Hei, voitteko kertoa hieman Wiccalaisuudesta?
Katsokaan, itse olen kaiketi Wicca. Suvussani
on virrannut jo kauan Wiccalaisuutta ja magiaa.
Katsokaan, itse olen kaiketi Wicca. Suvussani
on virrannut jo kauan Wiccalaisuutta ja magiaa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miksi kysyt wiccalaisuudesta, jos jo tunnet olevasi wicca? Yleensä se on toisinpäin, kysytään ensin, päätetään vasta sitten.
Wiccalaisuuteen kuuluu lukemista lukemisen päälle. Wiccasta kiinnostuneita kehotetaan lukemaan kaikki aiheesta kertova materiaali - syystä. Tämän tiedonpaljouden pohjalta henkilön odotetaan tekevän henkilökohtainen päätös siitä, tunteeko hän wiccalaisuuden omakseen.
Mitä tarkoitat sillä, että wiccalaisuus kulkee suvussasi?
...että wicca(ko) tarkoitti että hän tarkoitti että suvussa on wiccalaisia...eli hänellä VOI OLLA periintyvä wicca...
Mietin minäkin tuota, mutta sana "kauan" hämää hieman, kun wicca kumminkin vasta n. 50 vuotta vanha uskonto.
''Periintyvä wicca...'' ilmaus kuulosti aika hassulta, ei pahalla. :o)
Yleensä lapset seuraavat vanhempien uskontoa, joten jos sukulaisissasi on wiccalaisia, olet varmaankin siitä kuullut. Ota ihmeessä selvää wiccalaisuudesta ja siten saat tietää sopiiko uskonto omiin käsityksiisi.
Vanhoja valokuvia ja tavaroita penkomalla voit myös löytää mielenkiintoisia juttuja sukulaisistasi.