Koskettavan tarinan kertoi 86-vuotias rouva, jolta oli pari kuukautta aikaisemmin kuollut yli 50-vuotinen elämänkumppani.
Pieneläkeläispariskunnalle ei ollut jäänyt minkäänlaisia säästöjä, joten rouvan oli täytynyt mennä sosiaalitoimistoon pyytämään apua hautauskuluihin.
Sosiaalivirkailija oli todennut kylmäkiskoisesti, että ”rahaa ei tipu, myy talosi”.
– Mutta kukapa pienellä syrjäisellä paikkakunnalla ottaisi edes ilmaiseksi taloa, jonka ylläpito ja kunnostaminen vaatisivat kovaa panostusta? Lopulta rouvan ei ollut auttanut muu kuin ottaa pankista 7 000 euron laina, jotta saisi rakkaan aviomiehensä haudan lepoon.
– Kuuntelin siinä kyynelsilmin, kun rouva itkien kertoi, ettei mitenkään selviä velastaan ja joka ilta nukkumaan mennessä miettii, että vielä hänellä riittää voimia sen verran, että jaksaa mennä narun jatkoksi. En voinut muuta kuin toivottaa vaimolle siunausta ja jaksamista ja antaa hänelle numeroni, johon hän voi soittaa yöllä ja päivällä. Lupasin rouvalle myös ottavani yhteyttä kyseiseen sosiaalitoimistoon ja tekeväni parhaani, että hautauskulut korvataan hänelle jälkikäteen, kansanedustaja Pentti Oinonen kertoo liikuttuneena.
Suomalaismummoille sossun ämmiltä EI rahaa tipu! Ei vaikka ne suomalaisvanhukset ovat koko elämänsä maksaneet veroja ja maksavat siis myös sen sossun ämmän palkan!
Onko tämä oikein?
Pieneläkeläispariskunnalle ei ollut jäänyt minkäänlaisia säästöjä, joten rouvan oli täytynyt mennä sosiaalitoimistoon pyytämään apua hautauskuluihin.
Sosiaalivirkailija oli todennut kylmäkiskoisesti, että ”rahaa ei tipu, myy talosi”.
– Mutta kukapa pienellä syrjäisellä paikkakunnalla ottaisi edes ilmaiseksi taloa, jonka ylläpito ja kunnostaminen vaatisivat kovaa panostusta? Lopulta rouvan ei ollut auttanut muu kuin ottaa pankista 7 000 euron laina, jotta saisi rakkaan aviomiehensä haudan lepoon.
– Kuuntelin siinä kyynelsilmin, kun rouva itkien kertoi, ettei mitenkään selviä velastaan ja joka ilta nukkumaan mennessä miettii, että vielä hänellä riittää voimia sen verran, että jaksaa mennä narun jatkoksi. En voinut muuta kuin toivottaa vaimolle siunausta ja jaksamista ja antaa hänelle numeroni, johon hän voi soittaa yöllä ja päivällä. Lupasin rouvalle myös ottavani yhteyttä kyseiseen sosiaalitoimistoon ja tekeväni parhaani, että hautauskulut korvataan hänelle jälkikäteen, kansanedustaja Pentti Oinonen kertoo liikuttuneena.
Suomalaismummoille sossun ämmiltä EI rahaa tipu! Ei vaikka ne suomalaisvanhukset ovat koko elämänsä maksaneet veroja ja maksavat siis myös sen sossun ämmän palkan!
Onko tämä oikein?
Vastaukset 19
Vanhimmat
7000e hautajaisiin on kyllä köyhälle liian kallis hautaaminen. Kyllä halvemmallakin saa hautajaiset.
Ei ole oikein ja on laitonta sekä törkeää. Millaisia "metsäläisiä" nuo peräkylien sossutantat oikein ovat? Ei talon myyntiä voi vaatia kun hallnto-oikeuden päätöksellä jota tuskin tuossa tapauksessa saa. Ei tietenkään olisi 7000 pitänyt sossusta saada mutta jotain sentään saada.
Kysyä täytyy, mikä pankki myöntää maksukyvyttömälle 7000 euron lainan? Ja millaiset mahtihautajaiset on oikein pidetty varattomalle? Ihminen saadaan hautaan 1000 eurolla, mutta ei kukkia, ruokapitoja koko kylälle, kalleinta arkkua, komeinta hautakiveä ja isoa kuolinilmoitusta lehden sunnuntainumeroon.
