varattua naista?
onko väärin
lähestyä
23<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ei. Nainen kyllä osaa itse asettaa rajat.
Hyvässä suhteessa elävä ei lähde toisen matkaan. Mutta voihan se päin p*******. Joten kysyä voi
NainenVarattu on itse ketjun aloittaja, joka vaan halusi tuoda oman näkemyksensä esille. Kolme minuuttia aloituksen jälkeen on jo ilmaantunut sopivasti paikalle kertomaan kantansa.
Asiantuntijoidenkin mukaan suhteen loppuliseen päättymiseen tarvitaan joskus se uusi. Kysessä voi olla laastari tai todellinen rakkauden kohde. Värisävyä puuttuu teiltä. Mutta en voi sanoa enempää kun en tunne tilannetta.
Sen pitäisi olla väärin. Miksi nainen tarvitsee uuden miehen poistuakseen entisestä suhteesta. Se satuttaa vain vanhaa. Parempi on sellainen ero mihin ei liity kolmansia osapuolia. Nykyään tilanne kuitenkin on että varattua yleisesti hyväksyttävästi saa lähestyä ja sitten jos naista rupeaakin uusi kiinnostamaan niin sitten todetaan vaan ettei se ollutkaan tosirakkautta entisen kanssa, koska jos olisi ollut niin ei siihen kukaan pystyisi väliin tulemaan. Hieman kaksinaismoralistista, mutta niinhän tämä maailma on.
Kiitos hyvästä vastauksesta. Täytyy antaa olla vaan, vaikka tunteet sanoaa muuta. Lähestyminen ei olisi oikein ketään kohtaan.
Mistä tiedät mikä on lopulta oikein? Kevyesti ei kannata varattua lähestyä, mutta jos välillenne on syystä tai toisesta syntynyt todellisia syviä tunteita niin mielestäni on järkevää käsitellä asia.
Paras vastaus pitkään aikaan. Mahtaa vaan olla monelle naiselle liian vaikeaa käsittää tuon kirjoituksen moraalia.
Että sulla on selkärankaa. Jos joku sua lähestyy.
Kuuntele vaan sydämesi ääntä.
On väärin jos lähestyt muuten kuin kaverina. Mieti omalle kohdallesi jos vaimoasi "lähestyisi" joku.
Jollakin ihmisellä moraali voi estää lähestymästä varattua ihmistä, vaikka mitään ei tarvitsisi tapahtua ainakaan ennen eroamista. Kuitenkin ihmiset voivat samalla etsiä petiseuraa varatusta.
Jos tuo varattu sitten vapaa olisikin myöhemmin niin ei hän helpolla tuota moraalisempaa ihmistä lähestyisi, joka helposti varmaan pitäisi toista löyhämoraalisena ja huonona ihmisenä, vaikka minun mielestä asia ei näin ole. Kyllä ne varsinaiset pettäjät ovat löyhämoraalisia. Ihastua ja rakastua ihminen voi koska tahansa. Mutta aina voi tuomita ja pitää itseään parempana, sillä lailla voi välttyä rakkaudeltakin, sillä kyllä huonoja suhteitakin kaatuu.
Kiinostuksen ilmaiseminen ei ole väärin. Esim.niin, että jos olisit vapaa niin pyytäisin treffeille. Ja todellakin on niin, että jos suhde on hyvä niin toisen matkaan ei lähdetä.
Moraalikäsitykset vaihtelee.
Saa lähestyä. <3
Trollit
Saahan sitä lähestyä, nainen sitten itse toimii miten toimii. Tosin itseäni jos on joku lähestynyt, niin en jotenkin edes osaa ottaa lähestymisiä tosissaan. En voisi itsekään luottaa sellaiseen varattuun mieheen joka lähtisi minun matkaani, joten en voi myöskään uskoa, että miehetkään todella voisivat luottaa, eikä suhde todennäköisesti olisi kestävä, kun se tuollaisissa olosuhteissa on solmittu. Voi olla toki toisinkin. Jos on oikeasti syviä tunteita, niin täytyyhän ne kohdata.
Näin ajattelen myös itse. En puutu muiden avioliittoihin, menee heillä hyvin tai ei.
