Julkisivumaalauksesta sopimus?

Juhha72

Terve!

Olen tekemässä sopimusta julkisivujen maalauksesta maalausyrityksen kanssa ja homma kannattaa tietysti hoitaa könttäsummana (tietysti kuitilla) ja kirjallisena sopimuksena niin onko jotain sudenkuoppia joita asiakkaan näkökulmasta kannattaisi tuohon sopimukseen laittaa? Nyt sopimuksessa on maininnat vanhojen puupintojen pesusta, kaavinnasta ja kertalleen uudelleen maalauksesta.

5

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sutija

      Rakennustietosäätiöltä saat lomakkeet pienurakkasopimuksesta. Nissä on kaikki tarvittava. Laita sopimukseen että tuotevalmistajan ohjeita on noudatettava ja valvo että niin tapahtuu. Maksuerät vain tehdystä työstä.
      Pisti silmiin tuo kertaalleen maalaus. Se onnistuu vain virheettömille ennen maalatuille pinnoille. Jos kaavintaa tarvitaan niin silloin tarvitaan ainakin osittainmaalaus lisäksi. Jos ylimaalaus suoritetaan vain kertaalleen niin voi käydä niin ettei lopputulos ole tasainen.
      Eli sopimukseen ainakin maininta että valmiiksimaalaus peittäväksi.
      Pyri valvomaan työ tai palkkaa valvoja, ei paljoa maksa.

      • Juhhha72

        Kiitoksia hyvistä vinkeistä!

        Kohdetalo on tosiaan suunnilleen noin 20 vuoden iässä ja nyt ensimmäinen maalaus. Silmämääräisesti maalipinta on hyvässä kunnossa, jotkut laudat ovat tosin alaosista hieman lahonneet ja näiden vaihtamisesta oli puhe. Toiselta firmalta (arvostettu tekijä joten uskoisin että näkemys saattaa olla oikea) sain myös melko reilusti yläkanttiin vedetyn tarjouksen ja siinä oli myös tuo vain yhteen kertaan maalaus eli pitäisiköhän uskoa että tuo riittää?

        Toiseen tarjoukseen oli laitettu maalaus petroolimaalilla ja toiseen Tikkurilan Ultra Classic oikealla värillä, onkohan nuo kuinka järkeviä vaihtoehtoja?

        Lisätöistä oli 48e/h merkintä, onko tuo kuinka lähellä alan standardia? Tinkivaraa tietysti aina hieman on.


    • sutija

      Tuo kertamaalaus merkittynä sopimukseen voi olla kuoppa johon astuu. Jollei sitten tuo kertaveto peitäkkään niin joudut maksamaan toisen kerran käsittelystä. Siis maininta että pintamaalaus peittäväksi!
      Uusitut laudat ja hilseilleet kaavitut kohdat vaativat ainakin vähintäin kahden kerran käsittelyn. Käytettävä maalityyppi riippuu tietenkin alustasta. Maalinvalmistajan sivuilta saa tietoa kohteeseesi sopivan. Ammattimies sen osaa tietenkin määritellä mutta varmista se tehtaan nettisivuilta!
      Lisätyötuntiveloitus on asiansa hoitavilla yrityksillä tuo mainitsemasi. Kuitenkin esilletulevista selvistä lisätöistä kannattaa sopia urakkahinta.
      Nykyisin on otettava lisäksi huomioon nykyisin voimassa oleva tilaajavastuulaki. Se edellyttää että tarkastat yrityksen olevan ennakonpidätysrekisterissä yms.
      Soita verottajalle saadaksesi lisätietoa.
      Jos jotain on epäselvää niin kirjoittele! Minulla on nyt eläkkeellä aikaa 50 vuoden pakerruksen jälkeen.

    • Ketjunaloittaja

      En tiedä lukeeko sutija vielä tätä ketjua mihin ansiokkaasti vastaili, mutta tuskailen vielä maalausliikkeen valinnan kanssa. Maaliviivalle valikoitui kaksi firmaa, toinen vastaili ammattiaitoisesti ja nopeasti kysymyksiin ja toinen kyllä asiantuntevasti mutta aina reilun viikon viiveellä kun loppuvaiheessa kyselin sähköpostilla ja tarjouksen saannissa kesti lupailtua pidempään jne mikä vei ymmärrettävästi uskoa firman tekemisistä. Molemmat pitäisi olla alalla ihan päteviä tekijöitä, mutta tuon paremman firman tarjous oli n. 3000e kalliimpi kuin halvemman. Kohde on iso ok-talo joka osittain selittää tuota isoa hintaeroa. Kannattaako suosiolla maksaa tuo kalliimpi hinta kun todennäköisesti työn jälkikin on tyydyttävämpi? Entä mitä sanot kun maalarit pääsisivät tulemaan vasta loppukesästä? Maalarin mukaan heinäkuussakin voi vielä maalata mutta myyjä ei ehkä ole luotettavin vastaaja.

    • viromiäs

      Kusy sina minun kotimaa VIRU siella on monta velje maalaust vaill!!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      24
      5182
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4627
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      104
      1409
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      147
      1386
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1230
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1104
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1024
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      169
      892
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      853
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      809
    Aihe