Julkisivumaalauksesta sopimus?

Juhha72

Terve!

Olen tekemässä sopimusta julkisivujen maalauksesta maalausyrityksen kanssa ja homma kannattaa tietysti hoitaa könttäsummana (tietysti kuitilla) ja kirjallisena sopimuksena niin onko jotain sudenkuoppia joita asiakkaan näkökulmasta kannattaisi tuohon sopimukseen laittaa? Nyt sopimuksessa on maininnat vanhojen puupintojen pesusta, kaavinnasta ja kertalleen uudelleen maalauksesta.

5

560

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sutija

      Rakennustietosäätiöltä saat lomakkeet pienurakkasopimuksesta. Nissä on kaikki tarvittava. Laita sopimukseen että tuotevalmistajan ohjeita on noudatettava ja valvo että niin tapahtuu. Maksuerät vain tehdystä työstä.
      Pisti silmiin tuo kertaalleen maalaus. Se onnistuu vain virheettömille ennen maalatuille pinnoille. Jos kaavintaa tarvitaan niin silloin tarvitaan ainakin osittainmaalaus lisäksi. Jos ylimaalaus suoritetaan vain kertaalleen niin voi käydä niin ettei lopputulos ole tasainen.
      Eli sopimukseen ainakin maininta että valmiiksimaalaus peittäväksi.
      Pyri valvomaan työ tai palkkaa valvoja, ei paljoa maksa.

      • Juhhha72

        Kiitoksia hyvistä vinkeistä!

        Kohdetalo on tosiaan suunnilleen noin 20 vuoden iässä ja nyt ensimmäinen maalaus. Silmämääräisesti maalipinta on hyvässä kunnossa, jotkut laudat ovat tosin alaosista hieman lahonneet ja näiden vaihtamisesta oli puhe. Toiselta firmalta (arvostettu tekijä joten uskoisin että näkemys saattaa olla oikea) sain myös melko reilusti yläkanttiin vedetyn tarjouksen ja siinä oli myös tuo vain yhteen kertaan maalaus eli pitäisiköhän uskoa että tuo riittää?

        Toiseen tarjoukseen oli laitettu maalaus petroolimaalilla ja toiseen Tikkurilan Ultra Classic oikealla värillä, onkohan nuo kuinka järkeviä vaihtoehtoja?

        Lisätöistä oli 48e/h merkintä, onko tuo kuinka lähellä alan standardia? Tinkivaraa tietysti aina hieman on.


    • sutija

      Tuo kertamaalaus merkittynä sopimukseen voi olla kuoppa johon astuu. Jollei sitten tuo kertaveto peitäkkään niin joudut maksamaan toisen kerran käsittelystä. Siis maininta että pintamaalaus peittäväksi!
      Uusitut laudat ja hilseilleet kaavitut kohdat vaativat ainakin vähintäin kahden kerran käsittelyn. Käytettävä maalityyppi riippuu tietenkin alustasta. Maalinvalmistajan sivuilta saa tietoa kohteeseesi sopivan. Ammattimies sen osaa tietenkin määritellä mutta varmista se tehtaan nettisivuilta!
      Lisätyötuntiveloitus on asiansa hoitavilla yrityksillä tuo mainitsemasi. Kuitenkin esilletulevista selvistä lisätöistä kannattaa sopia urakkahinta.
      Nykyisin on otettava lisäksi huomioon nykyisin voimassa oleva tilaajavastuulaki. Se edellyttää että tarkastat yrityksen olevan ennakonpidätysrekisterissä yms.
      Soita verottajalle saadaksesi lisätietoa.
      Jos jotain on epäselvää niin kirjoittele! Minulla on nyt eläkkeellä aikaa 50 vuoden pakerruksen jälkeen.

    • Ketjunaloittaja

      En tiedä lukeeko sutija vielä tätä ketjua mihin ansiokkaasti vastaili, mutta tuskailen vielä maalausliikkeen valinnan kanssa. Maaliviivalle valikoitui kaksi firmaa, toinen vastaili ammattiaitoisesti ja nopeasti kysymyksiin ja toinen kyllä asiantuntevasti mutta aina reilun viikon viiveellä kun loppuvaiheessa kyselin sähköpostilla ja tarjouksen saannissa kesti lupailtua pidempään jne mikä vei ymmärrettävästi uskoa firman tekemisistä. Molemmat pitäisi olla alalla ihan päteviä tekijöitä, mutta tuon paremman firman tarjous oli n. 3000e kalliimpi kuin halvemman. Kohde on iso ok-talo joka osittain selittää tuota isoa hintaeroa. Kannattaako suosiolla maksaa tuo kalliimpi hinta kun todennäköisesti työn jälkikin on tyydyttävämpi? Entä mitä sanot kun maalarit pääsisivät tulemaan vasta loppukesästä? Maalarin mukaan heinäkuussakin voi vielä maalata mutta myyjä ei ehkä ole luotettavin vastaaja.

    • viromiäs

      Kusy sina minun kotimaa VIRU siella on monta velje maalaust vaill!!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1233
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      824
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      72
      719
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      240
      717
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      591
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      575
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      77
      560
    8. 37
      512
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      24
      505
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe