MIKSI emme saa asuntoa!!!!!!!!! stadin asunot"!!!
jep. no onnea sinne ***** sossupummi. meidän perhe 7 lasta 2 aikuista olen työkyvytön eikä saaada asuntoa TÄÄLTÄ niin ******** kun ollaan nyttenkin 3h tpk KERROSTALOSSA EIKÄ PÄÄSTÄ POIS.
että onnea helvetisti
näköjään ns. "slummiutumista" yritetään välttää rasistisilla valinnoilla ELI työttömiä / pakon takia työttömänä olevia ei oteta ******** ollenkaan, koska ei haluta tehdä "alueesta huonoa",
sitten vain valitaan tuollaiset luikerot jotka ovat 2 aikuista ja saavat NELIÖN, kun me olemme 3h tpk ! kerrostalossa! tarvitsemme isomman apua!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
joo ******** onnea jos saat jotain senkin sossuPUMMI, olen itse työkyvyttömyyseläkkellää koska en voi työtapaturman takia kävellä enää hyvin EIKÄ meille anneta mitäänn asuntoa tai MITÄÄN PELKKÄÄ RASISMIA!
olemme iso perhe 5 2 aikuista ( kirrjoitin väärin viime postissa) ja ASUMME kontulassa nyt 3h k 75m2 KERROSTALOSSA MIKÄ EI RIITÄ
jos on 5 lasta aikuista 2 niin aikuisille 1 huone, ja 5 lasta mihin laitetaan, olohuone ja toinen huone vai ?E i onnistu etenkin kun on muutama murrosikäinen!
esim. TUO 5h k olisi täydellinen MEILLE mutta kun tuollaiset loiset jotka ovat TOIMEENTULOTUEN varassa saavat ne eivätkä maksa mitään!niin menee hermot!!!!!!!!!!!!!
joo haistakaa ***** vaan te sossuPUMMIT, MINULLE ei ole VIELÄKÄÄN tullut ilmoitusta että olisimme saaaneeeet 5h k s parveke ASUNNON viitakruunulta miksi? ei varmaan kiinnosta MEIDÄN asuinolot kontulassa 3h k olemme 5 LASTA 2 AIKUISTA mitä teemme!!!
ja erittäin kiireellisinä ja täällä saavat turhat opiskelijat kaksioita ja mitä lie!! hyvä asumistuen kittaajat, *******!!!!!!!!!!!
mitä TEEMME täällä KONTULASSA pummien keskellä meille pitäisi ANTAA asunto viitakruunulla! 5 h K SAUNA ! NYT!
ole SINÄ törkyTURPA hiljaa, olet itse varmaankin blondi BIMbo katutyttö virosta JOKA on tullut hakemaan asumistuella KAUPUNGIN ILMAISIA asuntoja - ******* mene takaisin mistä olet TULLUT - me OLEMME kontulaSSA jumissa 3h K Mitä teeemme?? olemme Jo tehneet HAKEMUKSEN WWW.STADINasunnot.fi mutta ei KUULU VIELÄ että tuleeko 5h K Sauna P arveke varasto mitä kuvissa oli? ei tule? ei!!!!!!! eli ole sinä saatanan helmahutsu hiljaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
MIKSI emme saa asuntoa!!! stadin asunnot!!!!!!!!!1
17
168
Vastaukset
- AsunnotonX
Jos noin rumasti huutaa, niin ette tule koskaan saamaankaan...
- hakekaa_erikseen
Hakekaa erikseen asuntoja:
1 2
1 3
Niin voitte saada 2 kpl kolmiota. - as.laivoja
Helsingissä asustelee huomattavan paljon henkilöitä joitten ei tarvitsisi välttämättä olla siellä ollenkaan. Kaupungin kannattaisi tukea joutoväkeä hakeutumaan muualle Suomeen jolloin heillekkin jäisi enemmän valuuttaa jokapäiväisiin menoihin. Toinen mahdollisuus on että Kaupunki kaavoittaa perusinfralla varustetun vaunualueen tilapäisasumiseen, niin pitkäksi aikaa että asuntomarkkinoilla vallitseva keinotekoinen vahvemmanlaki kumoutuu.
- Armoton_totuus
Ei valkoisten kuulukaan saada suuria kaupungin asuntoja, ne on tarkoitettu mamuille ja mustalaisille tai ainakin juopoille. Äänestä edelleen demareita, vihreitä tai vasemmistoliittoa niin varmistat että sama meno jatkuu. Tai menee vain pahemmaksi koska nuo tahtovat pk-seudulle lisää mamuja.
- yritävähänparemmin
Minne maahanmuuttajat asutetaan, siinä ei ole paljon poliitikoilla sananvaltaa. Onneksi.
Stadissa on ollut iänkaiken oikeistovalta.
- minävaine
Toivoin teille tsemppiä asunnon hakuun :) voimia.. Ei se helppoa ole
- jgjgkjbj
Vittuako täällä meuhkaat, ostat sellaisen asunnon kun tarvitset, tai sitten vain ryhdyt siihen mitä sulle annetaan. Näin se vaan menee.
- bvbjcmhb
Ei ryhdyt, vaan tyydyt
- pois_kaupungista
http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/9194190
Siitä Halpa neliö teille! - Korruptiokämpät
Maksatte jollekin Stadin asuntojen tyypille lahjuksia tai olette heidän sukulaisiaan/tuttaviaan. Niin se menee.
- Kohta_Asunnoton
Näinköhän..? Onko sulla jotain todisteita tällaisesta menettelystä?
- Läpinäkyvyyttä
Samaa olen kuullut luotettavalta taholta, lahjuksia ja tuttavankauppaa. Siksi olisi tärkeää, että joku valvoo toimintaa.Nyt valvonta olematonta tai tehotonta, joten ei ihme, että "tilaisuus tekee varkaan". Jos asunnonhaku olisi läpinäkyvää, kuten esim.Ruotsissa, ei tällaista pääsisi käymään ja luottamus toimintaan kasvaisi. Asuntolautakunnan tulisi valvoa siis paremmin yksittäisten asuntosihteerien toimintaa!
- työtävierroksuvalle
No olihan vuodatus. Nyt vaan rahaa sukanvarteen ja isoon asuntoon säätämään.
- Köyhyysonvalinta
Te olette elämänne ajaneet tuohon jamaan ihan omilla päätöksillänne. Onks esim. pakko ruveta porsimaan tota tahtia jos oman talouden fundamentit ei ole kunnossa.
- HraOMISTAJA
Laitoin pari kk. sitten asuntohakemuksen Stadin asunnoille. Asun omistusasunnossa kehyskunnassa, mutta miksipä en minäkin olisi jonon hännillä odottelemassa.
Jos tärppää Stadin asunto, niin markkinavuokralla eteenpäin alivuokrasopimuksella.- Kohta_asunnoton
Tuon laillisuus on kyseenalaista. Ja ainakaan se ei olisi kannattavaa. Kela ei maksa alivuokrasopimuksiin tukea kuin 350 € vuokraan asti, eli tuki muutamia kymppejä. Ei kukaan halua asua alivuokralaisena. Työssäkäyvätkin asuvat mieluummin paremmissa asunnoissa päävuokralaisena rauhallisten naapurien seurassa.
- Tarveharkintaa
En ymmärrä kenelle oikein osoitat tuon viestin kun puhut jostain hutsusta? Mutta siis näyttää olevan eriäviä mielipiteitä siitä että kenelle helpoiten annetaan näitä Stadin asuntoja. Jotkut sanovat että maahanmuuttajille, jotkut sanovat että työttömille sossun eläteille, jotkut sanovat että yksinhuoltajille..
No itse olen taas huomannut ja kuullut vähän erisuuntaista eli sitä että varsinkin näihin uusiin pyritään kai valitsemaan lähinnä työssäkäyviä jotka maksavat lähinnä vuokran itse. Tämä taas on syrjivää juuri työttömiä kohtaan.
Itse olen esim. opiskeleva yksinhuoltaja ja toki saan asumistukea paljon koska tulojakaan ei tällä hetkellä ole paljon mutta tilanne tulee toki muuttumaan heti kun valmistun ja pääsen töihin. Ei minunkaan mielestäni ole reilua että edelleni menee asuntojonossa esim. perhe jossa on pienempi henkilömäärä ja joka ei sitä asuntoa tarvitse yhtä kiperästi kun minä ja lapset. Ja tuo perhe voidaan valita vain sen takia että saadaan sitä "parempaa" aineista joka ei tule niin kalliiksi kaupungille. Tuntuu että on unohtunut koko idea eli kyllä kaupungin asuntojen pitäisi olla vain ja ainoastaan niille joiden tulot ovat niin pienet että eivät pysty ostamaan omaa tai maksamaan markkinakorkoista vuokraa tai toisin sanoen eivät pysty maksamaan vuokraa joka menee asumistuen rajojen yli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1584555Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville734317Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.133466Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1313068- 1882782
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa391797- 721572
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka591513Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1191270IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih181185