätit.
    raja menee jotakuinkin tampereella, jonka pohjoispuoli on pohjaton tukiaissuo

    Raja MENÖÖHÖN JOSRAHIN TUKHOLMAHA TALINNA RAJAHAN ETELÄHÄ PUOLREHEN,,.))))))))))

    Äänestä

  • Yleensä Pohjoinen rotu- terminologialla viitataan ihan johonkin muuhun kuin toimeentulonsa etelän ihmisten veroalmuista keräävään kansanosaan.

    Äänestä

  • JUURIKIRIHIN NÄIR JOPPE, ELÄÄVÄHÄRÄHÄN ESIMERKRI O KREIKRAHA,,,:)))))))

    POHJOONE MAKSARAA JAHÄN ETELÄ TÖRSÄÄHÄN,,:)))))))))

    NÄIR SE MENÖÖÖHÖN SUOMRESSAKRIHIN,,,

    Äänestä

  • KERRAANKRINOIKREEHENJOPP kirjoitti:

    JUURIKIRIHIN NÄIR JOPPE, ELÄÄVÄHÄRÄHÄN ESIMERKRI O KREIKRAHA,,,:)))))))

    POHJOONE MAKSARAA JAHÄN ETELÄ TÖRSÄÄHÄN,,:)))))))))

    NÄIR SE MENÖÖÖHÖN SUOMRESSAKRIHIN,,,

    Pitsapojan motto ja mölinä emakon tissii lutkuttaessa "elekähä myykömähä sitä Altiaa, mää meinaa et me muute tulemaha täält lakeuksilt rattori pataljoonil mielt osoittamaha".

    Äänestä

  • SISÄSSITROSTATEORIAA kirjoitti:

    Raja MENÖÖHÖN JOSRAHIN TUKHOLMAHA TALINNA RAJAHAN ETELÄHÄ PUOLREHEN,,.))))))))))

    Raja menee siellä minne virtaa eniten muiden rahaa. Altiasta syntynyt ininä leimasi koko kepulandian B-luokkaan, nyt tulee miinusta ja pahasti, puoli vuotta sitten olisi saanut vielä hyvän hinnan. Sipilä toivottavasti laitetaan vastaamaan tästä Talvivaaran, yli suurten tukien ja Kivitipun lisäksi.

    Äänestä

  • keräilijäkansanosa kirjoitti:

    Yleensä Pohjoinen rotu- terminologialla viitataan ihan johonkin muuhun kuin toimeentulonsa etelän ihmisten veroalmuista keräävään kansanosaan.

    Termeis diirä, mää meinaa nimittäin saarah korkin aukasu tukee, siin tarvii hömpsyi ku kävelemähä paikallisee Pro Agriata. Vakavasti otettaen Suomessa tuetaan kehitysvammaisia vähemmän kuin diabeetikko törsiä.

    Äänestä

  • rotubiologiaa kirjoitti:

    Jep..maksajat ja elätit.
    raja menee jotakuinkin tampereella, jonka pohjoispuoli on pohjaton tukiaissuo

    Etelä täynnä näitä kannuksen kakaroot jotka lähettää tienestei kotihi. HJK:n pelaajista pelkästään puolet taitaa olla kepulandiasta, palkat menee siihen kotitilaan siellä Toholammella ja Söhökässä eli Söhöklässä.

    Äänestä

  • :))))))) joppe etreelähän kreekkalaane,,:))))))))))

    Äänestä

kannuksen lapsonen on tukiaistynnyrissä kasvanut

Äänestä
  • ETKRÖS SÄÄ IRIOOTRIHIN TAJUAHAN, TUKEEHET KUULUHUN SOSSULAPSRILLE JA VILJELIJÖÖLLE VUOREHEN ALUUST TULEEHEN KORVAAKSRIAHAAN,,:=)=

    Äänestä

  • JOPPEJÄLESO kirjoitti:

    ETKRÖS SÄÄ IRIOOTRIHIN TAJUAHAN, TUKEEHET KUULUHUN SOSSULAPSRILLE JA VILJELIJÖÖLLE VUOREHEN ALUUST TULEEHEN KORVAAKSRIAHAAN,,:=)=

    Sipilä ja pitsake istuu vaalien jälkeen Kannuksen lantapunkkerissa valmiina puremaan ampulin rikki, rojaliteetti loppuu kato törsä vaalien jälkeen. Apollonkadulla on samanlainen tunnelma kuin Berliinissä 1945.

    Äänestä

  • sato tai kato, tukiaisia täynnä ompi lato

    eihän yksinkertainen maanviljelijän lapsi voi edes käsittää mikä osuus on tukiperustaista tuloa, niin suuri on sen osuus tilan tuotannonarvosta

    Äänestä

  • :))))))) LAISKRAAHAN PUMRIAAHAN SE KAREEHRATRAAHAN,,,:)))))))))))))

    Äänestä

  • hyvä, myönnät siis että suurin osa tilan tuotannon arvosta on julkisia tukiaisia

    Äänestä

  • JOPPE SIIS MYÖNRÄÄHÄN TYÖTRÖMYYSKORVAHUKSRET O PÄIVÄRAAHAT 100% VALTRION MAKSRAMAAHAN LISÄKSR 90% ANSIOSIRONNAISEST,,,:)))))))))))

    Äänestä

Eihän yksikertainen provoilija käsitä millä osuudella viljelijät päättävät maatalouspolitiikasta.

Siispä kerron: kolmella prosentilla.

Äänestä

No, jos Suomessa ei maataloustukea olisi, ei Suomessa todennäköisesti olisi yhtäkään maatilaa ainakaan nykyisillä hinnoilla. On nimittäin aivan helppoa hylätä pellot ja antaa niiden jäädä kesannolle ikuisiksi ajoiksi. Lehmät ja siat voi aina teurastaa ja kärrätä ruhot kaatopaikalle mätänemään. Maataloushan on vapaaehtoista, joten nykyinen maanviljelijä voi vaihtaa toiselle alalle, jos kerran sillä ei pärjää. Kukaan ei pakota jatkamaan samalla alalla. Sellaiset ihmiset, jotka haluavat poistaa tuet, eivät halua suomalaista ruokaakaan, koska sen jälkeen suomalaista ruokaa ei löydy kaupasta grammankaan vertaa.

Äänestä

maanviljelijä muka yrittäjä?
buhahhahaaaaa
nehän saa toimeentulonsa yhteiskunnalta

Äänestä
  • Ei oo järjellä pilattu teikäläistä :D

    Äänestä

  • viljelijä on elinkeinonharjoittaja joka saa valtaosan tuloistaan maataloustuista

    Äänestä

  • ETKRÖS NÄÄ TAJUAHAN EIR OLEEHEN TUKRI ON VAAN KORVAHUKSRIAHAN,,:))))))))))))))

    Äänestä

nolo tyyppi syö ku sika suomalaista ruokaa samalla purren ruokkivaa kättä
aloittajalla on 2 aivosolua ja toinen on jo kuollut

Äänestä
  • RAPAHA JUOPRO JA RUMAHAN JOPPE O, ULISEEHEN MUITREHEN LAPSISTRAHAN KO EIR TOLLASTRAHAN KUKAHAN NAIRNE OTAHAN ITRELLEHEN,,TAIRAAHAN TÄÄKIHIN AAMU MENRÄ JOPPEL KALJAPASKROHESS HOUSRUIHINSRA,,,:)))))))))

    Äänestä

Millä argumenteilla voi muka väittää että viljelijä on yrittäjä?

Äänestä
  • JOPPELL TAIRAAHAN OLRA YLIVOIMRAASTRAHAN TAJUUTRAHAN, ET KAUSIVERO ILMOOTUS ON YRITRÄJILL PAKOLRIST, VAIR VÄITRÄÄTKRÖÖS IRIOOTRI ET PALKRAHAN SAAJAHAN TARTTEE SELLAASTRAHAN TÄYTRELL,,,.:)))))))))))))

    Äänestä

"Millä argumenteilla voi muka väittää että viljelijä on yrittäjä?"

Jos sinäkin voit ilmoittaa maataloustoimistoon haluavasi jonkin maatalon isännäksi ilman että sinun tarvitsee laittaa senttiäkään omia rahojasi likoon niin silloin voidaan katsoa että viljelijä ei ole yrittäjä.

Vaan...

"Suurilla tiloilla suurin huoli tulevasta taloustilanteesta Viljelijöiden oman arvion mukaan taloustilanne heikkenee nopeammin suurilla kuin pienillä tiloilla. Maatilojen taloustilanne on nyt heikompi kuin kesällä ja heikkenee edelleen, viljelijät arvioivat Maaseudun Tulevaisuuden kyselyssä helmikuussa.

Suurilla tiloilla vaikeuksia kasautuu nopeammin kuin pienillä.

Joka viides huonossa taloustilanteessa oleva viljelijä on neuvotellut tai aikoo neuvotella pankin kanssa lainaehdoista. Kaikista tiloista se on joka kymmenes.
Maito- ja sikatilat ovat todennäköisimpiä pankin lainaneuvotteluissa kävijöitä."
MaaseudunTulevaisuus-2015-03-23

Äänestä
  • minkä alan yrittäjän tulonmuodostuksesta 60% maksetaan julkisena tukena?

    Äänestä

  • JOPPE TAAS SEKOOROOHON, TURETHAN MENÖÖ KULUTRAJILLEEHEN,,,:)))))))))))))

    Äänestä

  • heh, millä muulla toimialalla tuottajalle/valmistajalle maksetaan moisia massiivisia tukia jotka muka siirtyvät kuluttajalle hintaetuna?
    maataloustukia maksetaan jotta maassamme säilyisi myös turhaa ja kannattamatonta tuotantoa. tämä on poliittinen valinta

    Äänestä

  • katsoppas pöljä, maataloustukea kun maksetaan alue- ja sosiaalipoliittista syistä 90%lle viljelijöistä.
    näiden tuotantomäärillä ei ole sanottavaa merkitystä.

    Äänestä

  • JOPPE SIIS MYÖNRÄÄHÄN TYÖTRÖMYYS KORVAHUKSRIAHAN MAKSRETAHAN TUOSTRAAHAN SYYSTRÄÄHÄN,,,:)))))))))))))))

    MAATALOHUS KORVAAHUKSRET MENEEHEN PIENRITULOOSELLREN KULUTRAJALREN,,,,:))))))))))))))))

    Äänestä

  • suurientilojen ongelma tulee siinä kun oli hyvät ajat niin mahapyöreenä pullisteltiin ja muille äksyiltiin kuinka MINÄ menestyn ja olen kaikkee mut lisää hintaa ei vaadittu ei miejeristä ei teurastamolta vaan AINA SINNE VALITTIIN JA VALITAAN NIITÄ JOO JOO MIEHIÄ JOTKA NUOLEE VAAN PERSETTÄ ei yhdessäkään muussa yrityksessä o ollu noi vaan hinta on nostettu vastaa kustannuksia näin on myös kauppa tehnyt ja aina on samalla puhunut ettei HINNAN NOSTO VARAA OLE maitotilalliset on KEHUNU KUINKA MINÄ PYSTYN TUOTTAMAAN MAITOA 30 SENTTIÄ LITRA JA SAMAAN HENGENVETOON TOIVOTTU ET PIENET LOPETTAA
    olen sitä mieltä et pienet tilat on parempi ku isot sieltä saa suomi ja yleensä maat elantonsa ja kauppakin käy
    nyt kun tulee isoja tiloja niin esim kauppa ei saa enää koneita niin myydyksi kun ulkoo tulee yksi iso 10 pienen koneen tilalle jotka olivat kotimaisia se loi työtä ja toimeentulon eli vähensi työttömyyttä
    kaikki on valintaa mut ihmisen luonteen kuvaava piirre on esim amerikkalainen geenimaissin jalostaja ja myyjä joka omi yksin kaikki ja vaati raskaat siemenmaksut itselleen myös tämän takia RAAMATTU on myös isojatiloja vastaan jos suomessa olisi vain 2 isoa tilaa niin kuluttajat maksaisivat tuotteesta sen mitä siitä pyydettäisiin myös valtio neuvottelisi näiden 2 tilan kanssa ja antaisi huomattavia myönnytyksiä niinkuin nokian ja muiden merkittävien yritysten kanssa nykyään
    kysymyksessä olisi kuitenkin RUOKA joka on mailman merkittävin asia sillä 2 viikkoa ilman ruokaa ei kukaan jaksa tehdä työtä ja se korostaa ruuan merkitystä myös sen takia maatalouteen annetaan rahaa jotta omavaraisuus säilyy mutta myös sen takia säännöstellään maataloutta myös enemmän kuin mitään muuta yritystoimintaa ikään kuin narut olisivat valtion käsissä myös tämän takia osittain on laskettu maataloustuotteiden hintaa jotta voidaan ohjailla maataloutta
    maataloudessa piilee suurempi voima kuin aseissa sillä sotilaatkin marssii mahallaan jos halutaan voittaa toinen valtio niin tarvitsee vain tehdä tämän maan sato syömäkelvottomaksi ja varmistaa ettei se saa ruokaa mistään niin sekasorto saa maan polvilleen hyvin nopeasti kyse voisi olla vain viikoista
    on mielenkiintoista ettei tämän palstan ihmiset koskaan mieti ruuan todellista merkitystä mailmassa

    Äänestä

"minkä alan yrittäjän tulonmuodostuksesta 60% maksetaan julkisena tukena?"

Terveydenhoitoalan yrittäjille, hoivapalveluyrittäjille, esimerkiksi.

Sitten on aloja jotka saavat miltei 100% tuloistaan valtiolta tai kunnilta, esimerkiksi julkinen terveydenhoito, koulutus, järjestyksen valvonta jne...

Päättäjistämme 3% on valinnut viljelijät. Näiltä 97%, ei viljelijöiden edustajilta pitäisi kysyä
miksi he eivät ole lopettaneen maatalouden tukemista.

Äänestä
  • lapselliset esimerkkisi ontuvat

    terveydenhuolto- esimerkeissäsi on kyse lakisääteisten toimintojen ostopalveluista, ei siis tuista.
    muut esimerkkisi ovat lakisääteisiä tehtäviä joita yhteiskunta katsoo parhaaksi hoitaa suurelta osin itse. tosin näissä esiintyy enenevässä määrin ostopalveluiden käyttöä.

    toivottavasti kykenet ymmärtämään eron elinkeinotuen ja ostopalvelun välillä!

    Äänestä

  • ostopalveluista olisi kyse jos valtio ulkoistaisi harjoittamaansa maataloustuotantoa yksityisille
    näin ei ole vaan maataloustuet ovat pelkkiä maataloustukia

    Äänestä

  • kinderbönde kirjoitti:

    ostopalveluista olisi kyse jos valtio ulkoistaisi harjoittamaansa maataloustuotantoa yksityisille
    näin ei ole vaan maataloustuet ovat pelkkiä maataloustukia

    kysyisin miksei valtio maksa minulle palkkaa kun olen töissä tilalla jolla valtio harjoittaa maataloustuotantoa ?

    Äänestä

  • samalla tavoin kuin maatalous, telakkateollisuus on strategisesti merkittävä toimiala,, jota on tarkoituksenmukaista tukea.
    mutta telakkateollisuuden tukemisessa on kyse merkitsevien toimijoiden tukemisesta.
    soutuvene- ja muille venevalmistajille ei siis makseta 60% tukea tuotannon arvosta, toisin kuin maataloudessa.

    Äänestä

  • no niin amispaviaani

    maataloutta tulee tukea siten että omavaraisuus säilyy tarkoituksenmukaisimmalla, ei siis todellakaan nykyisellä, tavalla.
    tämä tarkoittaa esim n. 90% tuotantoarvon säilyttämistä nykyisestä. tästäkin voi vielä asteittain tinkiä, pitkäkestoisessa kriisitilanteessa tulemme toimeen 60-70% tuotannolla.
    ja jos kuluttajat haluavat vain kotimaista niin lisätuotanto kannattaa ilman tukiakin
    tukea tulisi ehdottomasti maksaa vain tuotantomääristä ei pinta-alapohjaisesti yms. kuitenkin huomioiden eu-vaateet
    kansallisten tukien sopeuttamista pohjois-eurooppalaiselle tasolle tulisi nopeuttaa
    lisäksi maataloustuotannon painopistealue tulisi ehdottomasti järkiperäistää siten että tuet suunnattaisiin etelä- ja keski-suomen tuotantoon. - c- tukialue sopii luontaisesti poronhoitoon.
    maatalouden erityisasemaa elinkeinona tulisi myös tehostaa. tämä tarkoittaa esim. maa- ja metsätalousministeriön tehtävien siirtoa työ- ja elinkeinoministeriön osastoksi jonne se jo kokoluokkanakin sopii.

    näin kitkettäisiin maatalouden kerrannaiskuluja ja vapautettaisiin resursseja tärkeimpään eli itse tehokkaaseen maataloustuotantoon.

