DNA / TP-Link MR3420 apua

SannaMariPulassa

Minulla on TP-Link MR3420 reititin ja siinä DNA:n mokkula E3131, ja ne ei vaan ala pelittämään. Aikasempi mokkula oli samanlainen mutta se meni rikki, DNA antoi uuden mokkulan.

Edellinen mokkula ja tuo reititin toimi monta vuotta hienosti, enkä nyt muista miten sain sen pelaamaan, alkoikohan toimimaan ihan automaattisesti.

Tässä läppärissä mokkula toimii, PIN kysely on pois päältä.

Tilanne nyt mokkulassa.

Yleistä.
Yhteysasetukset:

(ON)-Käynnistä DNA Netti, kun mokkula kytketään tietokoneeseen.

(ON)-Yhdistä Mokkula automaattisesti internetiin, jos WLAN tai Ethernet- yhteyttä ei ole käytettävissä.

(EI)-Katkaise Mokkulan yhteys, jos WLAN tai Ethernet- yhteys on käytettävissä.

(EI)- Kysy ennen yhteyden katkaisemista.

(ON)- Estä verkkovierailu.

(EI)- Ilmoita minulla, kun matkapuhelinverkon kenttävoimakkuus on heikko.

Muut asetukset:

(EI)- Salli markkinointi plaa plaa....

(EI)- Paranna DNA Netin plaa plaa ....


Mokkulan asetukset.

PIN-suojaus> pois päältä

Käytettävän verkon valinta> Vain 3G

Operaattorin valinta> Automaattinen (DNA)

Mokkulan yhteysasetukset:

>APN
>data.dna.fi
>Suojauksen tyyppi PAP (on)
>Yrityskäyttäjien käyttäjätunnus ja salasana (oma APN) (ei)


Välilehdet

Mobiili > DNA 3G (HSPA ) Yhdistetty
WLAN > Yhteys katkaistu
Ethernet > Yhteys katkaistu.

Kun laitan mokkulan retittimeen, mokkula jää vilkuttamaan sinistä, Kerran joka 3. sek.

Eli ilmeisesti löytää yhteyden, muttei mene Reitittimeen asti..

Niin että pihalla ollaan tämän vehkeen kanssa.


Aaapuua kiitos.

3

846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SannaMariPulassa

      No sitten tässä lisää kysymysiä, TP:stä sanotaan netissä seuraavaa.


      Käyttöönotto

      MR3420:n käyttöönotto on erittäin helppoa. QSS-näppäintä en ole testannut, mutta uskon sen toimivan aivan oikein kuten pitääkin. Aluksi piti kuitenkin käydä lataamassa uusin firmware, TP-linkin sivulta. TL-MR3420_V1_100901 firmware tukikin suoraan jo E1820 3G-modeemiani, niin parempi on päivittää uudempaan suoraan heti alkaessa mahdollisten bugikorjausten takia. TL-MR3420_V1_101104 on tällä hetkellä uusin firmware ja silläkin ikää kirjoitushetkellä alle kuukausi. Sanotaan suoraan, että yllätyin suuresti, sillä TP-linkin oletus firmwaressa on suurimmat 3G-yhteyden tarjoajat suomessa listattuna, joten valitsemalla listasta operaattorin 3G-modeemin pitäisi toimia sen jälkeen.

      Niin, mihin minä sen Firmwaren lataan, tähän läppäriinkö,? Eihän sitä voi ladata tuohon pöytäkoneeseen (johon TP on kytketty) kun siinä ei netti toimi, juuri tämän sopan takia.

      On tämä hommaa, ja sanotaan vielä että käyttöönotto on helppoa, helikopterillakin lento on helppoa, se vaan pitää osata ensin.

    • 78d90as870d9a80

      Firmis ladataan sille koneelle, millä meinaat päivittää sen TP-linkin firmiksen. Se päivityksessä käytettävä kone pitää luultavasti olla kaapelilla kiinni siinä TP-linkin purkissa päivityksen aikana. Siirrä se firmis sieltä läppäriltä siihen pöytäkoneelle vaikka muistitikulla tai kytke se läppäri piuhan perään kiinni.

      TP-linkin sivuilla ei ollut tuota nettitikkua mainittuna MR3420:n yhteensopivuuslistalla, joten ihan hyvin voi olla myös toimimatta, jos sen tikun firmis tai sisuskalut ovat kokeneet jonkinlaisen muutoksen. Esim. tuosta MR3420:sta on kaksi erilaista laiteversiota ja molemmille niistä monta firmistä, ihan hyvin voi olla sama juttu tikuilla ja DNA:lta saamasi tikku ei enää toimikaan sen reitittimesi kanssa.

    • SannaMariPulassa

      Tikku näyttäis olevan identtinen, Huawei E3131.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      50
      5267
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      81
      3074
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      310
      1656
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1234
    5. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      82
      1195
    6. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1124
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      132
      1102
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1095
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      171
      1074
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      954
    Aihe