Viron digikuplan todellisuus

Estofiili

Virolaiset öyhöttävät maitopoika Ilveksen johdolla joka käänteessä, kuinka Viro on maailman ykkönen digitalisaatiossa, ja kuinka Suomen tulisi ottaa mallia Virosta.

Tähän propagandaan uskovat suomalaiset oikeistolaiset ovat haksahtaneet ja vaativat Suomeen Viron mallia kaikessa muussakin.

YLE:n nettisivuilta löytyy nyt uutinen kansainvälisestä vertailusta, jossa selvitettiin eri maiden digitodellisuutta.

Uutisesta käy ilmi, että TÄSSÄKIN suhteessa virolaiset pullistelevat ilman perusteita. Jälleen kerran suosittelen virolaisille NÖYRYYTTÄ.

http://yle.fi/uutiset/suomi_kuuluu_digimaiden_karkikastiin/7871552

5

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinonnäreet

      Virolaisilla on ollut pakkomielle saada oma "nokia" jo Lennart Meren ajoista asti. Nyt Viro on aloittanut sähköisen äänestämisen ja paperittoman parlamentin, jotka nuoren valtion on ollut helppo ottaa käyttöön toisin kuin läntisissä sivistysmaissa joissa on pitkään ollut omat tyylinsä hoitaa äänestykset ja parlamentaarinen työskentely. Se että länsimaissa asiat hoidetaan eri tavalla, ei tarkoita ettei täällä voitaisi helposti siirtyä virolaiseen tyyliin digitaalisissa käytänteissä.

      Totta on, että Suomen nykyinen hallitus on ryssinyt kaikki hankkeensa -myös tietotekniikkaan liittyvät ja oikeistolaiset hourivat Viron mallista jne. Se kertoo paljon hallituksen toiminnasta ja kyvyistä että Suomea aletaan vertaamaan Viroon, eikä muihin pohjoismaihin. Viro pitää jättää omaan viiteryhmäänsä balttien ja venäläisten seuraan. Suomi kulkee omaa tietään pohjoismaiden ja länsimaailman kanssa ja Viro voi kerskua digitaalisuudellaan vaikkapa Latvialle.

      • Lakkipäästä

        Lisää nöyryyttä tekisi hyvää meillekin. Naapureiden touhuja kannattaa seurata ja ottaa oppia milloin mahdollista. Ei kaikki maailman viisaus ole Taka-Hikiällä, Impivaarassa ei edes Oulussakaan.


      • reppanaeesti
        Lakkipäästä kirjoitti:

        Lisää nöyryyttä tekisi hyvää meillekin. Naapureiden touhuja kannattaa seurata ja ottaa oppia milloin mahdollista. Ei kaikki maailman viisaus ole Taka-Hikiällä, Impivaarassa ei edes Oulussakaan.

        Joo, ei nöyryys pahitteeksi ole suomalaisillekaan. Tosiasioiden valossa Suomen ja suomalaisten ei kuitenkaan tarvitse olla nöyriä Viron ja virolaisten suuntaan.

        Kuten ketjun aloituksessa mainittu uutinen kertoo, kansainvälisen tutkimuksen mukaan Suomi on yhdellä osa-alueella tasoissa Viron kanssa ja muilla osa-alueilla parempi kuin Viro. Ja tämä digitalisaatio on se ainoa asia, jossa Viro on voinut edes kuvitella haastavansa Suomen.


      • misviabl
        Lakkipäästä kirjoitti:

        Lisää nöyryyttä tekisi hyvää meillekin. Naapureiden touhuja kannattaa seurata ja ottaa oppia milloin mahdollista. Ei kaikki maailman viisaus ole Taka-Hikiällä, Impivaarassa ei edes Oulussakaan.

        Tarkoitatko siis Ruotsin sadan vuoden asuntolainoja, Viron tukiloisimista, Venäjän diktatuuria ja Norjan raaka-aineiden tuottamista. Ei ole hääppöisiä naapureita, mutta eipä ne olleet toisen maailmansodankaan aikana.


    • simpcaltchnorikorasdian

      Viro on korkeintaan ykkönen EU-tukien rohmuamisessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      146
      11311
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8063
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5840
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4513
    5. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4306
    6. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4152
    7. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3448
    8. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3196
    9. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      47
      1679
    10. Hyvää yötä

      Joka päivä ajatuksissani, aarre. ❤️
      Ikävä
      39
      1592
    Aihe