Joskus on vaikea nähdä asioita selkeästi. En edes ymmärrä miten olen voinut ihastua naiseen joka flirttailee muille miehille sormus nimettömässä. Onneksi Suomi on täynnä vapaita naisia.
Se flirttailu onkin aika hankala aihe. Minä olen naimisissa olevan nuori nainen, ja olen ollut aina luonteeltani varsin reipas. En ehkä avoin tai aina iloinenkaan, mutta ehkä rempseä. Ja tämän on moni mies tulkinnut suoraan flirttailuksi ja on hankalaa korjata tilannetta sitten, kun toinen on jo jotain muuta tulkinnut. Osa ihan tuntemattomista saattaa silloin sanoa ikävästikin tai kehoittaa suoraan unohtamaan hölmöt sitoutumiset, ihan niinkuin nuori naimisissa oleva nainen olisi aina jotenkin leikisti naimisissa.
Täytyy kyllä myöntää, että jos kohtaan kiinnostavan ihmisen, niin se flirtti tulee jotenkin ihan vahingossa ja se sormus sormessa tekee siitä melkein turvallisempaa, koska toinen osapuoli tietää heti, ettei tämä mene pitkälle.
Varattukin voi ihastua ja pahasti. Se on kipeä tilanne, jossa vaan pitää tehdä ne oikeat päätökset. Jos siis tuntuu, että sinulla ja tällä varatulla on tunteita toisianne kohtaan, niin ne pitää käsitellä. Minä en tehnyt sitä ja se murentaa nyt tätä avioliittoa, jonka kuitenkin silloin valitsin.
Helppohan se on kuitata joka suuntaan lutkamainen flirttailu sanomalla että olen vaan reipas ja ulospäin suuntautunut. Jotain rajaa. Kun olet varattu, et flirttaile - ehkä silloin koet vähemmän noita ihastumisiakin toisiin kun et lähde tulella leikkimään.
"Lutkamainen flirttailu"? Mitä ihmettä sinä selität? Flirttailulla tarkoitan itse sitä, että hymyilen ja puhun kohteliaasti ihmisille. Se nykyään laksetaan flirtiksi, näin olen kuullut. Juuri sinun kaltaistesi takia moni mies kuvittelee, että nyt se varattu nainen itseään tuossa tarjoaa kun tuolla tavalla käyttäytyy kivasti eikä ollenkaan kettuilee päin naamaa, onpas lutka. Jotain rajaa hei itsellesi!
Haluan että lähestyt.
Puhumattomuus estää ihan kaiken on sitten varattu tai sinkku. Teillä on jonkinlainen ihme käsitys siitä, että ihmiset tapaavat aina vain sopivissa olosuhteissa. Tarkoitan, että ollaan tietoisesti tilassa, että nyt olen sinkku, nyt minulla on sopivasti aikaa, tilanne on muutoinkin sopiva ja nyt voisi joku astua elämääni. Kyllä näin toimii täysin rationaalinen ja tunteensakin rationalisoiva ihminen. Mutta osalla ihmisitä on myös tunteita. Ja sitä saattaa ihastua, rakastua kiireiden, olemmassaolavn parisuhteen tms. muista estävistä asioista huolimatta toiseen ihmiseen. Sitten täyttyy punnita mitä asioille voi tehdä. Elämäntilanne voi muuttua, parisuhde purkaantua tms. jolloin rakkauskin voi toteutua.
Mutta selväähän on, että tuollaisen moraalisesti itseään parempana pitävän ihmisen kanssa ei kunnollisenkaan järki-ihmisen kannata yhteen mennä. Jos toinen jo alkuunsa ajattelee, että toinen on läpeensä paha ihastumalla ja rakastumalla toiseen niin ei tuollainen suhde kanna. Mutta varoituksen sanana voin sanoa, että vaikka alkupeleissä valkkaisitkin ihmisen "puhtain" perustein niin hän saattaa silti ihastua johonkin, se pysykö hän luonasi riippuu parisuhteenne tilasta, johon sinäkin syyttäjä olet omalta osaltasi vastuussa. Älkää olko niin naiiveja.