Hallituksen konkurssipesä Keskustan perattavaksi !

Keskustan talouspoliittisen työryhmän puheenjohtajan, kansanedustaja Mika Lintilä mukaan valtiovarainministeriön raportti osoittaa, että Stubbin hallituksen perintö on vielä tiedettyäkin huonompi.
Näin mittavien säästöjen toteuttaminen neljässä vuodessa tarkoittaisi leikkauksia suoraan hyvinvointiyhteiskunnan ytimeen: palveluihin ja etuuksiin, joita tarvitsevat erityisesti kaikkein heikommassa asemassa olevat ihmiset, Lintilä muistuttaa.
8127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jos tästä suosta aiotaan räpiköidä pinnalle on kaikkien tultava talkoisiin. Niin köyhät kuin rikkaatkin. Työtätekevät ja työttömät.

Äänestä
  • mitä heiltä ?

    Äänestä

  • laittaa töihin.

    Äänestä

Eritytisesti suomenkielisiet työttömät saatava maksumiehiksi..... että rikkaiden eli RKP:n Nallen, liliusten, fazereiden ei tarvitsisi....

Tätä varten RKP on hallituksessa, siis suomalaisten solvaajana ja kepu tottelee kuten kokoomus ja SDP aina. Suorastaan kilpailevat mikä puolue voisi hurittaa maata pröyhkeimmin ja kusettaa suomenkielistä enemmistöä. Mutta homma on helppo kun suomenkieliset ovat niin pohjattoman tyhmiä, että uskovat Ylen(homo-mamuttaja), MTV:n(bonnier) ja hesarin(homolehti) uutisointia. Se on oman edun vastaista toimintaa ja äänestyskäyttäytymistä.

Äänestä

Kyllähän tällä hallituksella on ollut perattavaa kepulaisten eli Matti Vanhasen II-hallituksen jäljiltäkin. Laman eteen ei pistetty rikkaa ristiin, vaan lapettiin velkaa ja jaettiin sitä oikein jakovaran nimellä jopa konkurssin tehneille hepuille. Talouviisaat ovat ihmetelleet tätä kepulaisten keksimää jakovara-sanaa, koska silloinkaan ei ollut mitään jaettavaa.

Äänestä
  • ei ole enää pääministeri !

    Äänestä

Lintilän prognoosi osui kohdalleen.

Kataisen/Stubbin konkurssipesän jälkiä perataan seuraavassa hallituksessa syvään ja hartaasti eikä siihen savottaan ei kaivata näitä stubbilaisia tuulimyllynlämmittäjiä, ei ensimmäistäkään.

Äänestä

Kokoomus on saanut pääministeripuolueena paljon pahaa aikaiseksi ja nyt on edessämme pelastustalkoot. Toivottavasti kepulaiset ryhdistäytyvä siitä kepupettää maineestaan ja siirtyvät oikeasti pelastamaan Suomea. On vielä sellainen olo, että voiko kepulaisen politiikkojen puheisiin luottaa? Yleensä nuo tänään sovitut asiat ovat muuttuneet yön yli nukuttua päinvastaisiksi.

Vanhat konkarit aina Matti Vanhasta myöten ovat asemissaan ja se tästä luottamuksen parantamisesta tekee vaikeaa. Joudummeko taas Matti Vanhasen naisasioiden setvijöiksi, kun hän yleensä sitä harmauttaan yrittää naisten avulla piristää? Paula Lehtomäkikin keikuttaa hameenhelmojaan siihen malliin, että ministerinpesti on sovittu. Kovin häntä tyrkytetään myös eliittimedioissamme ja niin kuin Paavo Väyrynen on kehunut Etelän media on nyt kepulaisten hallinnassa, eli siksi tätä vanhojen kepulaisten tyrkytystä meille järjestetään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lintilä kirjoitti:

Keskustan talouspoliittisen työryhmän puheenjohtajan, kansanedustaja Mika Lintilä mukaan valtiovarainministeriön raportti osoittaa, että Stubbin hallituksen perintö on vielä tiedettyäkin huonompi.
Näin mittavien säästöjen toteuttaminen neljässä vuodessa tarkoittaisi leikkauksia suoraan hyvinvointiyhteiskunnan ytimeen: palveluihin ja etuuksiin, joita tarvitsevat erityisesti kaikkein heikommassa asemassa olevat ihmiset, Lintilä muistuttaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu