Ei sikaa säkissä

Nyteitarvitse

ostaa sikaa säkissä. Saat valkata ihan itse. Yle on teettänyt 4 minutin videon jokaisesta ehdokkaasta Suomen maassa. Ainakin minä sain noista videoista paremman selvän ehdokkaasta kuin vaalikoneesta valkkamalla. Voit aloittaa vaikkapa tästä:

http://vaalikone.yle.fi/eduskuntavaalit2015/vaaligalleria?emer[pn]=&emer[pd]=6&emer[pp]=10&emer[pg]=&emer[par]=18_90&emer[pk]=a&emp=po-.pk-a.pg-.pp-.pd-6.pn-&emer[po]=#4179

Sitä kautta pääset helposti katsomaan kenet vain.

9

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äskettäin
    • lisäysekaviestiin

      Tuohon ensimmäiseen, videoviestiin haluaisin lisätä, että jokaisen haastatellun kohdalla on sivun alalaitaan kirjoitettu teksti:

      "Katso ehdokkaan kaikki tiedot vaalikoneesta."

      Siellä Yle on esittänyt jokaiselle erittäin monta kysymystä eri aloilta, mutta vielä kiinnostavavampia kuin vastaukset, ovat ehdokkaiden omat kommentit asioista.

      Lisäksi haastatteluvideon sivulla on linkki ehdokkaan kotisivuille. Toisilla ne ovat lyhyet, toislla erittäin monipuoliset. Tuossa alotuskommentissa mainitulla henkilöllä olivat ainakin siksi perusteelliset, että niistä sai oikein hyvän käsityksen tuon ehdokkaan elämästä ja aikeista eduskunnassa.

    • jatässä
      • sekä-puhuva-pää

      • aivan_niin

        nyt ei tosiaankaan tarvitse nyt ostaa sikaa säkissä, sillä jokaiseen kotiin on jaettu Kari Ilkkalan ja Lulu Ranteen isokokoinen vaalilehti, neljä sivua täyttä asiaa.

        Siinä Kari Ilkkala kirjoittaa mm. seuraavista aiheista:

        -Harmaa talous kuriin
        -Kehitysapu kotimaahan
        -Sosiaalinen maahanmuutto seis
        -EU:n nettojäsenmaksua alennettava
        -Valtion lainattava kotimaasta
        -SOTE: Ihmiset ja toiminta asetattava hallinnon edelle
        -Julkisen sektonrin suuria palkkoja leikettava
        -Yrittämisen riskejä vähennettävä
        -Tuontia korvattava kotimaiselle työllä
        jne.

        Kannattaa tutustua. Ja jos joku asia jää epäselväksi, niin soittaa hänelle tai kirjoittaa sähköpostia, numero ja osoite on lehden loppupuolella. Olen varma, että hän vastaa, onhan hän vastannut kotisvullaankin esitettyihin kysymyksiin.


      • vaalilehtitietoa

      • eläkkeelläolijat

        Näissä vaaleissa äänestäjien enemmistö on yli 60-vuotiaita. Kuka meitä muistaa?

        Helsingin Sanomien blogissaan Perässähiihtäjä Unto Hämäläinen kyselee "Onko eläkeläiset unohdettu?"

        Hänen bloginsa kommentoijista suurin osa oli sitä mieltä, että kyllä, eläkeläiset on näissä vaaleissa unohdettu. Korkeintaan puhutaan eläkekatosta.

        Yksi poikkeus ainakin löytyy: Kari Ilkkala ei ole unontanut meitä eläkeläisiä.

        Vaalilehdessä hänen pisin juttunsa koskee juuri eläkeläisiä.

        Kotisivullaan Kari Ilkkala vastaa äänestäjän kysymykseen eläkeläisten asiasta näin:

        "SENIORITASOTE = Senioreiden talous-, sosiaali- ja terveysasiat kuntoon

        TALOUS – välitön toimenpide:

        Takuueläkejärjestelmää on muutettava siten, että kokonaiseläkkeestä jää aina käteen vähintään 1.000 €/kk (nyt 741,49 €). Muutos ei saa leikata asumistuen määrää, vaan käytettävissä olevan rahamäärän kasvun tulee olla todellinen. Jatkossa takuueläkkeestä käteen jäävän summan tulee kasvaa leikkaamattomalla indeksillä.

