Lakko aina lomien edellä

Puranko.jolaukun

Mistähän kummasta johtuu, että aina kun monien järjestelyjen kautta saa loman kaikille sopivaksi, lehahtavat korppikotkina suunnitelmien kaatamiseksi nuo ilmailualan järjestöjen johtajat, joista ilkeimmin raakkuvat IAU:n ja. ja mikä se olikaan se lentävien emäntien pulju. Sama menettely on aina juhlapyhien ja koulun lomien aikoihin. Tuntuu kuin näiden johtajien (huono sana tässä yhteydessä) korvaan itse pääpiru - jota raamatullisessa kielessä myös Saata..naksi ja Perke..leeksi kutsutaan - kuiskuttelisi näiden satraappien korviin, että nyt, nyt on paras aika tehdä matkustavaisille kiusaa oikein olan takaa. Ja tottahan tällaisesta houkutuksesta ei voi kieltäytyä. Syitä rettelöille kyllä löytyy. Ja luovuus uusien keksimiseksi on ehtymätön. Mieleen nousee usein vastausta vaille jäävä kysymys mistä aineksista ay-pomot on tehty. Vaatinee erityisen kielteisen asenteen kanssaihmisiä kohtaan. Onko heillä mitään yhtäläisyyttä sadismiin? AKT:n Rätykin luuli olevansa kuin keskitysleirin komendantti kunnes kohtasi pysäyttäjänsä. Että tä'llaisia ajatuksia herättää odotettavissa oleva loman tahallinen tärveleminen

5

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iloinenlakkolainen

      Lakot on siksi aina ennen yleisiä lomia että silloin työnantajalle tulee suurin paine suostua neuvotteluiden ehtoihin. Tyhmäkin sen tajuaa. Hyvien asioiden puolesta kannattaa lakkoilla.

      • factaaaaa

        Lakkoilu ei hyödytä ikinä! Se on laiskojen vasureiden keksimä asia haitata oikeiden ihmisten elämää.


      • Pärstät.raivostuttaa

        Siis Ookersin ja iau:n Haapasaaren porukat kiristävät kohtuuttomia etuja jo ennestään hyvien saamisten päälle. Se ei ole mitään neuvottelua. Tyhmäkin sen älyää. Nimimerkki factaaaaa on kanssani samaa mieltä. Tuleva pääministeri Juha Sipilä sanoi lauantaina, että jokaisen pitää olla valmis luopumaan jostakin. Lentotoimintaa päätoimisesti vaikeuttavat - katson sen heidän leipätyökseen - eivät ole koskaan osoittaneet joustavuutta. Juuri siksi näiden "johtajien" ilmaantuminen pärstineen tv ruutuihin nostaa katsojassa vastenmielisen inhon tunteen. Kuulemani perusteella en ole ainut


      • stalinjeesus
        factaaaaa kirjoitti:

        Lakkoilu ei hyödytä ikinä! Se on laiskojen vasureiden keksimä asia haitata oikeiden ihmisten elämää.

        Miten niin lakkoilu ei ole sinuakin hyödyttänyt? Sinä koet sen vasureiden aiheuttamaksi, mutta kummasti sinullekin (jos edes olet) oikeistolainen yrittäjä ja osakeperijä jne. kelpaa vasureiden ajama järjestelmä, jossa kelan korvaus kelpaa nilkillekin-eikös kelpaakin? Laskettelija-nulikka hyvinvointiruuhkaperheessä (jumalainen tila?) nyrjäyttää jumalaisen nilkan niin kummasti kelpaa vasureiden ajama terveyskeskus nilkkiperheellekin. Kova on halu keski-tuloisella kuulua pääoman piiriin, mutta kun on naurettava.


      • Yhteisettalkoot
        stalinjeesus kirjoitti:

        Miten niin lakkoilu ei ole sinuakin hyödyttänyt? Sinä koet sen vasureiden aiheuttamaksi, mutta kummasti sinullekin (jos edes olet) oikeistolainen yrittäjä ja osakeperijä jne. kelpaa vasureiden ajama järjestelmä, jossa kelan korvaus kelpaa nilkillekin-eikös kelpaakin? Laskettelija-nulikka hyvinvointiruuhkaperheessä (jumalainen tila?) nyrjäyttää jumalaisen nilkan niin kummasti kelpaa vasureiden ajama terveyskeskus nilkkiperheellekin. Kova on halu keski-tuloisella kuulua pääoman piiriin, mutta kun on naurettava.

        Ettäkö terveydenhuolto on yksinomaan vasurien ansiosta. Katsele vähän avarammin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      342
      4332
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      142
      2428
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2056
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1571
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1107
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      42
      1094
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      22
      1005
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      140
      999
    9. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      989
    10. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      931
    Aihe