Olisko kellään tietoa,mikä vikana,kun kuvaan tulee sellaisia pieniä aaltoja/juovia.Ne liikkuvat ylös ja alas.Kylmänä niitä on enemmäm,kuin lämpimänä.Kannattaako enää viedä pärnäsen korjaamolle,molle?
TV-kuvassa aaltoja/juovia
ASA-12 vuotias
7364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tullee asasi virtalähteestä... ei pitäis olla iso homma korjata, mut tietty alan liikkeet osaa noistakin repiä hintaa... käytännössä sieltä on tod näk vain joku yksittäinen konkka kuivunut vuosien varrella.
Kiva kun joku näkee vaivaa ja viitsii neuvoa, mikä on vikana.On paljon mukavampaa,kun näin itselläkin on tietoa, mikä on mahdollisesti vikana,ennen kuin lähtee viemään korjattavaksi.Soitin korjaamolle ja kerroin taudinkuvan,niin arvio korjauksesta oli 60-80 e.Mikä on vikana mahdollisesti,ei kerrottu mitään.Kun on kyseessä vanha tv täytyy tarkoin miettiä,kannattaako korjata.ON suuri vaara että,kun korjauttaa yhden vian,niin hajoaa toisaalta.Hiljakkoin lakattiin kelat,kun vinkuivat niin pirusti hinta 40e.
Vieläkin on aaltoja,vaikka vaihdettiin pari konkkaa jossa oli vikaa.Jonkinverran kuva kyllä parani.Korjaajakin oli ihmeissään,kun vastaavat viat yleensä korjaantuvat konkkien vaihdolla.
laitteiden ikä näyttää olevan noin 10-15 vuotta, sitten ne aloittaa korjaamokierteen eli kun yhden paikan korjaa, kohta toinen paikka laukeaa. Ei muuta kun uutta telkkua katselemaan.
Se vain on tänäpäivänä pikkuisen vaikeata ostaa tv-:tä.Tarjontaa on monenmoista ja mitä uutuuksia vielä tulee.Tv-:ssä saisi olla digi.virittimet satelliitti ja T.Kiintolevy ja dvd ja nauhuri ja laajakaista netti ja ym.ym..Ehkä vielä kannattaa ostaa vain perinteinen putki TV ?.
kunhan siinä on scart liitin että siihen saa digiboksin kiinni.
putki tv:llä,että siinä on kuvaputki eikä LCD tai Plasma näyttö.Onhan nämä uutuudet vielä niin pirun kalliitakin ostaa.Menee varmaan vielä monta vuotta,ennen kuin tippuvat niiden hinnat kohtuulliselle tasolle.Eipä minulla ole kuvaputki tv:tä vastaan muuta,että korjaamolle vienti on hankalaa,kun se painaa kuin synti.