Kertomus Vietnamin kiertomatkalta

Tein 16 vrk kestäneen Vietnamin kiertomatkan. Matkani oli ensimmäinen kyseiseen maahan. Vietnam on nyt 51. maa, jossa olen käynyt, monissa hyvinkin monta kertaa, eräissä ollut pitempäänkin. Vietnam yllätti minut myönteisesti.

Kiertomatkamme alkoi 11,5 tunnin lennon jälkeen Saigonista, joka on nykyisin viralliselta nimeltään Ho Chi Minh City. Tuossa todellisuudessa kai yli 10 miljoonan asukkaan suurkaupungissa olimme matkamme kolme ensimmäistä päivää tutustuen lukuisiin kohteisiin. Kävimme myös 70 km:n päässä sodanaikaisella Vietkong-sissien tulialueella, jonne sissit kaivoivat yli 200 km:n pituisen tunneliverkoston. Saigonista lensimme 1300 km pohjoiseen pääkaupunkiin Hanoihin, jossa viivyimme kaksi päivää tutustuen moniin kohteisiin, joiden joukossa mm. mahtava Ho Chi Minh mausoleumi, jossa ”setä Ho” lepää lasiarkussaan.

Hanoista matkasimme bussilla Halongin lahdelle (Ha Long Bay), joka on lumoavimpia koskaan näkemiäni paikkoja ja on myös Unescon maailmanperintökohde. Siellä olimme kivalla laivalla vuorokauden liikkuen lahdella myös gondolimaisilla pienveneillä ja kävimme mm. maailman suurimmaksi väitetyssä tippukiviluolassa. Sieltä sitten lensimme n. 600 km:n päähän etelään, keski-Vietnamin rannikoola sijaitsevaan Hue-nimiseen kaupunkiin, jossa viivyimme pari vuorokautta nähden sielläkin monia historiallisia ja muutenkin mielenkiintoisia kohteita.

Huesta matkustimme bussilla ensimmäiseen rantalomakohteeseemme Hoi Aniin. Matka oli vain pari sataa kilometriä, mutta vuoriston yli kulkeva kapea tie oli varsin ruuhkainen ja bussimatka kesti viisi tuntia. Hoi Anin upeilla rannoilla ja hienon hotellimme altailla viivyimme kolme vuorokautta. Sieltä sitten taas n. 600 km:n lento Phan Rangiin ja sieltä jälleen bussilla pari sataa kilometriä toiseen rantalomakohteeseemme Phan Thietin alueella sijaitsevaan Mui Neehen, jossa loistohotellissa, sen hienoilla altailla ja rannoilla viivyimme neljä vuorokautta. Sieltä sitten bussilla taas pari sataa kilometriä Saigonin lentokentälle, josta 11,5 tunnin lento Helsinki-Vantaalle.

Tässä Vietnamin kartta, josta näkyvät kohteemme:

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/11054396_10153184424439182_8213839636082070854_n.jpg?oh=9fc403b5654a4bf823ca943955234416&oe=558611E2&__gda__=1433981341_8a53fd279737581c27f02a1abe7ddc24

Vietnam on kommunistipuolueen johtama maa, joka ilmoittaa olevansa sosialistisesti suuntautunut markkinatalous. Se sosialistinen suuntautuminen ei kyllä näy missään, sillä yksityisten omistamia kauppoja ja ravintoloita on kaikkialla vieri vieressä ja katukauppa käy aivan villinä, aivan toisin kuin esim. Kuubassa tai Kiinassakaan. Kaikki uskonnot ovat maassa sallittuja, ja mekin kävimme yhdessä kirkossakin ja lukuisissa buddhalaisissa temppeleissä, joissa ihmiset polttivat suitsukkeita ja kumartelivat hartaina Buddhan patsaille, kun meneillään oli viisi vuorokautta kestänyt kiinalaisen uuden vuoden juhlinta. Vietnamilaiset ihmiset ovat äärimmäisen ystävällisiä ja kaikki palvelut pelaavat moitteettomasti.

Liikenne suurkaupungeissa on kaoottista, jollaiseksi sen tekevät liikennesäännöistä piittaamattomat mopot tai kevytmoottoripyörät, joita kuulemma Saigonissa on viisi miljoonaa.

Hintataso on hyvin edullinen. Ravintoloissa sai syödä erinomaisen aterian - ruoka oli aina hyvää - viidellä eurolla ruokajuomana hyvä paikallinen olut, joka maksoi alle euron pullolta. Hintataso hotelleissa oli tietysti korkeampi mutta esim. viiden tähden hotellissa ei edes puolta meidän vaatimattomienkaan hotellien hinnoista.

Meitä oli 22 hengen matkaseurue, ihmisiä eri aloilta, mm. Kansallisteatterin näyttelijäpariskunta ja pari lääkäriäkin, mutta heidän ammattiapuaan ei kukaan tarvinnut. Minä lähes 80-vuotiaana olin joukosta vanhin, joskin eläkeläisiä oli varmasti yli puolet. Oli joukossamme myös honey moon -matkalla ollut nuoripari. Kaikki me olimme paljon matkustelleita, ja vertailuja eri maihin teimme ja kyllä ne olivat Vietnamille myönteisiä. Oppaamme oli lähes 20 vuotta Kaukoidän maissa opastanut nainen ja aina oli myös kohteittain vaihtuva paikallinen opas, jotka kaikki puhuivat oikein hyvää englantia.

Tämän jatkoksi vielä pieni kuvakoonnos matkaltamme.

10

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6328
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5825
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2813
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2248
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1938
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe