Muistoja 70-80 luku

Mitä tulee mieleen mikä meno kylänraitilta.
34<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Kilpeläisen Masan Oppeli minulla muistuu mieleen ja VANHA KOTOISA PUUKIRKKO,jossa Masa soitteli urkuja.

Äänestä
  • Sulla vissiin suljettu.........ookko saanu kirveen......ilimakon.....vois ampua jotaki.....

    Äänestä

  • eikös jussi harrastanu tuohon aikaan VALOKUVAUSTA,vai muitanko väärin.

    Äänestä

  • ex-persu kirjoitti:

    eikös jussi harrastanu tuohon aikaan VALOKUVAUSTA,vai muitanko väärin.

    Myös trukilla ajelua!

    Äänestä

Ala grillillä oli aina poikettava yö juoksun jälkeen kun tultiin reissuilta,kukas sitä ala grilliä piti?

Äänestä
  • Råman Liisa Oulaisista...monesti siellä oli tappeluitakin...parhaat menot...ja haapavetinen,johon tuli muusia,keitettyä kananmunaa,kinkkua...nam!

    Äänestä

  • ..lihapiirakan välissä kaikki tämä. Myöhemmin myyjänä oli Maija.

    Äänestä

  • Hyvät asiat jää mieleen.

    Äänestä

Anitan räkälässä ajovat pontikkapäissään.....K ja A tytöt vintistä....

Äänestä
  • Oli ne aikoja kun käytiin antamassa Haapaveen kosseja turpiin.

    Äänestä

Masa? Martti ei taivu Masaksi, Maraksi kylläkin.

Äänestä
  • Kyllä se on näin tuttavien kesken MASA.

    Äänestä

Lestaope joka repi nuorisoaan kädestä lahkonsa seuroihin lauantaina. Muutti ikiaikaisen Lauantai-ilta kuudesta alkaneen Pyhävieton puolille yötä.

Äänestä
  • Nyt ne 70-luvun pimatsut ovat harmaapäisiä mummuja ja heidän tusinat jälkeläisensä nostattavat kepun kannatuskäyrää. Ei tarvi olla opettaja kursseja käynyt kun hoksaa yhteyden sallitun puolueen ja ehkäisykiellon välillä.

    Äänestä

  • käyrätanassa kirjoitti:

    Nyt ne 70-luvun pimatsut ovat harmaapäisiä mummuja ja heidän tusinat jälkeläisensä nostattavat kepun kannatuskäyrää. Ei tarvi olla opettaja kursseja käynyt kun hoksaa yhteyden sallitun puolueen ja ehkäisykiellon välillä.

    niinkö ilikka meinaat

    Äänestä

  • käyrätanassa kirjoitti:

    Nyt ne 70-luvun pimatsut ovat harmaapäisiä mummuja ja heidän tusinat jälkeläisensä nostattavat kepun kannatuskäyrää. Ei tarvi olla opettaja kursseja käynyt kun hoksaa yhteyden sallitun puolueen ja ehkäisykiellon välillä.

    Joo on

    Äänestä

Kapea, mutkainen soratie Oulaisiin

Äänestä

Sininen Jetta joka kiersi kylää ja oli parkissa yleensä sokkarin nurkalla tai tarkemmin sanottuna muistuu mieleen Jetassa istuskelevat pimut :

Äänestä

olipa täällä sillon vielä kaks koulua ja kaks kauppaa ja postiki..

Äänestä
  • MITÄ!
    Onko Hoopovedellä kauppa, koulu ja posti???

    Äänestä

  • on tainnu joskus olla....

    Äänestä

Muistan kun Jussi seisoi soramontun reunalla kamera kourassa. Lapset ei saanut rauhassa uidakkaan. Aina piti jonkun olla paparazzia valvomassa. Paparazzi ilmestyi, kuin tyhjästa montun metsänpuoleiselle reunalle kyttäilemään lapsia.

Äänestä
  • Olin 1970-luvun lopun töissä ja lomat sattuivat tuolloin heinänteko aikaan,joten olin Aittokylällä heinäpellolla,eli töissä kesälomatkin.

    Äänestä

  • jj.vaha-tuisku kirjoitti:

    Olin 1970-luvun lopun töissä ja lomat sattuivat tuolloin heinänteko aikaan,joten olin Aittokylällä heinäpellolla,eli töissä kesälomatkin.

    Kerrot olleesi töissä. Missä olit töissä ja mikä oli työtehtäväsi?

    Äänestä

  • No, Valio ja trukki. Siinä kohtalo!

    Äänestä

  • jj.vaha-tuisku kirjoitti:

    Olin 1970-luvun lopun töissä ja lomat sattuivat tuolloin heinänteko aikaan,joten olin Aittokylällä heinäpellolla,eli töissä kesälomatkin.

    Olit kun en muista nähneeni tunnen kaikki.....olen kohta 70v

    Äänestä

Ei ollu katuvaloja valaisemadsa sivukyliin teitä

Äänestä

Eipä siinnä ole paljonmuistelemista Poikuuskin meni kuuskymmentä luvulla

Äänestä
  • Tuota...

    Äänestä

  • kaas. Kuohittuna on eletty jo pitkään.

    Äänestä

Voi helvetti pahinta tuhlausta kun SMP-PUOLUE tuhos Suomen SDP kanssa

Äänestä

Oliko W-Jussi samanlainen pösilö jo tuolloin ?

Äänestä
  • Ehei, olet erehtynyt kloppi!
    Jussi oli jo silloin kylän fiksuimpia tyyppejä.
    Naiset pörräs ympärillä ja miehet ihaili sekä kyseli neuvoja!

    Äänestä

Onko jjW-T naimisissa mitet monta lasta on???

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Angliako kirjoitti:

Mitä tulee mieleen mikä meno kylänraitilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu