Ei maitoallergia, -tauti, eikä lakt.intol. MIKÄ?

Maidoto

Maitoallergia, maitotauti, laktoosi-intoleranssi - ei mikään niistä, mutta mikään maitotuote ei kuitenkaan käy, ei edes maitorasva, jossa ei pitäisi olla yhtään maitoproteiinia tai laktoosia, mutta kun samassa tehtaassa tehdään, niin saattaa olla jäämiä.

Aikoinaan minulle sopi hyla-tuotteet, eli vähälaktoosiset jogurtit, jäätelöt, piimä ja hyla-maitokin keitettynä. Sitten alkoi tulla niistä oireita ja vaihdoin laktoosittomiin ja samoin kestin niitäkin joitain vuosia, mutta alkoi taas tulla oireita - siis oksettavaa oloa ylävatsaan, ilmavaivoja ja ripulia. Ei ihottumaa, mutta joskus tuli limaisuusuutta kurkkuun ja yskää - myös pahaa makua nousi suuhun, jos tuotteessa oli maitoproteeinia, laktoosia tai maitorasvaa vähänkään.

Kokeilin myös maitotautisten linjaa, eli he ovat monet saaneet avun homogenoimattomista maitotuotteista, eli ostavat luomumaitoa kaupasta tai suoraan tilalta ja syövät homogenoimattomia kovia juustoa. http://maitotauti.com/index.php

Kovat juustot kävivätkin minulle monta vuotta, mutta sitten aloin saamaan niistäkin samanlaisia oireita, joten jätin senkin pois. Kokeilin myös vuohenjuustoa, mutta ei sopinut sekään.

Olin tietenkin lopulta aivan varma, että minulla täytyy olla lehmänmaitoallergia, eli että olen allerginen maitoproteiinille. Menin verikokeeseen, mutta tulos oli, etten ole lehmänmaidolle allerginen. Sama tulos oli aikoinaan laktoosin suhteen, kun tehtiin joku laktoosirasite, mutta oireet ovat niin rajut, etten voi mitenkään maitotuotteita käyttää.

Onko kenelläkään tällaista samanlaista taustaa ja mikä on diagnoosi?

8

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maitopois

      Työkaverilla on ja oli jo 20 vuotta sitten.

      Suomalainen maito ei käy, mutta Saksassa esim. käy kaikki maitotuotteet.

      Eli jätä maito.

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/maito.htm

      Voissa on hiukan maitoproteiinia. Hyvin vähän.

    • Maidoto

      Onkohan työkaverillasi siis se maitotauti, eli ei käy homogenoidut maitotuotteet, vai käykö Saksalaiset homogenoidut maitotuotteet myös?

      Olen siis jättänyt kaikki maitotuotteet, myös sen kovan homogenoimattoman juustonkin vuosia sitten. Kokeilin saksalaistaf vuohenjuustoa, mutta sekään ei käynyt.

      Jääköhän mysteeriksi tämä syy, miksi kohdallani. samoin kuin lapsellani, ei keho maitoa kestä, vaikka testien mukaan meillä ei ole maitoproteiiniallergiaa.

      Toivottavasti asia joskus selviää. Voisiko verikoe näyttää väärän tuloksen?

    • Maidoto

      Korjaanpa itse kirjoitusvirheeni, eli saksalaiset pienellä - joku olisi saattanut huomauttaa. :)

    • Kvht

      Limakalvoiltasi puuttuvat tärkeimmät hyötybakteerit. Opastus noihin bakteereihin löytyy tuolta sivulta. Ongelmasi kierretään ihmisperäisillä bakteereilla!
      http://pappasmurffi.nettisivu.org/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-maitohappoprobiootti-bakteerit-pahkinankuoressa-vaiheittain-lyhyesti/

      Usein kysytty sivulta:
      ""1. Kysymys:
      – Mikä on ”maitotauti”?
      Vastaus:
      – ”Maitotauti” on ”nippu” limakalvojen tärkeimpien L-a, L-b ja Bif hyöty-bakteerien pulan aiheuttamia oireita.
      Olen terveysviranomaisten kanssa taas kerran erimieltä: Nimen omaan homogenointi aiheuttaa ”maitotautia” -jos sitä nimikettä välttämättä halutaan käyttää. Terveysviranomaisten olisi pitänyt tajuta alkamaan tutkimaan sitä, mitä rasva ei enää suojaa homogenoinnin jälkeen, eli mitä tuhoa rasvapallojen pilkkominen aiheuttaa muuten, kuin itse rasvalle!
      Probioottien matka mahalaukusta-ohutsuoleen:
      A. Vapaana maidossa olevat probiootit eivät pääse elävänä*) ohutsuoleen asti, koska niiltä puuttuu suoja(=rasva).
      B. Rasvaan sitoutuneet probiootit saadaan ohutsuoleen asti, koska niillä on rasva suojana!
      Mutta juuri homogenoinnilla-tiukalla sihdillä saadaan aikaan se, että ohutsuoleen pääsee elävänä vain murto-osa niistä probiooteista, jotka alunperin oli pilkkomattomissa rasvapalloissa.
      *)Ainoastaan elävistä Probiootti-bakteereista on hyötyä!""

    • Maidoto

      Kiitos Kvht - hyvää tietoa!

      Unohdin kirjoittaa tuohon ekaan tekstiini, että olen käyttänyt ensin Relaa muutamia vuosia ja sitten Laktoseveniä jo noin 7 vuotta jä välillä jotain muutakin kokeellisesti, joten kai kehossani on hyödyllisiä bakteereja tarpeeksi.

      Olin tosiaan varma, että olen maitotautinen, mutta kun ei enää käynyt se kova homogenoimaton juustokaan, niin luulin olevani maitoproteiinille allerginen, mutta en ole sitäkään, joten löytyykö tähän enää selitystä?

      En ole myöskään luulotautinen, sillä yleensä on käynyt niin, että olen tietämättäni syönyt esim. kyläpaikassa jotain ruokaa tai leivonnaista, jonka piti varmasti olla maidotonta, mutta sitten kun oireita tuli ja aloin selvittää syömääni, niin selvisi, että siinä olikin esim. kaseiinia tai heraa tai maitoproteiinia.

    • unperson

      Täältä voi löytyä vastaus. Tässä blogissa allergialasten vanhemmat kirjoittavat kokemuksiaan kentältä. Kirjoitukset eivät edusta minkään ryhmän mielipidettä. Sosiaalisesta mediasta löytyy useita allergialasten vanhempien vertaistukiryhmiä. http://www.lokakuunliike.com/allergiaohjelman-uhrit/

    • Minulla on hiustupesta otettu näytteitä ja siellä oli maitohiuksia. Sit ei käy maito mut voi syödä voita ja kovia juustoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      87
      4372
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      198
      3594
    3. 202
      2971
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      70
      2803
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      55
      2704
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      80
      1289
    7. 60
      1236
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1062
    9. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      60
      968
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      963
    Aihe