Sossu hoitaa hautaan halvimmalla mahdollisella tavalla.
7000 euroa kuulostaa hurjalta summalta, sittenkin, että ollaan Suomessa, jossa hautaaminen on silkkaa rahastusta. Ei hautakiveä ole pakko olla, itsetehty puinen risti kertoo tarinan paremminkin. Kukkia ei tarvitse olla, havut ovat kauniita. Halvin arkku. Ei mitään kekkereitä, paitsi kupillinen kahvia lesken kotona lähimmille. Ei todellakaan mitään kalliita lehti-ilmoituksia, hyvänen aika.
.
Oman ruumiini olen testamentannut Kuopion lääketieteen laitokselle. Ongelmaksi jää vain se, että kukaan ei suostu kertomaan, mikä pitää olla 'oikea' kuolintapa, että ruumista ei leikellä kuioleman jälkeen - leikeltyä ruumista ei hyväksytä lahjoitukseksi. Jos vaikka kuolee häkämyrkytykseen, ollessaan yksin kotona, jätetäänkö ruumis availematta? Entä, jos jättää kirjeen, tai jopa videoviestin, jossa sanoo tekevänsä itsemurhan ja pyytää, että kunnioitettaisiin kuolleen tahtoa säästää jälkeläisensä hautajaisten järjestämiseltä kuluineen? Kunnioitetaanko vainajan tahtoa lainkaan, vai löytyykö joku virkanilkki, joka kumoaa hyvät aikeet?
.
7000e on kyllä järkyttävä summa hautajaiskuluihin.
Varattomalle ihmiselle sosiaalitoimisto kyllä antaa maksusitoumuksen puolison hautauskuluihin. Ilmeisesti mummeli ei ole ollut täysin varaton tai sitten on itsepäisesti halunnut nuo 7000e hautajaiset joita sossu ei ole suostunut maksamaan ja siten mummeli on onnistunut huijaamaan itselleen 7000e kulutusluoton jota ei kykene maksamaan takaisin.
Mitenköhän toi nyt menikään.
Leski saattoi olla varaton, mutta leski ei tiennyt (virallisesti) kuolinpesän varallisuutta.
Kyllä se yleensä menee sillein, että ensin pidetään hautajaiset ja sitten lasketaan rahat. (tehdään perukirja)
7000 euron hautajaiset väite on kyllä ihan muuta kuin koskettava tarina, enemmänkin surkuhupaisa tai "mulle kuuluu kaikki nyt ja heti" mäistä ininää
viittaa provoon koko aloitus...hautaan pääsee tosi edullisesti,polttohautaus halvimmassa pahviarkussa, ilman mitään sukulaisille tarjottua peijaisjuhlaa...mitä maksaa, katso netistä.
kaikki vähävaraiset tuttavani ovat puolisonsa/sukulaisensa sossun tuella haudattua saaneet paitsi yksi, siinä oli sossu ollut sitä mieltä että puolison tilillä olleet 5000e ovat riittävä summa puolison hautaamiseksi
Todella typerä provo!
Eiköhän tuossa(kin) tapauksessa ole ollut joko kyse siitä että:
a) vainajan tilillä on ollut hautaukseen tarvittavat rahat mutta mummeli ei ole halunnut niitä käyttää
b) mummeli on halunnut sossun maksavan ihan kaikki kulut, myös hienot hautakivet, hautapaikat, arkut, seurakuntakodin ruuat yms. ja sossu on tarjonnut vain 1000e maksusitoumusta arkkuun ja hautaukseen joka ei ole mummelille kelvannut
Ei ole oikein! Ihan selvästi tuo mummo tarvitsee edunvalvojan
Saattaahan tuo aloitus provo olla, mutta voi se olla tosikin, ei sen väilä.
Moni päivittelee kalliita hautajaisia ja joku on tehnyt keksinyt omasta päästään että sossu olisi jotain tarjonnut muttei mummelille kelvannut. Joitakin surettaa pankin kohtalo kun on mennnyt antamaan mummelille lainaa.
Ketään ei kiinnosta sossun ilmiselvästi laiton mökinmyyntivaatimus, eikä se miten mummelille olisi käynyt jos olisi myynyt mökin jossa asuu.
olisi päässyt kunnan vuokraluukkuun jonka sitten sossu olisi maksanut....helpompi niin olisi mummolle ollut, kaikinpuolin.
Ei kai se pankin kohtalo sureta, vaan pankin vastuuttomuus. Maksukyvyttömälle ei saa myöntää lainaa, tai onhan siitä talosta vakuudeksi. Sama kai lopulta, myykö sen talon pankki vai sossu.
Jos sossu myy jonkun talon niin se on kyllä rikos joka tapauksessa, pankki voi sen myydä joissain tapauksissa laillisestikin. Siinä on aika iso ero.
Missä mielikuvitusmaailmassa sä oikein elät? Ei tietenkään sossu mummelin taloa ala myymään, vain pankki ja vouti sen voivat mummelia lukuunottamatta myyntiin laittaa.
Oinonen on persujen ehdokas. Onkohan tämä aloitus laitettu tähän yrityksenä murentaa persujen kannatusta ja saada heidät näyttämään harkintakyvyttömiltä? Jos yksi ehdokas on tuota mieltä, ei kai se kuvasta koko puolueen kantaa?
On se aika sairasta, jos työttömälle ei maksettaisi vuosittain tuollaista summaa elävänä pysymiseen, mutta oltaisiin valmis rahoittamaan hautajaisfirmoja, hautakiven kaivertajia, pitopalveluita ja kirkkoja yhden kuolleen takia. Miksi kuollut olisi niin paljon arvokkaampi kuin elävä? Miksi kuolleen arvo pitäisi määritellä tuhansina euroina? Miksei taattaisi köyhille ilmaista hautausta ilman kommenvenkkejä? Se nyt paljon maksa, jos pyydetään vainajan omainen kaivamaan hauta ja tekemään puuristi ja keittämään kotonaan pannullinen kahvia lähisukulaisille. Kaikki muu on turhaa krääsää, joka elättää vain isoja firmoja. Vainaja ei marmorikiviä eikä tammiarkkuja tarvitse. Hänellä on jo parempi paikka jossain. Leskille toivon aitoa rakkautta ja kykyä elää taloudellisen tilanteensa mukaan. Rakas vainaja ehkä vielä näkee surusi ja kuulee sanasi, mutta tuskinpa hän kovasti arvostaa sitä, että velkaannut esittääksesi äveriästä uteliaalle kylänväelle.
Aika hullua, ettei omaa rakasta saa haudata omalle pihalle, jos ei ole varaa muuhun. Hullua. Ahnetta. Sairasta. Vapaaehtoisvoimin toimitettu hautaaminen, vaikka sinne hautuumaallekin, olisi varmaan köyhälle leskelle koskettavampi tapahtuma kuin vierailu pankissa.
Mihin muuten 86-vuotias taloa tarvitsee? Kuka huolehtii talon ylläpidosta?
Jos leski ei olisi järjestänyt hautajaisia, mitä olisi tapahtunut? Olisiko vainajan ruumis jätetty pysyvään varastoon ruumishuoneelle? Tuskin. Se olisi haudattu halvimman kaavan mukaan ja lasku leskelle tai kuolinpesälle. Eikä se lasku olisi noussut seitsemääntuhanteen euroon.
No ei tuon ikäinen nainen enää yksin taloa pidä. Johan on aika lähteä helpompaan asumiseen, myydä pois, saa mitä saa siitä ja maksaa velkansa. Kyllä näitä "itkutarinoita" riittää. Antaa vaikka ilmatteeksi jos talo on aivan arvoton. Jos ei saa mitään myyntituloa niin sossu korvaa jonkun ihan minimin millä saadaan ihminen kuoppaan eikä mitään kekkereitä kalliimman kaavan mukaan. Avo- tai avoliitossa sossu laskee kummankin tulot yhteen.
Olen nähnyt että pienestäkin eläkkeestä on kyetty hautajaiskulut edes säästämään ellei ole juoppo jolla on mennyt varmasti kurkusta kaikki alas ja valtion verokassaan jotenka suon heille yhteiskunnan varoista halvan hautaamisen. Toiset avustaa aikuisia lapsiaan ja lapsenlapsiaan niin saisivat he maksaa hautaamisen eikä veronmaksajat. Jos pari on lapseton niin ensin myydään kaikki ja sitten vasta mennään sossuun kerjäämään.