    Äänestä

  • eikö amiksen pääsyvaatimuksena ole luetun ymmärtäminen?

    tämä tarkoittaa esim n. 90% tuotantoarvon säilyttämistä nykyisestä. tästäkin voi vielä asteittain tinkiä, pitkäkestoisessa kriisitilanteessa tulemme toimeen 60-70% tuotannolla.

    eli kriisisäätelyn myötä elintarvike-annoksia pienennettäisiin nykyisestä kulutusmääristä.

    kaiken kaikkiaan omavaraisuus on veteen piirretty viiva ollen erittäin riippuvainen ulkomaisesta raaka-aineesta polttoainehuollolle.

    Äänestä

  • voi raasu parkaa

    Äänestä

  • amiskaaho kirjoitti:

    eikö amiksen pääsyvaatimuksena ole luetun ymmärtäminen?

    tämä tarkoittaa esim n. 90% tuotantoarvon säilyttämistä nykyisestä. tästäkin voi vielä asteittain tinkiä, pitkäkestoisessa kriisitilanteessa tulemme toimeen 60-70% tuotannolla.

    eli kriisisäätelyn myötä elintarvike-annoksia pienennettäisiin nykyisestä kulutusmääristä.

    kaiken kaikkiaan omavaraisuus on veteen piirretty viiva ollen erittäin riippuvainen ulkomaisesta raaka-aineesta polttoainehuollolle.

    hyvä homma viime sodassa päättäjät sanoivat että ihminen tulee toimeen 1000 kilokalorilla vaikka tiesivät että ihminen tarvitsee 2200 kilokaloria tai kilo joulee mitä ne ovat
    hyvä antovat leipäkupongit sen mukaan ja sallivat toisenpuolen hankkimisen mustasta pörssistä koska ihmiset eli tuottajat halusivat säilyttää osan ruokaa omalle väelle ja myydä loput ja jostain se loppu ruoka oli hankittava

    tehdään nyt sama jos tulee kriisitilanne 1000 kilo kaloria ja jos joku hakee ruokaa mustasta pörssistä niin ammutaan ne konepistoolilla siihen paikkaan maanpetturuudesta ja ryöstöstä valtiolta
    JOKAINEN ELÄTTÄKÖÖN ITSENSÄ

    teijähä mielestä ruoka on itsestään selvyys ja viljelijät tukiaisilla eläviä pummeja

    Äänestä

  • 357.2.2 kirjoitti:

    hyvä homma viime sodassa päättäjät sanoivat että ihminen tulee toimeen 1000 kilokalorilla vaikka tiesivät että ihminen tarvitsee 2200 kilokaloria tai kilo joulee mitä ne ovat
    hyvä antovat leipäkupongit sen mukaan ja sallivat toisenpuolen hankkimisen mustasta pörssistä koska ihmiset eli tuottajat halusivat säilyttää osan ruokaa omalle väelle ja myydä loput ja jostain se loppu ruoka oli hankittava

    tehdään nyt sama jos tulee kriisitilanne 1000 kilo kaloria ja jos joku hakee ruokaa mustasta pörssistä niin ammutaan ne konepistoolilla siihen paikkaan maanpetturuudesta ja ryöstöstä valtiolta
    JOKAINEN ELÄTTÄKÖÖN ITSENSÄ

    teijähä mielestä ruoka on itsestään selvyys ja viljelijät tukiaisilla eläviä pummeja

    mitäs kuvittelemassasi tilanteessa tehtäisiin mustassa pörssissä elintarvikkeilla kauppaa käyville viljelijöille?

    Äänestä

  • amisadolfunelmoi kirjoitti:

    mitäs kuvittelemassasi tilanteessa tehtäisiin mustassa pörssissä elintarvikkeilla kauppaa käyville viljelijöille?

    kun ei ole asiakkaita ni ei ole kauppiaitakaan olen aina luullut että kauppias on se joka myy tuotteita ei se joka on vain myyvinään no tässähän on verottajalle uusi verotettava ala

    eiköhän nämä ihmiset ruoki teidät rintamalle samaan aikaan kun teidän vaimot ja lapset ammutaan mustanpörssin eteen..niin tulee teille enemmän taistelutahtoa silloista vihollista vastaan joka oli syypää tähänkin julmuuteen tietenkin
    ja sinä voit vapaana poikamiehenä palata puolustamasta rakasta suomea kun tiedät ettei viljelijöillekkään ole tukia maksettu
    ja tämä ei tietenkään koske niitä naisia ja lapsia jotka ahkeroiden ansaitsevat jokapäiväisen ruokansa pellolla ja navetassa töitä tehden sillä kyllä tila huolehtii omistaan niin tilallisista kuin työvoimastaan
    suomen valtio voi taas ostaa velkakirjoja vastaan ruokaa kaupunkilaisille ihmisille niin naisille kuin lapsille jotka tekevät tehtaissa 16 h työpäiviä tehden sota kalustoa paitsi sunnuntaina vain 8 h
    maito voi maksaa 150e litra liha 700 e kg myös muut hinnat ovat 10 kertaisia jotta suomi maksaa myös sen mitä rauhan aikana on riistänyt myös kulta käy maksuvälineenä ja timantit
    jos suomi miehitetään niin maajussit eivät rahojaan saa
    muista siis rintamalla poikamiehenä kun perheesi on ammuttu mustanpörssin käytttäjänä
    taistella suomi vapaaksi jotta viljelijä pääsee veloittamaan omansa pois

    Äänestä

  • siis latvafemma

    Äänestä

Hyvää analyysia "kinderbönde" -nimimerkiltä.

Muutama kommentti, jos sallit.

"maataloutta tulee tukea siten että omavaraisuus säilyy tarkoituksenmukaisimmalla, ei siis todellakaan nykyisellä, tavalla."

- omavaraisuuden kannalta katsottuna tuet voitaisiin lopettaa kokonaan vaikka heti
- kriisin sattuessa Suomen maataloustuotanto ei kykene toimimaan, vaikka sitä kuinka tuettaisiin
- kriisitilanteisiin on jo nyt varauduttu, suomalasiet maataloustuottajat ohittaen, ts. heidän varaansa ei lasketa mitään.

"tämä tarkoittaa esim n. 90% tuotantoarvon säilyttämistä nykyisestä. tästäkin voi vielä asteittain tinkiä, pitkäkestoisessa kriisitilanteessa tulemme toimeen 60-70% tuotannolla."

- Suomesssa on tällä hetkellä raskailla tukiaisilla tuettua y l i t u o t a n t o a
- pitkäkestoisessa kriisissä maatalous on kykenemätön tuottamaan 40 prosenttiakaan

"tukea tulisi ehdottomasti maksaa vain tuotantomääristä ei pinta-alapohjaisesti yms. kuitenkin huomioiden eu-vaateet"

- tukea ei tulisi ehdottomasti maksaa senttiäkään - millään perusteella

"kansallisten tukien sopeuttamista pohjois-eurooppalaiselle tasolle tulisi nopeuttaa"

- tämä on hyvä huomio, yleinen kansallisten tukitaso Euroopassa on 0 %

"lisäksi maataloustuotannon painopistealue tulisi ehdottomasti järkiperäistää siten että tuet suunnattaisiin etelä- ja keski-suomen tuotantoon. - c- tukialue sopii luontaisesti poronhoitoon."

- näin varmasti tullaan tekemäänkin, kunhan kansalliset tuet on ensin 'sopeutettu' Lisäksi EU:n tasolla olisi oikein tehdä maatalouteen uusi työnjako. Ei ole mitään järkeä viljellä Suomessa esimerkiksi vehnää. Ilmasto ei ole vehnänviljelylle suopea. Tämä yhdistettynä viljelijäin olemattomaan kompetenssiin ohjannee Suomen maataloutta enenmmänkin nurmiviljelyyn. Myös ohran vilejly onnistunee mallastamon ja panimoiden tiukassa ohjauksessa ja valvonnassa.

"maatalouden erityisasemaa elinkeinona tulisi myös tehostaa. tämä tarkoittaa esim. maa- ja metsätalousministeriön tehtävien siirtoa työ- ja elinkeinoministeriön osastoksi jonne se jo kokoluokkanakin sopii."

- ilman muuta MMM tulisi lakkauttaa ja jakaa sen nykyisistä tehtävistä tarpeelliset Ympäristöministeriön ja TEM:n kesken. Byrokratiaa tulee purkaa mm. lakkauttamalla
Maaseutuvirasto kokonaan ja estämällä kaikki tuki ProAgrialle.

====================

Sen lisäksi, että varsinaisen maataloussektorin puolella on tehtävä kokonaisreformi, myös
viljelijöiden työeläkejärjestelmä, joka maksaa tänä päivän lähes miljardi euroa vuodessa,
tulee lakkauttaa. MELA pitää purkaa, MyEL peruuttaa ja siirtää maanviljelijät ilman työeläkkeen maksuvelvoitetta kansaneläkkeen piiriin samaan joukkoon muiden vähäosaisten kanssa, jotka eivät
kykene oma työeläkettään kustantamaan.

Äänestä
  • Kiitos kommenteistasi, pari huomiota niihin.

    kriisitilanteisiin varautuminen varmuusvarastoilla kattanee noin yhden satokauden, myös polttoaineen varastoinnin osalta.
    omavaraisuuden kannalta lienee tarkoituksenmukaista säilyttää mm. viljelypinta-alaa siten että omavaraisuusvaade täyttyy pidemmälläkin aikavälillä.
    tämä ei suinkaan vaadi nykylaajuisen tukijärjestelmän ylläpitoa.

    tukien maksamisesta. EU - tuet ovat ylikansallisia ja ne varmasti säilyvät hamaan tappiin.
    itse uskon että kansalliset tuet vaaditaan sopeutettavaksi n.20 v. aikajänteellä pohjois-eurooppalaiselle tasolle, eli uskon että pohjoinen asemamme huomioidaan jatkossa. ruotsikin maksanee pientä kansallista.

    EUn sisäiseen työnjakoon en oikein jaksa uskoa, mutta tärkeää olisi saattaa suomalainen maatalous mahdollisimman normaaliksi elinkeinoksi. näin toimien taattaisiin sen kilpailukyky hitaasti avautuvilla raaka-aine markkinoilla.

    maatalous on ainoa elinkeino jolla on oma ministeriönsä. Ei ihan kuulosta 2010- luvun Suomelta.

    tuosta muusta maatalouden reformista olen pitkälti samaa mieltä kanssasi.
    koko elinkeino tulisi asteittainen sopeuttaa avautuvalle kilpailulle, ihan jo toimijoiden oman edun nimissä.

    Äänestä

  • kukaan täällä ei kommentoi omiaan niin kuin sinä, reppana-adolf
    sskkll
    hhkkvv
    jne

    Äänestä

  • kinderbönde kirjoitti:

    Kiitos kommenteistasi, pari huomiota niihin.

    kriisitilanteisiin varautuminen varmuusvarastoilla kattanee noin yhden satokauden, myös polttoaineen varastoinnin osalta.
    omavaraisuuden kannalta lienee tarkoituksenmukaista säilyttää mm. viljelypinta-alaa siten että omavaraisuusvaade täyttyy pidemmälläkin aikavälillä.
    tämä ei suinkaan vaadi nykylaajuisen tukijärjestelmän ylläpitoa.

    tukien maksamisesta. EU - tuet ovat ylikansallisia ja ne varmasti säilyvät hamaan tappiin.
    itse uskon että kansalliset tuet vaaditaan sopeutettavaksi n.20 v. aikajänteellä pohjois-eurooppalaiselle tasolle, eli uskon että pohjoinen asemamme huomioidaan jatkossa. ruotsikin maksanee pientä kansallista.

    EUn sisäiseen työnjakoon en oikein jaksa uskoa, mutta tärkeää olisi saattaa suomalainen maatalous mahdollisimman normaaliksi elinkeinoksi. näin toimien taattaisiin sen kilpailukyky hitaasti avautuvilla raaka-aine markkinoilla.

    maatalous on ainoa elinkeino jolla on oma ministeriönsä. Ei ihan kuulosta 2010- luvun Suomelta.

    tuosta muusta maatalouden reformista olen pitkälti samaa mieltä kanssasi.
    koko elinkeino tulisi asteittainen sopeuttaa avautuvalle kilpailulle, ihan jo toimijoiden oman edun nimissä.

    toisin sanoen viljelijät veloittavat omistamaansa firmaa lue meijerit ja laskuttavat myöskin teurastamoja jotka siirtävät kustannukset lopullisen tuotteen hintaan minkä kauppa veloittaa kuluttajalta
    nyt kuitenkin syntyy vaara jonka mukaan kuluttajat siirtyvät käyttämään ulkoatulevia halvalla tuotettuja tuotteita jolloin elintarviketusvallisuusviraston rooli tulee korostumaan ja sen velvollisuudeksi tulisi pysäyttää epäkurantit erät rajalle ja varmistamaan vähintään saman laadun kuin suomessa tuotetuissa joihin suomen täytyy ottaa tiukka linja eussa
    jos kuitenkin käytetään lihaa jossa on mrsa bakteeri on näihin sairastuvien itse kustannettava hoitokulunsa tietoisen valinnan johtuen

    ihmettelenkin miksi tähän ei ole jo viljelijöiden keskuudessa alettu

    HALUAN MUISTUTTAA VILJELIJÖITÄ SIITÄ ETTEI HEIDÄN TEHTÄVÄNSÄ OLE TUOTTAA RUOKAA SUOMEN KANSALLE VAAN HARJOITTAA YRITYSTOIMINTAA KANNATTAVASTI JA TÄMÄ ONNISTUU VAIN HINNOITTELEMALLA TUOTTEET NIINKUIN KAUPPA
    TÄHÄN YHTYY JA TÄTÄ HALUAA MYÖS kinderbönde sekä jopa,vain

    Äänestä

  • kiitos.teille kirjoitti:

    toisin sanoen viljelijät veloittavat omistamaansa firmaa lue meijerit ja laskuttavat myöskin teurastamoja jotka siirtävät kustannukset lopullisen tuotteen hintaan minkä kauppa veloittaa kuluttajalta
    nyt kuitenkin syntyy vaara jonka mukaan kuluttajat siirtyvät käyttämään ulkoatulevia halvalla tuotettuja tuotteita jolloin elintarviketusvallisuusviraston rooli tulee korostumaan ja sen velvollisuudeksi tulisi pysäyttää epäkurantit erät rajalle ja varmistamaan vähintään saman laadun kuin suomessa tuotetuissa joihin suomen täytyy ottaa tiukka linja eussa
    jos kuitenkin käytetään lihaa jossa on mrsa bakteeri on näihin sairastuvien itse kustannettava hoitokulunsa tietoisen valinnan johtuen

    ihmettelenkin miksi tähän ei ole jo viljelijöiden keskuudessa alettu

    HALUAN MUISTUTTAA VILJELIJÖITÄ SIITÄ ETTEI HEIDÄN TEHTÄVÄNSÄ OLE TUOTTAA RUOKAA SUOMEN KANSALLE VAAN HARJOITTAA YRITYSTOIMINTAA KANNATTAVASTI JA TÄMÄ ONNISTUU VAIN HINNOITTELEMALLA TUOTTEET NIINKUIN KAUPPA
    TÄHÄN YHTYY JA TÄTÄ HALUAA MYÖS kinderbönde sekä jopa,vain

    totuuden siemen.
    jos suomalainen elintarvike ei ole hinnallisesti kilpailukykyinen siirtyvät kuluttajat ulkomaisiin. hintaero ei saa muodostua liian merkitseväksi.
    jos kansalliset tuet poistetaan näin tapahtuu, siksi riippuvaisia te olette veronmaksajista.

    viljelijän tehtävä on harjoittaa yritystoimintaa mutta EUn runsaimmat tuet hämärtävät tämän tehtävän. jos suomalainen viljelijä ei nauttisi ylisuuria kansallisia tukia niin tilanne olisi tasavertainen raaka-aine kilpailussa.
    tietysti viljelijäomisteinen elintarviketeollisuus ei suin päin voi vapaasti ostaa raaka-ainetta sieltä mistä edullisimmin saa.

    jo sukupolvien ajan olette harjoittaneet elinkeinoanne suomalaisen veronmaksajan tuella.

    Äänestä

  • SAKSRAS SUORAHAT EU TURET O KORKEEMMAHAT KO SUOMESS KANSALRINEHEN LISÄ MUKAHAN LUETRUNAAHAN

    todistaisitko väitteesi

    Äänestä

  • poitsu heittelee juttuja vain

    Äänestä

ei pysty kertomaan mihin valheellisen väitteensä perustaa

Äänestä
  • eikölukiopetuksessa aikoinaa lukee oppinu saatika järkee kasvanuno minkäs mahtaa jos iso mies juoksee vaan äitensä kans hameita kaupassa sovittamassa...östikko samamoise ku äitees
    mut neiti hei kato netistä mitä tukia saksassa maksetaa ja muista saavat tupla sado

    Äänestä

Suomessa on Eun korkeimmat maataloustuet

Äänestä
  • ja kallein työvoima

    Äänestä

  • MAIILMAHAN KOVIMRAHAT SOSIAALRITURET JOPPEILL EIR TARTEEHEN TÖIHRIIHIN NOUSTRAAHAN AAMUISRIHIN, SOSSUSTR VINKUMAHAN VAAN,,,:)))))))

