Julkisivumaalauksesta sopimus?

Juhha72

Terve!

Olen tekemässä sopimusta julkisivujen maalauksesta maalausyrityksen kanssa ja homma kannattaa tietysti hoitaa könttäsummana (tietysti kuitilla) ja kirjallisena sopimuksena niin onko jotain sudenkuoppia joita asiakkaan näkökulmasta kannattaisi tuohon sopimukseen laittaa? Nyt sopimuksessa on maininnat vanhojen puupintojen pesusta, kaavinnasta ja kertalleen uudelleen maalauksesta.

5

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sutija

      Rakennustietosäätiöltä saat lomakkeet pienurakkasopimuksesta. Nissä on kaikki tarvittava. Laita sopimukseen että tuotevalmistajan ohjeita on noudatettava ja valvo että niin tapahtuu. Maksuerät vain tehdystä työstä.
      Pisti silmiin tuo kertaalleen maalaus. Se onnistuu vain virheettömille ennen maalatuille pinnoille. Jos kaavintaa tarvitaan niin silloin tarvitaan ainakin osittainmaalaus lisäksi. Jos ylimaalaus suoritetaan vain kertaalleen niin voi käydä niin ettei lopputulos ole tasainen.
      Eli sopimukseen ainakin maininta että valmiiksimaalaus peittäväksi.
      Pyri valvomaan työ tai palkkaa valvoja, ei paljoa maksa.

      • Juhhha72

        Kiitoksia hyvistä vinkeistä!

        Kohdetalo on tosiaan suunnilleen noin 20 vuoden iässä ja nyt ensimmäinen maalaus. Silmämääräisesti maalipinta on hyvässä kunnossa, jotkut laudat ovat tosin alaosista hieman lahonneet ja näiden vaihtamisesta oli puhe. Toiselta firmalta (arvostettu tekijä joten uskoisin että näkemys saattaa olla oikea) sain myös melko reilusti yläkanttiin vedetyn tarjouksen ja siinä oli myös tuo vain yhteen kertaan maalaus eli pitäisiköhän uskoa että tuo riittää?

        Toiseen tarjoukseen oli laitettu maalaus petroolimaalilla ja toiseen Tikkurilan Ultra Classic oikealla värillä, onkohan nuo kuinka järkeviä vaihtoehtoja?

        Lisätöistä oli 48e/h merkintä, onko tuo kuinka lähellä alan standardia? Tinkivaraa tietysti aina hieman on.


    • sutija

      Tuo kertamaalaus merkittynä sopimukseen voi olla kuoppa johon astuu. Jollei sitten tuo kertaveto peitäkkään niin joudut maksamaan toisen kerran käsittelystä. Siis maininta että pintamaalaus peittäväksi!
      Uusitut laudat ja hilseilleet kaavitut kohdat vaativat ainakin vähintäin kahden kerran käsittelyn. Käytettävä maalityyppi riippuu tietenkin alustasta. Maalinvalmistajan sivuilta saa tietoa kohteeseesi sopivan. Ammattimies sen osaa tietenkin määritellä mutta varmista se tehtaan nettisivuilta!
      Lisätyötuntiveloitus on asiansa hoitavilla yrityksillä tuo mainitsemasi. Kuitenkin esilletulevista selvistä lisätöistä kannattaa sopia urakkahinta.
      Nykyisin on otettava lisäksi huomioon nykyisin voimassa oleva tilaajavastuulaki. Se edellyttää että tarkastat yrityksen olevan ennakonpidätysrekisterissä yms.
      Soita verottajalle saadaksesi lisätietoa.
      Jos jotain on epäselvää niin kirjoittele! Minulla on nyt eläkkeellä aikaa 50 vuoden pakerruksen jälkeen.

    • Ketjunaloittaja

      En tiedä lukeeko sutija vielä tätä ketjua mihin ansiokkaasti vastaili, mutta tuskailen vielä maalausliikkeen valinnan kanssa. Maaliviivalle valikoitui kaksi firmaa, toinen vastaili ammattiaitoisesti ja nopeasti kysymyksiin ja toinen kyllä asiantuntevasti mutta aina reilun viikon viiveellä kun loppuvaiheessa kyselin sähköpostilla ja tarjouksen saannissa kesti lupailtua pidempään jne mikä vei ymmärrettävästi uskoa firman tekemisistä. Molemmat pitäisi olla alalla ihan päteviä tekijöitä, mutta tuon paremman firman tarjous oli n. 3000e kalliimpi kuin halvemman. Kohde on iso ok-talo joka osittain selittää tuota isoa hintaeroa. Kannattaako suosiolla maksaa tuo kalliimpi hinta kun todennäköisesti työn jälkikin on tyydyttävämpi? Entä mitä sanot kun maalarit pääsisivät tulemaan vasta loppukesästä? Maalarin mukaan heinäkuussakin voi vielä maalata mutta myyjä ei ehkä ole luotettavin vastaaja.

    • viromiäs

      Kusy sina minun kotimaa VIRU siella on monta velje maalaust vaill!!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3575
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      111
      2413
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      593
      2273
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2026
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      76
      1690
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1658
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1648
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1522
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1446
    10. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      92
      1411
    Aihe