Kävin eilen koeajamassa Hondan uuden Streamin ja tietenkin sillä ainoalla oikealla laatikolla, automaatilla varustettuna. Täytyy myöntää Hondan tehneen uskomattoman hienosti vaihtavan laatikon, vaihtohetken huomasi parhaiten lähinnä kierroslukumittarista!
Onko kenelläkään käyttökokemuksia (eli mitä on ehtinyt kertyä reilussa parissa kuukaudessa) ko. autosta, mitä hyvää ja mitä huonoa?
Sain sen verran hyvän tarjouksen että kuume nousee...
Onko kenelläkään käyttökokemuksia (eli mitä on ehtinyt kertyä reilussa parissa kuukaudessa) ko. autosta, mitä hyvää ja mitä huonoa?
Sain sen verran hyvän tarjouksen että kuume nousee...
Vastaukset 2
Vanhimmat
Uuden auton ostamisessa ei ole pienintäkään järkeä taloudellisesti ajatellen. Auton arvo laskee rajusti, maksat itsesi kipeäksi.
Pari, kolme vuotta vanha auto on paljon järkevämpi ostos, ja tässä vaiheessa kantsii odottaa muutama kuukausi, kunhan tiedetään tuo verohomma perin pohjin.
En ole enää vuosiin asunut siellä verottajan luvatussa maassa, jossa hallituskin on täynnä kaikenmaailman pikkupunikkeja ja muita lähinnä ketunruoaksi kelpaavia. Muutin työn perässä pois ajat sitten enkä ihan heti ole takaisin tulossa, syyt ymmärtänet.
Kun kerroin saaneeni hyvän tarjouksen Streamista (2.0 ES Autom), puhutaan hintaluokasta 22 000 Euroa ml. paikalliset verot! Tuolla hinnalla ei siellä Kotosuomessa taida saada ko. autosta edes 1,7 L karvalakkiversiota, surullista sinänsä. Toivottavasti Suomi ryhtyy pikapuoliin vihdoinkin olemaan EU:n jäsenmaa ja poistaa tuon aikansaeläneen autoveron!