moikka te enemmän akvaarioista tietävät ihmiset! Minulla on noin 100l akvaario ja sielä sellainen normi suodatin...sitten ostin tälläisen kuplakivi liuskan : http://www.petworldkauppa.fi/tuote/ilmakivi-26-cm/015561109826/ sekä siihen tuon ilmapumpun mitä ohjeissai suositellaankin :D mitenkäs sitten tämä käyttö, voinko käyttää tätä ihan vaan että liitän sen tähän pumppuun, vai täytyykö olla joku taka-iskuventtiili ym. juttuja. Hapettaako tämä akvaariota että ei tarvitse muita hapetuslaitteita olla. Tällä hetkellä akvaariossa ei ole kuin muovikasveja. Kiitos jo vastauksista! :)
Kuplakone akvaarioon?
4
1308
Vastaukset
- ghushgushg
Voithan sinä tuon akvaarioon laittaa. Tekeehän se joidenkin mielestä hienon näköisiä kuplia mutta muuta virkaa sillä ei sitten olekkaan. Vettä se ei pahemmin hapeta. Ei vettä tarvitse erikseen hapettaa. Pelkka suodatin riittää tosin en tiedä mikä normi suodatin sinulla on. Takaiskuventtiili on hyvä olla ettei laitteen rikkoonnuttua akvaariovedet tule ilmaletkua pitkin lattiallle.
- 5_vuotta_akvaario
Nimenomaan tarvitse sinne OIKEITA kasveja. Pelkät muovikasvit ei riitä hapettamaan akvaariotasi. Näin minulle on aina liikkeissä neuvottu. Pikaisesti ostamaan edes muutama oikea kasvi. Kaikki suodattimet eivät ilmeisesti ota ilmaa mistään pahemmin. Ja, jos sinulla on kansi akvaariossasi, niin happi ei kulje tarpeeksi. Silloin tarvitaan oikeita kasveja lisäksi.
- Katsy123
Tuo on totta, että kaikki suodatinmallit ei hapeta kunnolla, pitää saada pintavesi liikkeeseen/rikki ,että veteen liukenee happea. Kuplat jonkunverran laittaa vettä liikkeelle ja rikkoo pintaa eli hapettava vaikutus liittyy siihen veden liikkeeseen :)
Tuskin niin tiiviitä kansilaseja on, että happi ei pääsisi läpi. Riittää kunhan on ruokinta-aukot. - Aurinko57gmailcom
Moi. Tekokasvit pitää ottaa pois ja laittaa oikeat kasvit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18211326
- 575392
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462627- 392313
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131811Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441745Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta381403Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371319Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61246Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut261219