Itsellä oli jatkuvalämmitteinen vuoluxin kiuas. Mutta se palo puhki alta kahden vuoden. Niinpä piti ruveta uutta kiuasta suunnitteen ja aattelin ostaa laadukkamman kiukaan joka kestää. Päätin jo että ostan harvia legend 150 kiukaan mutta nettiä ku selasi niin löyty että niitäkin on palanut kahdessa vuodessa puhki. No sitte törmässin netissä aito kiukaaseen ja luin siitä ja tykästyin. Uus maksaa melkeen kaks tuhatta ja kiuas piti alta tonnin saada. Eli ei muutako toria selaan ja sieltä löytyki ak-57 200€ eli justiin sopiva, tilasin vielä kerkes kivisarjan alta 500€. Budjetti pysy ja tuli huippu kiuas. Kestää puolitoista tuntia koivulla lämmittää mutta on sen arvosta saunoo helposti 5 tuntia ja löyly on MAHTAVA. Ite tykkään saunoa pitkään niimpä tällä kertalämmiteisellä on puuta kulunu noin neljä kertaa vähemmän. Suosittelen!! Käytettyjä saa aika halvalla.
Kiukitten kuningas löytynyt!! (aito)
5
52
Vastaukset
- samaavikaa
Molemmat kiukaat löytyy ja saunomisen kestäessä jatkuvalämmitteisessä menee saman verran puita jopa hiukan enemmän.
- Sydänsauna
Miksi selittää?
Toisin sanoen, kiukaitten kuningas joutaa vaihtoon! - kiukitti
Parin hengen saunomiseen kertalämmitteinen kiukitti on väärä valinta.
- OnMitäLupaa
Testivoittaja on tykätyin, kestävin ja ylivoimaisesti paras jatkuvalämmitteinen puukiuas.
- SellainenOliJaMeni
Paska on. Saa lämmittää kuin höyryveturia ja vaikka kuin lyöt nokilöylyä siitä pikkuruisesta luukusta niin kivipöly narskuu hampaissa ja perse on harmaana tuhkasta. Kivet kuumenee punahehkuun ylös asti ja alimmaiset murenee. Lisäbonuksena vuorivillat vaipan sisäpinnalla. Pitäis saunoa hengityssuoja naamalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1003507
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413163- 2212719
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?382299- 351636
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?241466Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411446- 141341
- 131279
- 221261