Jos myöhästyn paluulennolta (herättävä klo 3 yöllä Milanossa!), miten toimia?
Voiko Ryanairin halpalipun ostaa kentältä?
Pitääkö lippu ym.lennollepääsyjutut olla tulosteena paperilla? Näin on aina ennen minulla ollut.
Lisäksi on Nokian älypuhelin. Voiko koneeseen päästä, vaikka hankitun lipun tiedot on vain puhelimen näytöllä? Voiko Lumialla ja siinä olevalla sähköpostilla tehdä check in'in?
Monissa hotelleissa ei ole tulostusmahdollisuutta. Luotan eniten paperilla oleviin dokumentteihin. On pieni riski, etten saa itseäni ylös kolmelta ollakseni Bergamossa varhaisaamulennolla, koska nukun enemmän kuin keskivertoihmiset.
Kysymyksiä Milanoon matkaavalta
10
71
Vastaukset
- elohopeansyömä
Katsohan ulos ja yritä rohkaista itsesi ulos aurinkoon, mutta mikäli et siihen voi syystä tai toisesta niin jatka vain samaan tyyliin. Harmitontahan tuo on. Pieni kysymys: miksi ryan air vai onko niitä enemmänkin?
- ihanperverssiä
Älä hyvä ihminen öitäs valvo jonkun ryanairin takia. Valitse sellainen lentoyhtiö jolla pääset päiväsaikaan matkustamaan. Yöt on nukkumista varten.
- Matkustajas
Tässä taas nähdään ettei ole järkeä lentää ryanairilla kun lennot lähtevät yöllä kun ihmiset nukkuvat!!!!!
- Bergamo
Mä en taas ymmärrä miksei voisi viettää viimistä yötä lentokenttähotellissa. Se ei kuitenkaan mitenkään vaikuta itse Milanon oleskeluun. Milanossa voisi viettää iltaan asti ja sitten siirtyä lähelle lentokenttää yöksi.
- Viaggiatrice
Siinä Bergamon kentän vieressä on 10 min kävelyn päässä lentokenttähotelli, ja on muitakin, joten tuo on yksi ok mahdollisuus. Olen ollut myös varhaislentojen takia esim Milanon aseman seudulla hotellissa ja siitä voi kävellä nopeasti Terravision tms. lentokenttäbussiin joita lähtee jo aamuyöstä aseman (Stazione Centrale) vierestä ja muistaakseni puolen tunnin tai 30 min välein. Olen ratkaissut asiat ottamalla nukahtamislääkkeen varhain edellisenä iltana, sillä nukun n 6-7 tuntia. Kerran se ei tehonnut, ja otin sitten toisessa tlanteessa 1,5 tablettia myöhemmin varhaisheräämisen takia mutta jo 8 tuntia ennen herätysaikaa, toimi. Tämän konstin jälkeen on virkeä olo koko päivän.Nukahtamislääkkeitä kuten Imovane, Zopinox tms ei saa kuitenkaan missään tapauksessa käyttää kuin harvoin ja tilapäisesti koska jo viikossa voi kehittyä riippuvuus ja ties mistä syistä, lääkärit tietävät paremmin.
- popooo
puolen tunnin välein,tai 30min.mitäs eroo sillä on puoli tuntia/30 min?
- popooo
ei ole sinullakaan lääkitys kohdallaan!
- 222333
Olit ehkä jo käynyt matkallasi, mutta vastaisen varalle:
Voit vähentää stressiä kokeilemalla jo etukäteen kotimaassa, miten saat itsesi ylös, kun herätyskello soi. Riittääkö yksi kello vai tarvitsetko kaksi? Laita kello kauemmas sängystä, joten sinun on pakko nousta ylös sammuttamaan se. Laita heti valot päälle ja radio/tv auki, kun heräät.
Kun tiedät, että herääminen sujuu, stressi vähenee.
Jos minun on herättävä esim neljältä, juon tuopin vettä illalla. Herätyskellon soidessa on pakko lähteä vessaan - ja siinä herää.- aaoooiiipooo
minä juon joka ilta 2 litraa vettä.sitten herään yöllä ja käyn emännän rahapussilla.............ja taas on rahaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1291528- 371431
- 681233
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541169- 691004
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi255981Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei198976- 74924
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16840Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106828