http://app.kauppalehti.fi/uutiset/venajalla-kasky-pietarilaisyritysten-varauduttava-ydiniskuun/Nb7yaB58
Venäjällä käsky: Pietarilaisyritysten varauduttava ydiniskuun
...
Pietarilainen Baltinfo-uutistoimisto julkaisi maanantaina dramaattisen uutisen otsikolla "Pietarilaistyönantajat valmistautuvat ydinsotaan".
Baltinfo kertoi maan hätätilaministeri Vladimir Putškovinantamasta käskykirjeestä eli prikaasista, jonka mukaan pietarilaisyritysten on vastaisuudessa hankittava kaikille työntekijöilleen kaasunaamarit ja joditabletteja kemiallisen iskun tai ydinasehyökkäyksen varalta
Varoitus Pietariin matkustaville
4
108
Vastaukset
- pasivisti
Kaikkeen on kyllä syytä varautua, kun nato kolkuttelee pietarin portteja! Vaan sitten samat pillerit on tarpeen kyllä meilläkin - vaikka tuskin niistä tosipaikan tullen on suurta apua?
- Torf
Nato on pohjois-atlantin puolustusliitto nimensä mukaisesti eikä se ole menossa Pietariin. Putinin armeija se harjoittelee hyökkäyssotaa Viron rajan lähellä... Matkailua tämäkin -ainakin vihreiden miesten.
- Wotan
Näille typeriie slaavilaisille apinannaamoille ei voi kuin nauraaa.HahHah.Tuollaista rupusakkia ei kukaan ota tosissaan.
- Jossikka
Suomessa varautuminen on tehty jo 1950-luvulla. Kaikissa väestönsuojissa on suojavälineet ja joditabletteja... heillä aika koittaa vasta nyt.
Eihän se neuvostosäteily ollut edes vaarallista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1703303
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541869Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471819Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591714- 771594
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3411520Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811389The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201278- 1581142
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251125