Entinen ystävä unessa

kaipausyllättiminuutiksi

Joskus muutama vuosi sitten (olisiko ollut suunnilleen 6-7 vuotta sitten) siihen aikaan paras kaverini (molemmat olemme siis tyttöjä) muutti toiselle paikkakunnalle. Sen jälkeen en ole nähnyt häntä enää koskaan, ja en pysty enää ottamaan yhteyttä, koska numeronkin olen jo puhelimesta poistanut. En ole enää moneen vuoteen ajatellut häntä mielessäni, ja olen pystynyt keskittymään muihin asioihin. Mutta. Olen nähnyt joka vuosi, olisiko kerran tai pari (mutta erittäin harvoin kuitenkin), jotakin unta, jossa hän on tullut uneeni. Viime yönäkin hän jostakin syystä tuli uneeni. Yhteistä näillä kaikilla unilla on se, että yleensä hän soittaa minulle tai minä hänelle. Yleensä uni loppuu lyhyeen, siihen kun ehdimme sopia tapaamisen tai mietimme päivää milloin nähtäisiin. Nytkin olin jotenkin ihmeellisesti saanut jonkunlaisen viestin häneltä unessa, ja siinä ei muistaakseni lukenut mitään. Klikkasin hänen nimeään, ja esiin tuli jokin punainen symboli, sellainen tiimalasin tyyppinen, mutta siinä meni jotain viivoja sen yli. Ja huomio: en ole koskaan ennen nähnyt tällaisia "symboleja" missään unissani, ainakaan muistaakseni!
Sitten sain selville hänen numeronsa, ja soitin, monta kertaa. Kukaan ei vastannut. Soitin vielä uudelleen, mutta jostakin syystä soitin vahingossa toiselle kaverilleni, jolle yritin selittää että olin soittanut vahingossa, yritin tavoittaa eri henkilöä. Hän sanoi "okei, mut voin mä olla sun kanssa silti mut en ihan heti" ja kysyin milloin, niin vastaus oli "mulla on nyt läksyt kesken, ehkä myöhemmin tänään" ja sulki puhelimen. Vihdoinkin puhelimen toisesta päästä vastasi ystäväni, jonka myös jostain syystä näin istuvan jossakin. En nähnyt hänen kasvojaan, mutta huomasin silti hänen ulkonäkönsä muuttuneen. En muista enää mistä juttelimme, mutta sen muistan, että olimme juuri sopimassa "nähtäisiinkö vaikka huomenna..." ja sitten kaikki pimeni ja heräsin.

Vastauksia?

5

6920

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaipausyllättiminuutiksi

      Ja muuten, olen n. 18v tyttö!

      • Tulkintaa

        Hei,

        Tästä unesta muistuu mieleen Kolmas Nainen-bändin muinainen hitti nimeltä "Tästä asti aikaa" , missä lauletaan: "ikävöimästä itseni yllätin, poikavuosien kavereita kaipasin..."

        Eli kyseessä ns. ikävöintiuni, onhan kyseessä ollut ihminen joka aikoinaan oli se "paras kaveri".

        Ihmisellä nykyaikana kun ei taida juurikaan some/faceviidakossa aikaa ikävöidä ja kaipailla toisiaan, niin sitten alitajunta unien kautta hoitaa homman.


      • Tulkintaa kirjoitti:

        Hei,

        Tästä unesta muistuu mieleen Kolmas Nainen-bändin muinainen hitti nimeltä "Tästä asti aikaa" , missä lauletaan: "ikävöimästä itseni yllätin, poikavuosien kavereita kaipasin..."

        Eli kyseessä ns. ikävöintiuni, onhan kyseessä ollut ihminen joka aikoinaan oli se "paras kaveri".

        Ihmisellä nykyaikana kun ei taida juurikaan some/faceviidakossa aikaa ikävöidä ja kaipailla toisiaan, niin sitten alitajunta unien kautta hoitaa homman.

        Minäkin sain sulta vastauksen. Hukun näihin ikävöinti uniin. Niin monta joita olen jäänyt kaipaamaan...


    • Kovin pitkä uni ja kertomus.

      Mikä on uni ja mikä on sen historiaa?

      En voi tehdä mitään.

      Tässä on historia ja uni sekoittuneet kertomukseksi.

      Täsmennä ja rakenna, tässä on ainesta, mutta näillä palikoilla en voi tehdä mitään.

      • kaipausyllättiminuutiksi

        Anteeksi, siis tarkoitin että hän on siis ollut ystäväni todella monta vuotta sitten, mutta unissa tosiaan tuo 6-7 vuotta, ja en ole kaivannut häntä enää sen jälkeen, itse asiassa hän ei edes ollut paras mahdollinen ystävä, ja sen tajusin jälkeenpäin. Varsinaiset ikävöimisunet ovat minulla paljonkin erilaisia kuin nämä..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      116
      6310
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      377
      6113
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5810
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3952
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2345
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      115
      1390
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1211
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1052
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      867
    Aihe