    Äänestä

  • LEIKKURIINVAANKOPPE kirjoitti:

    MAIILMAHAN KOVIMRAHAT SOSIAALRITURET JOPPEILL EIR TARTEEHEN TÖIHRIIHIN NOUSTRAAHAN AAMUISRIHIN, SOSSUSTR VINKUMAHAN VAAN,,,:)))))))

    joppe ei vingu sosiaalitoimiston tädille...sillä hänellä on mukanaan kylpyammeesta mukaan otettu kumi ankka joka juttelee sossu tädin kanssa jopen puolesta
    se on nykyään jo niin tehokas että täti tietää asian jo kun joppe vain vilauttaa ankkaa

    Äänestä

  • :))))))))))) VITRU REPESIN,,,:))))))))))))))))

    Äänestä

taas yksi esimerkki viljelijän "yrittäjäriskin" kokonaisvaltaisesta kattamisesta - minkä muun elinkeinonharjoittajan toiminnan aikaista regulaation muutoskoulutusta hoidetaan verovaroin?

ja millaista koulutusta:

Maatilojen neuvontajärjestelmä varmistaa, ettei tukea jää saamatta - Jokainen viljelijä voi käyttää asiantuntijapalveluja maksutta 3500 eurolla viiden vuoden aikana. (n 160 miljoonaa)

http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/maatilojen-neuvontajärjestelmä-varmistaa-ettei-tukea-jää-saamatta-1.102956

eikä tässä vielä kaikki:
Ulkopuolelle jäävät myös palvelut, jotka on laskettu korvauksen piiriin muissa järjestelmissä, kuten viljelysuunnitelma, viljelykiertosuunnitelma ja viljavuusnäytteiden otto, jotka on jo huomioitu ympäristökorvauksessa.

Äänestä
  • mut aattele ton tekee muut kuin viljelijät 63 euroo tunti alveroine
    autonhuolto/korjaus 95 euroo tunti
    lypsykonehuolto 120 euroo tunti
    asianajaja 250 euroo tunti
    onko noi alipalkattuja vai onko kyseessä taas tulonsiirto pro agrialle
    mut mikä on kun teille valtio ei maksa tälläsiä juttuja ja eu hyväksy ne
    eikö teillä o edustajaa tai ministeriä esim sdp joukossa miten te oikeen asioitanne hoidatte
    pitäskös sunki käydä ÄÄNESTÄMÄSSÄ

    Äänestä

  • oletko.nukkuja kirjoitti:

    mut aattele ton tekee muut kuin viljelijät 63 euroo tunti alveroine
    autonhuolto/korjaus 95 euroo tunti
    lypsykonehuolto 120 euroo tunti
    asianajaja 250 euroo tunti
    onko noi alipalkattuja vai onko kyseessä taas tulonsiirto pro agrialle
    mut mikä on kun teille valtio ei maksa tälläsiä juttuja ja eu hyväksy ne
    eikö teillä o edustajaa tai ministeriä esim sdp joukossa miten te oikeen asioitanne hoidatte
    pitäskös sunki käydä ÄÄNESTÄMÄSSÄ

    sekavaa tekstiä...tarkoitatko että viljelijöiden pitäisi saada erillistä lisätukea myös lypsykoneen korjaukissin ja asianajajapalkkioihin vähennysoikeuden lisäksi?

    vai mitä tahdot sanoa?

    Äänestä

  • ilmaisutaito kirjoitti:

    sekavaa tekstiä...tarkoitatko että viljelijöiden pitäisi saada erillistä lisätukea myös lypsykoneen korjaukissin ja asianajajapalkkioihin vähennysoikeuden lisäksi?

    vai mitä tahdot sanoa?

    ei vaan miksei teille sinne kaupunkiin makseta ettekö osaa ajaa asioitanne vai maksetaanko sinne erillaisia avustuksia jo niin paljon että ootte niitte kyllästämiä
    ja aikaa jää vaan mankumaan viljelijöide korvauksia pois että saisitte neki ittellenne

    Äänestä

  • jaa että kaikille muillekin elinkeinonharjoittajille 60% -tuet?
    mitäs siitä sitten tulisi?

    jos taas viittaat muihin sosiaalitukiin niin valtaosa niistä koskee myös maanviljelijöitä

    ei kukaan halua kaikkia kaikkia maataloustukia lopettaa, jos noi kansalliset sais pohjois--eurooppalaiselle tasolle...ettei oltais euroopan "mestareita"

    Äänestä

  • kattavatukiverkko kirjoitti:

    jaa että kaikille muillekin elinkeinonharjoittajille 60% -tuet?
    mitäs siitä sitten tulisi?

    jos taas viittaat muihin sosiaalitukiin niin valtaosa niistä koskee myös maanviljelijöitä

    ei kukaan halua kaikkia kaikkia maataloustukia lopettaa, jos noi kansalliset sais pohjois--eurooppalaiselle tasolle...ettei oltais euroopan "mestareita"

    maksakko erotuksen mulle hehtaarikohtaisesti verrattuna saksaan
    saksassa kasvaa maissi 1ha sato vastaa 3 ha nurmee täällä
    saksassa ei tarvitse kalkita peltoja
    työvoimakustannukset ovat halvemmat tuotanto koneet ja laitteet
    maidon solut 400 000 täällä 250 000 paras luokka
    viljankuivureita ei tarvita
    viljasta 1 ha sato 2kertaa suomessa vain i sato
    navetat kevytrakenteisempia kuin täällä
    laidunkausi lienee jo alkanut
    yms.
    jos korvaat nämä erot mitä saksaan nähden häviän niin käy poistetaan tuet vaikka vaan kansalliset sitoudut korvaamaan myös sen jos laajennan niin kustannukset saksaan nähden lisääntyy
    lisäksi haluan käyttää saksan mallin mukaan antibioottia ja lisäksi levittää karjanlantaa niinkuin saksassa
    MUTTA EN USKO ETTÄ SUOSTUT VAI OLETKO VOITTANUT LOTOSSA
    sinä tuot minunluokseni saksan olosuhteet korvaamalla rahalla sen taloudellisen sijainnista syntyvän eron
    ja ellet vielä ymmärtänyt se maksaa
    esim kalkitus 9 tonnia hehtaari 3-5 vuoden välein a 60e tonni eli 500-600 euroo haeli 100-200e ha per vuosi 100ha on 10 000e vuosi-20 000e
    tiedän että maksukykysi loppui juuri äsken eli en jatka kustannuksien kertomista

    Äänestä

  • No jos olosuhteet on muulla paremmat niin miks viljellä bulkkia täällä ylisuurin tukiaisin?
    Tolla logiikalla vois vaatia tukia banaanin viljelylle.
    Omavaraisuus hoituu ilman nykytasoista tukiviidakkoakin ja elintarvikeyeollisuus ostaa sieltä mistä markkinat vaativat. Ts myös Suomesta jos kuluttajat haluavat kotimaista

    Äänestä

  • viljelebanaaneja kirjoitti:

    No jos olosuhteet on muulla paremmat niin miks viljellä bulkkia täällä ylisuurin tukiaisin?
    Tolla logiikalla vois vaatia tukia banaanin viljelylle.
    Omavaraisuus hoituu ilman nykytasoista tukiviidakkoakin ja elintarvikeyeollisuus ostaa sieltä mistä markkinat vaativat. Ts myös Suomesta jos kuluttajat haluavat kotimaista

    no takaako lipuset ja lappuset pakkauksissa kotimaisuude...kerra yks paikalline kauppa osti yhde ruho ja halus samalla todistuksen siitä no siä oli tarjouskamppanja jossa myi kotimaista lihaa siitähä riittää isollekkisakille lihaa ja jos ny joku sattuu kysyy alkuperää ni voi näyttää sen todistukse siitä ruhosta
    kyllä teollisuus ostaa kotimaista mut ei se maksa siitä mitä suomessa tarvis maksaa...

    Äänestä

  • Not mut jos teollisuus saa myytyä edullisemman ulkomaisen jalostettuna niin sitten kotimaiselle ei o tilaa markkinoilla (kuin raskaasti tuettuna)

    mtkn valmiiksi mietityissä kyselytutkimusten tuloksissa aina todetaan että kuluttajat haluavat kotimaista. luulis sitten että pärjäisitte kalliimpinakin.

    Äänestä

Satokorvausten maksaminen viljelijöille alkoi...yrittäjäriski???

Äänestä
  • se o vähä ku tyäläise riski jäädä ilma töitä aina o varma toimeen tulo ....mitä jos lakkautetaa maataloustuet sekä työttömyyskorvaus siihe asti ku valtio on velaton ni veikkaisi et tyäväki tekis omaosuutensa valtio veloista eli ansaittis rahaa valtiolle ja 4 vuue päästä oltais velattomia

    Äänestä

Vai ei Sipilä muista maataloustukien kokonaissummaa kysyttäessä??
On se kepuli

Äänestä

Minkä muun alan "yrittäjä" voi ulkoistaa 60% liiketoimintansa riskeistä veronmaksajille?

Äänestä
  • palkansaaja ne vasta yrittää ja nyt 100% valtionvirkamiehet ja kunnan työntekijät nyt 100%
    työttömät nyt 100% eduskunta ministerit nyt 100% samalla tuhoisin ryhmä kaikista
    viljelijät taasen heiltä leikattiin tuotteen hintaa 60% josta korvattiin 60%
    valtio maksaa korvausta tuon leikkauksensa johdosta 60% leikkauksen määrästä
    on kuitenkin huomioitava leikkauksen teko aika 1995 ja siitä ajasta tapahtunut inflaatio 2,5% joka ei ole mukana nyky korvauksessa ja viljelijöiden tuotteenhintaa joka ei koko aikana ole noussut yhtään vaan hinnat ovat JOPA alemmat kuin vuonna 1995 ja korvauksen määrä on pienempi kuin vuonna 1995
    tästä ei ole lehdessä koska en ole tehnyt tästä lehtijuttua jolloin voisit fiilistellä "faktallasi"
    vaan tässä se on tuorreempana kuin lehtijuttu
    tiedostan kyllä sinun kaltaisesi kompetenssivajeen joten en odotakkaan sinun älykkyysosamäärän ymmärtävän tätä ja muut kaikki tietävät tämän jo entuudestaan
    tulipa sanottua

    Äänestä

Maanviljelij on yhteiskunnan elätti

Äänestä

Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tukiyrittäjätviljelee kirjoitti:

Tässä taas kerran esimerkki miten viljelijän yrittäjäriski katetaan verovaroin:

Keskisuomalainen 12.3:

Maa- ja metsätalousministeriö valmistelee tukimallia maksuvalmiusongelmiin joutuneiden viljelijöiden auttamiseksi. Maa- ja metsätalouministeri Petteri Orpo (kok.) sanoo, että tukipaketti olisi summaltaan noin 20 miljoonaa euroa eli samaa luokkaa kuin vuonna 2010 käytössä ollut tilapäinen tuki, jota jaettiin pahoin velkaantuneille maatiloille.

Orpon mukaan väliaikainen tuki voitaisiin ottaa käyttöön, jos tilanne pitkittyy ja uhkana on, että maatiloja menee konkurssiin.
– Ratkaisu tukimallista pyritään löytämään lähiviikkoina, Orpo Sanoo.

Suomen maatilat ovat kärsineet viime syksystä asti Venäjän asettamista tuontirajoituksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu