Jos myöhästyn paluulennolta (herättävä klo 3 yöllä Milanossa!), miten toimia?
Voiko Ryanairin halpalipun ostaa kentältä?
Pitääkö lippu ym.lennollepääsyjutut olla tulosteena paperilla? Näin on aina ennen minulla ollut.
Lisäksi on Nokian älypuhelin. Voiko koneeseen päästä, vaikka hankitun lipun tiedot on vain puhelimen näytöllä? Voiko Lumialla ja siinä olevalla sähköpostilla tehdä check in'in?
Monissa hotelleissa ei ole tulostusmahdollisuutta. Luotan eniten paperilla oleviin dokumentteihin. On pieni riski, etten saa itseäni ylös kolmelta ollakseni Bergamossa varhaisaamulennolla, koska nukun enemmän kuin keskivertoihmiset.
Kysymyksiä Milanoon matkaavalta
10
112
Vastaukset
- elohopeansyömä
Katsohan ulos ja yritä rohkaista itsesi ulos aurinkoon, mutta mikäli et siihen voi syystä tai toisesta niin jatka vain samaan tyyliin. Harmitontahan tuo on. Pieni kysymys: miksi ryan air vai onko niitä enemmänkin?
- ihanperverssiä
Älä hyvä ihminen öitäs valvo jonkun ryanairin takia. Valitse sellainen lentoyhtiö jolla pääset päiväsaikaan matkustamaan. Yöt on nukkumista varten.
- Matkustajas
Tässä taas nähdään ettei ole järkeä lentää ryanairilla kun lennot lähtevät yöllä kun ihmiset nukkuvat!!!!!
- Bergamo
Mä en taas ymmärrä miksei voisi viettää viimistä yötä lentokenttähotellissa. Se ei kuitenkaan mitenkään vaikuta itse Milanon oleskeluun. Milanossa voisi viettää iltaan asti ja sitten siirtyä lähelle lentokenttää yöksi.
- Viaggiatrice
Siinä Bergamon kentän vieressä on 10 min kävelyn päässä lentokenttähotelli, ja on muitakin, joten tuo on yksi ok mahdollisuus. Olen ollut myös varhaislentojen takia esim Milanon aseman seudulla hotellissa ja siitä voi kävellä nopeasti Terravision tms. lentokenttäbussiin joita lähtee jo aamuyöstä aseman (Stazione Centrale) vierestä ja muistaakseni puolen tunnin tai 30 min välein. Olen ratkaissut asiat ottamalla nukahtamislääkkeen varhain edellisenä iltana, sillä nukun n 6-7 tuntia. Kerran se ei tehonnut, ja otin sitten toisessa tlanteessa 1,5 tablettia myöhemmin varhaisheräämisen takia mutta jo 8 tuntia ennen herätysaikaa, toimi. Tämän konstin jälkeen on virkeä olo koko päivän.Nukahtamislääkkeitä kuten Imovane, Zopinox tms ei saa kuitenkaan missään tapauksessa käyttää kuin harvoin ja tilapäisesti koska jo viikossa voi kehittyä riippuvuus ja ties mistä syistä, lääkärit tietävät paremmin.
- popooo
puolen tunnin välein,tai 30min.mitäs eroo sillä on puoli tuntia/30 min?
- popooo
ei ole sinullakaan lääkitys kohdallaan!
- 222333
Olit ehkä jo käynyt matkallasi, mutta vastaisen varalle:
Voit vähentää stressiä kokeilemalla jo etukäteen kotimaassa, miten saat itsesi ylös, kun herätyskello soi. Riittääkö yksi kello vai tarvitsetko kaksi? Laita kello kauemmas sängystä, joten sinun on pakko nousta ylös sammuttamaan se. Laita heti valot päälle ja radio/tv auki, kun heräät.
Kun tiedät, että herääminen sujuu, stressi vähenee.
Jos minun on herättävä esim neljältä, juon tuopin vettä illalla. Herätyskellon soidessa on pakko lähteä vessaan - ja siinä herää.- aaoooiiipooo
minä juon joka ilta 2 litraa vettä.sitten herään yöllä ja käyn emännän rahapussilla.............ja taas on rahaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3504077Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1293635Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku82363- 1171754
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181698Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei81540Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241379Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1291098Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481010Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79905