Miksi tämä palsta?

palaeo

Eihän ole olemassa mitään 'maantiedettä'. On ehkä maantietoa, jota itse kukin koulussa luki. Miten se Kalliolan kirjassa menikään: tasanko, alanko, KANKAREmaa, mäkimaa, vuorimaa, ylhiömaa ......Siinä sitä tiedettä kerrakseen, heh.
Oikea tiede on sitten ihan jotain muuta esim: morfologiaa, sedimentologiaa, glasiologiaa, hydrologiaa, eri geologian sektoreita jne

4

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poikkitieteilijä

      Montako maantiedon professoria kykenet luettelemaan Suomen korkeakoulumaailmasta? Itse en tiedä yhtäkään, maantieteen proffia kylläkin.

      Tällä Suomi24:llä ei sinänsä ole juuri mitään tekemistä juuri minkään tieteen kanssa.

    • XeniaOnatop

      Tulipahan mieleen lukion maantiedon kurssi, jossa puhuttiin Maapallon Coriolis-ilmiöstä. Coriolis-ilmiö havaitaan vapaasti liikkuvan kappaleen radan poikkeamana, kun tilannetta tarkastellaan pyörivästä koordinaatistosta. Kappaleen radan kaareutuvuus johtuu siitä, että koordinaatisto on kiihtyvässä liikkeessä (pyörii). Erityisesti siitä puhutaan meteorologiassa ja ballistiikassa.
      Tämä ilmiö liittyy tieteellisesti ajatellen erityisesti klassiseen mekaniikkaan ja kuten edellä sanoin meteorologiaan. Mutta mitä tulee maantieteeseen ja tarkastellaan Maan pinnan suuntaisia liikkeitä, ilmiö ilmenee voimakkaimmillaan napa-alueilla, mutta päiväntasaajalla ei lainkaan. Lisäksi tulee kysymyksiä liittyen vuorovesi-ilmiöihin ja miksi matalapaineet pyörivät Suomessa vastapäivään ja Australiassa myötäpäivään. Maan pyörimisestä aiheutuva Coriolis-ilmiö voidaan todeta myös Foucault'n heilurin avulla. Tällainen valtava heiluri sijaitsee mm. Iisakin kirkossa. Tavallaan on jännää, että tämä matemaattisesti ajatellen vaikea ilmiö otettiin esille juuri lukion 1. luokan maantiedon tunnilla, enkä muista, että sitä oltaisiin käsitelty pitkässä fysiikassa mitenkään.

      Kun tämä "maantiede"-palsta on enemmänkin lukiolaisten kysymyspalsta, niin udelkaa vaikkapa Coriolis-ilmiöstä. Toivottavasti palstalla vierailee fyysikoita.

    • Käpy2

      Itse olen maantieteilijä ja maantiede koostuu monista osioista esim. hydrologia, klimatologia, geomorfologia, kaupunkimaantiede, maisemamaantiede vain muutamia osa-alueita mainitakseni, Ns. maantieto; paikkojen nimien, korkeimpien vuorien ym. tietäminen on vain hyvin marginaalinen osa maantiedettä.

    • tiatoo

      Ennen kansakoulussa luettiin maantietoa. Tiede on siitä ylöspäin oleva juttu. Yliopistoissa tiedekuntina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe