pennun käytös

vaanijanomistaja

minkä takia koiranpentu vaanii? välillä vaanii kissoja kun menevät ohitse,ja välillä myös meitä ihmisiä. meneeko tuo ohitse?

3

94

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8856

      En jaksa kirjoittaa aiheesta joten ohjaan linkkien pariin missä on hyvin yksinkertaisesti selitytetty koiran omianisuuksista sekä osassa näistä ratkaisua niihin jahtaamisesta:http://www.koirakoulukompassi.com/artikkeleita/ongelmakaytos/kaikenliikkuvanjahtaaja/
      Ja nyt ne tärkeimmät linkit kun tuntuu että pennun/nuoren normaalia käytöstä pidetään outona mistä on kysymys: http://www.koirakoulukompassi.com/artikkeleita/ongelmakaytos/pentupuree/ & http://www.koirakoulukompassi.com/artikkeleita/ongelmakaytos/odotammekoliikaa/

    • Hyväkysymyssinänsä

      Joo, lue aiheesta enemmän ja pidä koiraa eläimenä. Koiran pentu opettelee asioita oikeaa elämää varten ja vaaniminen on leikkiä vielä pentuna. Sitten isona se loppuu paitsi riistaviettisillä ja alkukantaisilla koirilla, millä säilyy metsästysvietti koko elämän, tosin se ei normaalitilanteessa kohdistu enää ihmisiin eikä leikkikavereihin tai polkupyöriin, vaan riistaan eli ruokaan. Kun koira saa ruokaa, sen ei tietenkään tarvitse vaania, eli metsästää, mutta riistaviettiset metsästävät koska se on heille palkitsevaa eli luonteen mukaista. Se ei ole ongelma, vaan huomioitava asia.
      Pennulle vaaniminen on leikkiä millä se harjoittelee metsästystaitoja aikuisuutta varten. Vaikka se ei niitä aikuisena tarvitsisi. Koira on eläin, millä on se luonne ja taipumukset mitkä sillä on.
      Miksi ihmiset ottaa lemmikiksi eläimiä, mistä eivät ymmärrä ihan perusasioitakaan? Että mikä se mielenkiinto on siihen lemmikkiin oikein ollut, kun ei kuitenkaan ole mitään mielenkiintoa ottaa siitä etukäteen selvää?
      Keskustelun aiheena tietenkin erilaiset jutut on ok, mutta usein tulee mieleen ihmetellä, että millaiset ihmiset koiran oikein ottaa ja minä ne sitä oikein pitää? Alle vuoden ikäistä pidetään aikuisena, 3 kk vanhasta vauvasta ollaan näkevinään "uhman" merkkejä, niinkun se "haluaisi hallita" koska ei aina käyttäydy kuten aikuinen: käyttäydyitkö sinä lapsena kuten aikuinen? Tai oletetaan että se "tahallaan" kakkaa ja pissaa sisälle alle puoli vuotiaana, vaikkei se van välttämättä pysty pidättelemään. Sitten ymmärtäisin ongelman, jos ihminen itse olisi käyttäytynyt lapsena kuten lapsi ja siitä vetänyt johtopäätelmän, että kasvoihan hänestäkin luonnevikainen, mutta oikeastaan isoimmasta osasta kasvaa ihan kivojakin aikuisia hyvine ja huonoine puolineen ja heistä noin 100% on silti olleet lapsena lapsia. Tehneet virheitä, opetelleet asioita, pissanneet housuun, pelänneet turhia, uskoneet joulupukkiin ja kiukkuakin on ollut - ilman että silti on halunnut äidiksi/isäksi äidin/isän paikalle. Useimmat myös pääsevät vaipoista eroon ja harva sitä ilkeyttään ja äidin kiusaksi vaippoihin on kakannut, että väännämpä tuohon oikein karmivat tortut niin saa sekin elämän realiteettia kouriin tuntuvasti.

      Ottaako ihmiset koiran lemmiksi olettaen tämän vain olevan jotakin muuta? Ihmisen lapsena? Ihmiseksi muuttuvana? Heidän mielikuvitukseen taipuvaisena ilman rotu- tai luonneominaisuuksia? Jonain muuna kuin eläimenä ja lihansyöjänä? No, onhan näitä vegaaneja jotka ottaa koiran ja sairastuttaa sen omalla ruokavaliollaan, yrittäessään voittaa tosiasiat omalla fantasiamaailmallaan siitä, miten lihansyöjästä "koulutetaan" kasvissyöjä, välittämättä sen suolistosta, ruoan sulatuksesta ja fysiologiasta. Vai onko se lemmikkeihin ja eläimiin kohdistuva mielenkiinto vain sitä että pitää omistaa jotakin. Hmm... Olen tätä miettinyt. En ole keksinyt.
      - Ihminen, maailman älykkäin eläin?

      Mitä sinä kuvittelet että koiranpentusi tekee vaanimalla? Ja mitä luulet että se kertoo sinusta?

    • Griis

      Hyviä vastauksia jo, ajattelin vaan että oliko aloittaja lapsi? Sait aika ryöpytystä niskaasi. Olen jo seitsemän koiraa omistanut, kaikki ne vaanivat pentuina. Jokikinen petoeläimen pentu harjoittelee vaanimista eli saalistustaitoja. Koirilla tietysti suuntaamme sellaisen käytöksen leikkiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      31
      1192
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      963
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      614
      916
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      676
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe