Hallituksen konkurssipesä Keskustan perattavaksi !

Lintilä

Keskustan talouspoliittisen työryhmän puheenjohtajan, kansanedustaja Mika Lintilä mukaan valtiovarainministeriön raportti osoittaa, että Stubbin hallituksen perintö on vielä tiedettyäkin huonompi.
Näin mittavien säästöjen toteuttaminen neljässä vuodessa tarkoittaisi leikkauksia suoraan hyvinvointiyhteiskunnan ytimeen: palveluihin ja etuuksiin, joita tarvitsevat erityisesti kaikkein heikommassa asemassa olevat ihmiset, Lintilä muistuttaa.

8

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos tästä suosta aiotaan räpiköidä pinnalle on kaikkien tultava talkoisiin. Niin köyhät kuin rikkaatkin. Työtätekevät ja työttömät.

      • Köyhätkin

        mitä heiltä ?


      • Voisne

        laittaa töihin.


    • joojooooooo

      Eritytisesti suomenkielisiet työttömät saatava maksumiehiksi..... että rikkaiden eli RKP:n Nallen, liliusten, fazereiden ei tarvitsisi....

      Tätä varten RKP on hallituksessa, siis suomalaisten solvaajana ja kepu tottelee kuten kokoomus ja SDP aina. Suorastaan kilpailevat mikä puolue voisi hurittaa maata pröyhkeimmin ja kusettaa suomenkielistä enemmistöä. Mutta homma on helppo kun suomenkieliset ovat niin pohjattoman tyhmiä, että uskovat Ylen(homo-mamuttaja), MTV:n(bonnier) ja hesarin(homolehti) uutisointia. Se on oman edun vastaista toimintaa ja äänestyskäyttäytymistä.

    • tuppeensahattuapotaskaa

      Kyllähän tällä hallituksella on ollut perattavaa kepulaisten eli Matti Vanhasen II-hallituksen jäljiltäkin. Laman eteen ei pistetty rikkaa ristiin, vaan lapettiin velkaa ja jaettiin sitä oikein jakovaran nimellä jopa konkurssin tehneille hepuille. Talouviisaat ovat ihmetelleet tätä kepulaisten keksimää jakovara-sanaa, koska silloinkaan ei ollut mitään jaettavaa.

      • Vanhanen

        ei ole enää pääministeri !


    • Vikke-Nilo

      Lintilän prognoosi osui kohdalleen.

      Kataisen/Stubbin konkurssipesän jälkiä perataan seuraavassa hallituksessa syvään ja hartaasti eikä siihen savottaan ei kaivata näitä stubbilaisia tuulimyllynlämmittäjiä, ei ensimmäistäkään.

    • peratkaasärkiänne

      Kokoomus on saanut pääministeripuolueena paljon pahaa aikaiseksi ja nyt on edessämme pelastustalkoot. Toivottavasti kepulaiset ryhdistäytyvä siitä kepupettää maineestaan ja siirtyvät oikeasti pelastamaan Suomea. On vielä sellainen olo, että voiko kepulaisen politiikkojen puheisiin luottaa? Yleensä nuo tänään sovitut asiat ovat muuttuneet yön yli nukuttua päinvastaisiksi.

      Vanhat konkarit aina Matti Vanhasta myöten ovat asemissaan ja se tästä luottamuksen parantamisesta tekee vaikeaa. Joudummeko taas Matti Vanhasen naisasioiden setvijöiksi, kun hän yleensä sitä harmauttaan yrittää naisten avulla piristää? Paula Lehtomäkikin keikuttaa hameenhelmojaan siihen malliin, että ministerinpesti on sovittu. Kovin häntä tyrkytetään myös eliittimedioissamme ja niin kuin Paavo Väyrynen on kehunut Etelän media on nyt kepulaisten hallinnassa, eli siksi tätä vanhojen kepulaisten tyrkytystä meille järjestetään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      112
      4498
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      200
      3717
    3. 202
      3011
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      77
      2872
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      60
      2747
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      84
      1421
    7. 60
      1266
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1092
    9. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      61
      1006
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      1003
    Aihe