Lakko aina lomien edellä

Puranko.jolaukun

Mistähän kummasta johtuu, että aina kun monien järjestelyjen kautta saa loman kaikille sopivaksi, lehahtavat korppikotkina suunnitelmien kaatamiseksi nuo ilmailualan järjestöjen johtajat, joista ilkeimmin raakkuvat IAU:n ja. ja mikä se olikaan se lentävien emäntien pulju. Sama menettely on aina juhlapyhien ja koulun lomien aikoihin. Tuntuu kuin näiden johtajien (huono sana tässä yhteydessä) korvaan itse pääpiru - jota raamatullisessa kielessä myös Saata..naksi ja Perke..leeksi kutsutaan - kuiskuttelisi näiden satraappien korviin, että nyt, nyt on paras aika tehdä matkustavaisille kiusaa oikein olan takaa. Ja tottahan tällaisesta houkutuksesta ei voi kieltäytyä. Syitä rettelöille kyllä löytyy. Ja luovuus uusien keksimiseksi on ehtymätön. Mieleen nousee usein vastausta vaille jäävä kysymys mistä aineksista ay-pomot on tehty. Vaatinee erityisen kielteisen asenteen kanssaihmisiä kohtaan. Onko heillä mitään yhtäläisyyttä sadismiin? AKT:n Rätykin luuli olevansa kuin keskitysleirin komendantti kunnes kohtasi pysäyttäjänsä. Että tä'llaisia ajatuksia herättää odotettavissa oleva loman tahallinen tärveleminen

5

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iloinenlakkolainen

      Lakot on siksi aina ennen yleisiä lomia että silloin työnantajalle tulee suurin paine suostua neuvotteluiden ehtoihin. Tyhmäkin sen tajuaa. Hyvien asioiden puolesta kannattaa lakkoilla.

      • factaaaaa

        Lakkoilu ei hyödytä ikinä! Se on laiskojen vasureiden keksimä asia haitata oikeiden ihmisten elämää.


      • Pärstät.raivostuttaa

        Siis Ookersin ja iau:n Haapasaaren porukat kiristävät kohtuuttomia etuja jo ennestään hyvien saamisten päälle. Se ei ole mitään neuvottelua. Tyhmäkin sen älyää. Nimimerkki factaaaaa on kanssani samaa mieltä. Tuleva pääministeri Juha Sipilä sanoi lauantaina, että jokaisen pitää olla valmis luopumaan jostakin. Lentotoimintaa päätoimisesti vaikeuttavat - katson sen heidän leipätyökseen - eivät ole koskaan osoittaneet joustavuutta. Juuri siksi näiden "johtajien" ilmaantuminen pärstineen tv ruutuihin nostaa katsojassa vastenmielisen inhon tunteen. Kuulemani perusteella en ole ainut


      • stalinjeesus
        factaaaaa kirjoitti:

        Lakkoilu ei hyödytä ikinä! Se on laiskojen vasureiden keksimä asia haitata oikeiden ihmisten elämää.

        Miten niin lakkoilu ei ole sinuakin hyödyttänyt? Sinä koet sen vasureiden aiheuttamaksi, mutta kummasti sinullekin (jos edes olet) oikeistolainen yrittäjä ja osakeperijä jne. kelpaa vasureiden ajama järjestelmä, jossa kelan korvaus kelpaa nilkillekin-eikös kelpaakin? Laskettelija-nulikka hyvinvointiruuhkaperheessä (jumalainen tila?) nyrjäyttää jumalaisen nilkan niin kummasti kelpaa vasureiden ajama terveyskeskus nilkkiperheellekin. Kova on halu keski-tuloisella kuulua pääoman piiriin, mutta kun on naurettava.


      • Yhteisettalkoot
        stalinjeesus kirjoitti:

        Miten niin lakkoilu ei ole sinuakin hyödyttänyt? Sinä koet sen vasureiden aiheuttamaksi, mutta kummasti sinullekin (jos edes olet) oikeistolainen yrittäjä ja osakeperijä jne. kelpaa vasureiden ajama järjestelmä, jossa kelan korvaus kelpaa nilkillekin-eikös kelpaakin? Laskettelija-nulikka hyvinvointiruuhkaperheessä (jumalainen tila?) nyrjäyttää jumalaisen nilkan niin kummasti kelpaa vasureiden ajama terveyskeskus nilkkiperheellekin. Kova on halu keski-tuloisella kuulua pääoman piiriin, mutta kun on naurettava.

        Ettäkö terveydenhuolto on yksinomaan vasurien ansiosta. Katsele vähän avarammin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      85
      7681
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      75
      7605
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      166
      6089
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      55
      4996
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4169
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3900
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3632
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3547
    9. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      23
      3472
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      104
      3252
    Aihe