Te kuskit vaan jaksatte murehtia siitä palkastanne, no se on isännän murhe. Ei teidän. Juu. Se on semmonen juttu että kun laitan kuskin matkaan niin se ajaa kuorman kuten käsketään ja noudattaa aikataulua jonka käsken. Se on semmonen juttu. Se palkka voi olla 8 euroa tai se voi olla 9 euroa, tai se voi olla 7 euroa tunnille. Riippuu tilanteesta ja auton tuotosta. Jos auto ei tuota niin millä minä siitä kuskillekaan mitään maksan!! Meneekö jakeluun? Muuten, sen atk ja palkkaturvan kanssa pelleilyt voitte lopettaa samantien, ei ne siellä teitä usko. Nauravat vain tarinoillenne! Kun laitan kuskin pohjoisen keikalle niin se ottaa sen 14 tuntia, itse ajan 12 tuntia. Keikka tuottaa autolle sen pauttiarallaa 700 euroa. Paha siitä kuskille mitään johtajan palkkaa mennä maksamaan, hyysäämiset on hyysäilty. Se olen kyllä kokenut että kun hääsäämään alkaa niin saa olla hyysäri lopun ikäänsä. Tässä on elätetty kuskit perheineen, sukulaiset ym. Kaikki käsi ojossa, juu. Edelleenkään minä en ole ollut atk n kanssa mitään palkkoja sopimassa eli häviätte käräjillä jos sinne mennään!
Kuskin palkasta
11
276
Vastaukset
- hauhh
Jatka vaan niitä Lervo juttujasi, niissä olet hyvä, mutta jätä tuon tyyliset provot niille, jotka taasen ovat näissä hyviä.
- Kuljetusparooni
Kuskit voi kirjoitella lervoja mielensä mukaan, niillä sitä luppoaikaa on runsaasti. Vapaat menee lähikuppilassa ja omalla datsunillaan tai sierrallaan ajellessa jos ovat selvin päin. Nooo, kohta koittaa rengeillekin kovat ajat, kun on ajettava mitä käsketään. Uusia kuskeja on tulossa vaikka kuinka. Kun vain kerkeää vanhoja vetelyksiä ulos potkia. Juu, se on sillä lailla rengit!
- feikkiheikki
Kuten jo mainittiin, niin et ole tossa hyvä. Eli jatka vaan niitä Lervo ketsejä, ne menettelee.
- Kapitalistiriistäjä
Minun kuljetusliikkeeni kaikki kuljettajat ovat nöyrääkin nöyrempiä, itsetunnon rippeet omaavia, mustahampaisia hamppeja, jotka puhaltavat suolen tyhjäksi kolitsihousuihin välittömästi, kun MINÄ käsken. Jokainen apina saa n 5 euroa tunnilta siitä hyvästä, että saavat ajaa MINUN kuljetusliikkeeni valtavaa soramoduuli kaniaa. Piste.
- Isofyrkka
Minua taasen kummastuttaa kuskirenkien omat autot, on kartanovolvoa ja väyrysmersua jotka yleensä luetaan paremman väen autoiksi. Haluaisin vaan tietää millä rahalla kuskijullit niitä pieree vai onko nyt niin että palkat on karanneet aivan lapasesta? Siinä miettimistä kaikille.
- KalleKapitaali
Kuski on sitä varten että lihottaa jo entisestään lihavaa isäntäpomoa. Kuski veivaa vaan sitä rattia naama virneessä ja isännän lompsa pulskistuu mukavasti ja röhönauruisäntäpomo myhäilee irstaasti.
- Kuljetusparooni
Joo ja se on sitte semmonen jutta että kun käsken kuskin keikalle niin se on lähdettävä! Renki osaa venkoilla ja lutvia mutta se touhu loppuu! Juu, se loppuu.
Miksi poljet hintoja??? Kuljettaja ei ole yrittäjä, vaan tekee arvokasta työtä, mutta joutuu tekemään sitä yleensä liian halvalla = lue liitontaksalla, tällaisten Laskutaidottomien "isäntäpatruunoiden" takia.
Palkanmaksu tosiaankin on isännän murhe,juuri niin kuin mainitsit, mutta minimipalkka ei kuitenkaan ole sinun päätettävissä, se on määritelty te-sopimuksessa.
On myös yrittäjiä jotka ymmärtävät, kuka pöytään leivän tuo, edellyttäen että yrittäjä on onnistunut tekemään sopimuksia kuljetuksista jotka on kannattavia ja toteuttamiskelpoisia kannattavasti.- Kuljetusparooni
Enemmän ajoa niin mahdollisuus isompaan tuottoon. Autojen käyttöaste myös pysyy hyvänä eikä kyläläisten silmiä kirvele niin rankasti jos autot seisoo pihassa. Aina hintojen polkeminen on ollut nopein konsti ajojen lisäämiselle. Kerro miten sen muuten saisi onnistumaan? Kyllä kuskeja on tulossa vaikka kuinka pienelläkin palkalla ajoon!
Kuljetusparooni kirjoitti:
Enemmän ajoa niin mahdollisuus isompaan tuottoon. Autojen käyttöaste myös pysyy hyvänä eikä kyläläisten silmiä kirvele niin rankasti jos autot seisoo pihassa. Aina hintojen polkeminen on ollut nopein konsti ajojen lisäämiselle. Kerro miten sen muuten saisi onnistumaan? Kyllä kuskeja on tulossa vaikka kuinka pienelläkin palkalla ajoon!
Toi opitaan tyhjänpäiväisellä liikennelupakurssilla, osiossa talous, mutta jos mettää riittää myyntiin, niin käytäntö opetaa kyllä talouspuolen asioita, ja niiden hallintaa.
- Anonyymi
Lervoista on pulaa aina. Kunnon kolitsihousuinen paskaperse kojootti. Ajaa ja kelkkoo kuormat aina armottomasti mylvien ja maksa viheltää. Ällaas morijestaa kaikkia ajukelmejä ja rahtiniiloja. Lervo pystyy ajamaan ilman palkkaakin koska aju on tärkein. Mitä enemmän ajua, sitä enemmän brojoa. Takuumurea taskulämmin mukava broikkeli valuu kollarimpulttuun kivasti. Heleä mylvintä lähtee C-duurissa kun Lervo kelkkoo tuiskeissa meneen ja on aina kivassa pikku pätkässä, takatuupparissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk1716432Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6933913SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1383213Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no3612981Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti242294"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1582050Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a7091929SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?581552Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re271522Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4901502