        TALOUS – vaalikauden aikana:

        Eläkeindeksin leikkaus peruttava siten, että jatkossa eläkkeitä nostetaan täysimääräisesti indeksillä, jossa palkkojen vaikutus on vähintään 80 %. Eläkkeensaajille vuodesta 1996 kertyneitä menetyksiä korvattava edes osittain siten, että eläkkeet nousevat asteittain vähintään 50 prosenttiin saman ammatin ja palkan nykyarvosta. Tämä uudistus vaatii rinnalleen eläkekaton.

        Eläkekattojärjestelmän luominen on aloitettava. Luonnolliseen työeläkekattoon johtava eläkepalkan rajaaminen pienentää kerättäviä eläkemaksuja pitkällä aikavälillä. Lyhyellä aikavälillä eläkekatto voidaan toteuttaa ylimääräisellä verolla, eläkemaksulla tai näiden yhdistelmällä.

        Eläkelaitosten ja eläkejärjestelmän uudistus on aloitettava. Suomessa on liikaa eläkevaroja hallinnoivia laitoksia. Eläkejärjestelmä on liian monimutkainen. Kallispalkkaista johto- ja erikoisasiantuntijaväkeä on siten liikaa. Säästövaraa on 150 – 200 miljoonaa euroa vuodessa.

        SOTE: erityisesti seniorikansalaisia koskevat sosiaali- ja terveysasiat

        Seniorikansalaisten sosiaali- ja terveysasiat liittyvät tietysti kiville menneeseen SOTE-uudistukseen. Uuden hallituksen on aloitettava SOTE-uudistus uudelleen ja aivan eri päästä kuin edellinen yritelmä. Hallintomallin sijaan tulee keskittyä:

        1) palveluiden alueellisesti ja sosiaalisesti tasapuoliseen saatavuuteen,

        2) tavoitteellisiin vaikutuksiin kansalaisten terveyteen ja toimintakykyyn, sekä

        3) palveluiden tuottamisen tehokkuuteen ja tuottavuuteen

        Keskitetyt erikoispalvelut: kalliita, korjaavia ja hoitavia erikoispalveluja, joita tarvitaan harvoin, joudutaan keskittämään. On se ja sama meneekö keinonivel- tai sydänleikkaukseen 5 km, 50 km tai 500 km päähän.

        Todelliset lähipalvelut: matalan kynnyksen ennaltaehkäiseviä, ylläpitäviä ja kuntouttavia palveluita, joita tarvitaan usein, tulee hajauttaa lähelle palveluiden käyttäjiä.

        Omaishoitajien asemaa on parannettava sekä korvauksen että työolojen osalta.

        Uusia, kevyempiä ratkaisuja: kotihoidon ja raskaan pitkäaikaishoivan väliin on luotava kevyempiä, vähemmän sääntelyä ja yhteiskunnan resursseja vaativia ratkaisuja, kuten esimerkiksi ryhmäasumista:

        – kodinomaiset olot riittävät, jolloin asumispalvelu sopisi esim. yksityistalouksien ja haja-asutusalueiden elinkeinoksi.

        – sosiaalisesti kestävä, esim. yksinäisyyttä ja turvattomuutta torjuva ratkaisu.

        – kustannustehokas, kun kotihoidon kohteessa on useampia hoidettavia, vaadittavat investoinnit ovat lähes olemattomia eikä tarvita raskasta sääntelyä / mitoitusta.

        Toivottavasti tämä vastaa edes osittain kysymykseesi."








        -


      • Eipä_taas

        eilisessäkään vaalikeskustelussa puhuttu eläkeläisten asioista.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      177
      3336
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      102
      2569
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      57
      2410
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      93
      2342
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      8
      2299
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      32
      1623
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1569
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      0
      1380
    9. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1357
    10. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1350
    Aihe