Terve!
Olen tekemässä sopimusta julkisivujen maalauksesta maalausyrityksen kanssa ja homma kannattaa tietysti hoitaa könttäsummana (tietysti kuitilla) ja kirjallisena sopimuksena niin onko jotain sudenkuoppia joita asiakkaan näkökulmasta kannattaisi tuohon sopimukseen laittaa? Nyt sopimuksessa on maininnat vanhojen puupintojen pesusta, kaavinnasta ja kertalleen uudelleen maalauksesta.
Julkisivumaalauksesta sopimus?
5
527
Vastaukset
- sutija
Rakennustietosäätiöltä saat lomakkeet pienurakkasopimuksesta. Nissä on kaikki tarvittava. Laita sopimukseen että tuotevalmistajan ohjeita on noudatettava ja valvo että niin tapahtuu. Maksuerät vain tehdystä työstä.
Pisti silmiin tuo kertaalleen maalaus. Se onnistuu vain virheettömille ennen maalatuille pinnoille. Jos kaavintaa tarvitaan niin silloin tarvitaan ainakin osittainmaalaus lisäksi. Jos ylimaalaus suoritetaan vain kertaalleen niin voi käydä niin ettei lopputulos ole tasainen.
Eli sopimukseen ainakin maininta että valmiiksimaalaus peittäväksi.
Pyri valvomaan työ tai palkkaa valvoja, ei paljoa maksa.- Juhhha72
Kiitoksia hyvistä vinkeistä!
Kohdetalo on tosiaan suunnilleen noin 20 vuoden iässä ja nyt ensimmäinen maalaus. Silmämääräisesti maalipinta on hyvässä kunnossa, jotkut laudat ovat tosin alaosista hieman lahonneet ja näiden vaihtamisesta oli puhe. Toiselta firmalta (arvostettu tekijä joten uskoisin että näkemys saattaa olla oikea) sain myös melko reilusti yläkanttiin vedetyn tarjouksen ja siinä oli myös tuo vain yhteen kertaan maalaus eli pitäisiköhän uskoa että tuo riittää?
Toiseen tarjoukseen oli laitettu maalaus petroolimaalilla ja toiseen Tikkurilan Ultra Classic oikealla värillä, onkohan nuo kuinka järkeviä vaihtoehtoja?
Lisätöistä oli 48e/h merkintä, onko tuo kuinka lähellä alan standardia? Tinkivaraa tietysti aina hieman on.
- sutija
Tuo kertamaalaus merkittynä sopimukseen voi olla kuoppa johon astuu. Jollei sitten tuo kertaveto peitäkkään niin joudut maksamaan toisen kerran käsittelystä. Siis maininta että pintamaalaus peittäväksi!
Uusitut laudat ja hilseilleet kaavitut kohdat vaativat ainakin vähintäin kahden kerran käsittelyn. Käytettävä maalityyppi riippuu tietenkin alustasta. Maalinvalmistajan sivuilta saa tietoa kohteeseesi sopivan. Ammattimies sen osaa tietenkin määritellä mutta varmista se tehtaan nettisivuilta!
Lisätyötuntiveloitus on asiansa hoitavilla yrityksillä tuo mainitsemasi. Kuitenkin esilletulevista selvistä lisätöistä kannattaa sopia urakkahinta.
Nykyisin on otettava lisäksi huomioon nykyisin voimassa oleva tilaajavastuulaki. Se edellyttää että tarkastat yrityksen olevan ennakonpidätysrekisterissä yms.
Soita verottajalle saadaksesi lisätietoa.
Jos jotain on epäselvää niin kirjoittele! Minulla on nyt eläkkeellä aikaa 50 vuoden pakerruksen jälkeen. - Ketjunaloittaja
En tiedä lukeeko sutija vielä tätä ketjua mihin ansiokkaasti vastaili, mutta tuskailen vielä maalausliikkeen valinnan kanssa. Maaliviivalle valikoitui kaksi firmaa, toinen vastaili ammattiaitoisesti ja nopeasti kysymyksiin ja toinen kyllä asiantuntevasti mutta aina reilun viikon viiveellä kun loppuvaiheessa kyselin sähköpostilla ja tarjouksen saannissa kesti lupailtua pidempään jne mikä vei ymmärrettävästi uskoa firman tekemisistä. Molemmat pitäisi olla alalla ihan päteviä tekijöitä, mutta tuon paremman firman tarjous oli n. 3000e kalliimpi kuin halvemman. Kohde on iso ok-talo joka osittain selittää tuota isoa hintaeroa. Kannattaako suosiolla maksaa tuo kalliimpi hinta kun todennäköisesti työn jälkikin on tyydyttävämpi? Entä mitä sanot kun maalarit pääsisivät tulemaan vasta loppukesästä? Maalarin mukaan heinäkuussakin voi vielä maalata mutta myyjä ei ehkä ole luotettavin vastaaja.
- viromiäs
Kusy sina minun kotimaa VIRU siella on monta velje maalaust vaill!!!!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112385Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002665Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167910Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271872No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746