galluppi (ketä&ketä)

Ketä sinä olet ja ketä sinä kaipaat?
3887
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Hooo

Äänestä
  • Sinä ja hän olette molemmat hoo? Ketä te olette?

    Äänestä

  • rekisteröity. nyt jonkinlainen irl jatke jookoskookos

    Äänestä

Pistä Mielummin kalu-ppi pystyyn jossa kysäset "Kaipaatko ämmää, veetä, teetä, peetä, jiitä, koota, ärrää, rakastanaista vaiko Hannua?"

Anteeksi kaikille jotka unohdin listastani.

Äänestä
  • Ketä sinä olet? Ketä äm, vee, tee, pee, jii, koo, är tai Hannu on?

    Äänestä

  • ketäminäolen kirjoitti:

    Ketä sinä olet? Ketä äm, vee, tee, pee, jii, koo, är tai Hannu on?

    Minä se olen.

    Äänestä

v tai h, en ole vielä ihan varma tuosta alkukirjaimesta. ;D

Äänestä
  • olisit epätyydyttävässä suhteessa ja kaipailet menneen elämän tuttavuuksia, kun et vielä tiedä ketä lopulta kaipaat?

    Äänestä

  • Vaikutatkuin kirjoitti:

    olisit epätyydyttävässä suhteessa ja kaipailet menneen elämän tuttavuuksia, kun et vielä tiedä ketä lopulta kaipaat?

    juuri näin. :)

    Äänestä

  • on molemmat kirjaimet.

    Äänestä

mä lähden himaan.

Äänestä
  • Ketä olet? Ketä on Vesku Jokinen? Ketä sinä rakastat? Ketä rakastaa sinua?

    Äänestä

kaipaan

Äänestä
  • Rakas?

    Äänestä

  • Ketä eeeetä?

    Äänestä

Ketä ja ketä. Se on kuka. Tajuatko miten ääliön kuuloinen on "ketä sinä olet".

Peruskouluasiaa. Toissalta tuo on murretta ilmeisesti.

Äänestä
  • Just näin!

    Äänestä

  • Kukaan ei kysy "kuka sinä olet?", koska se kuulostaa täysin luonnottomalta. Se on siis "ketä sitä olet?". Ketä sinä luulet olevasi?! Opettele suomea ja tule sitten opettamaan tänne kielioppia!

    Äänestä

  • no niin v-s heittiöt, opetelkaa oikeesti suomea, Varsinais-Suomen nimi pitäisi olla vähä-älyisten suomi ja nimenomaan vielä pienellä kirjoitettuna, niinku

    Äänestä

  • turunmurre kirjoitti:

    no niin v-s heittiöt, opetelkaa oikeesti suomea, Varsinais-Suomen nimi pitäisi olla vähä-älyisten suomi ja nimenomaan vielä pienellä kirjoitettuna, niinku

    Koko Suomessa pätee sama, eli kuka on väärin ja KETÄ on oikein. Minä olen se ketä tietää tämän!

    Äänestä

Opettele kirjoittamaan edes oikein, jos pitää tänne kirjoitella. SAATANAN KETÄ sinä olet. S kirjoitetaan KUKA sinä olet.

Äänestä
  • Olet väärässä. Se on ketä. Ei kannata tulla pätemään jos ei asioista mitään tiedä.

    Äänestä

  • ketäseon kirjoitti:

    Olet väärässä. Se on ketä. Ei kannata tulla pätemään jos ei asioista mitään tiedä.

    No ei varmasti ole ketä. Herran jestas

    Äänestä

  • sentään kirjoitti:

    No ei varmasti ole ketä. Herran jestas

    Kyllä se vaan on. Olisiko aika opetella kieltä? Sinä olet joku ketä ei tiedä tätä ketä-asiaa ja minä olen se ketä tietää tämän!

    Äänestä

Ketä?

Äänestä
  • Kuka - Ketkä (Kuka on tämän takana? Ketkä ovat tämän takana?) Kuka sinä olet?
    Ketä - Keitä (Ketä tämä kirjoitus koskee? Keitä nämä kirjoitukset koskevat?) Ketä sinä ikävöit?

    Äänestä

  • soomeaEIsomea kirjoitti:

    Kuka - Ketkä (Kuka on tämän takana? Ketkä ovat tämän takana?) Kuka sinä olet?
    Ketä - Keitä (Ketä tämä kirjoitus koskee? Keitä nämä kirjoitukset koskevat?) Ketä sinä ikävöit?

    Näin on minulle myös opetettu. Kuka sinä olet?-oikein

    Äänestä

  • soomeaEIsomea kirjoitti:

    Kuka - Ketkä (Kuka on tämän takana? Ketkä ovat tämän takana?) Kuka sinä olet?
    Ketä - Keitä (Ketä tämä kirjoitus koskee? Keitä nämä kirjoitukset koskevat?) Ketä sinä ikävöit?

    Oikeaoppisesti kirjoituksesi menee näin: ketä on tämän takana (yks.)? ketä on tämän takana (monikossa)? ketä sinä olet?
    ketä tämä kirjoitus koskee? ketä tämä kirjoitus koskee (monikkomuoto)? ketä sinä ikävöit

    Kuten huomaat, kaikkeen sopii ketä.

    Äänestä

  • eiketä kirjoitti:

    Näin on minulle myös opetettu. Kuka sinä olet?-oikein

    Kukaan ei missään osassa Suomea sanoa juuri ikinä "kuka sinä olet?", koska "ketä sinä olet?" on luonnollisempi ja oikeaoppinen ilmaisu samalle asialle.

    Äänestä

  • soomeaEIsomea kirjoitti:

    Kuka - Ketkä (Kuka on tämän takana? Ketkä ovat tämän takana?) Kuka sinä olet?
    Ketä - Keitä (Ketä tämä kirjoitus koskee? Keitä nämä kirjoitukset koskevat?) Ketä sinä ikävöit?

    En todellakaan tiedä kuka tai ketkä ovat tämän takana - veikkaan salaliittoa.

    Erittäin hyvä kysymys tuo: "Kuka sinä olet?" - en aina oikein tiedä itsekään.

    Jos saan, niin miettisin mielellään vastauksia nuihin loppukysymyksiin yön yli..

    - Sine litteris nulla vita est -

    Äänestä

Naista isolla N:llä

Äänestä
  • naista pienellä n:llä..

    Äänestä

Ketä??? Ketä sinä olet???

Ei hel. Mitä Suomen kielen raiskaamista. Teinihöpötystä. Ei kukaan aikuinen kysy ketä -sanaa käyttäen kuka-sanan sijaan. Voi helvetti miten typerän kuuloista. Ja äidinkielellisesti päin pyllyä.

Äänestä
  • murre on ketä sana, jota käytetään pohjanmaalla päin, tarkoittaa kuka, mutta jotkut eivät vain näköjään ymmärrä, kaipaan yhtä miestä isolla kirjaimella, mutta en kerro,,

    Äänestä

KETÄ ON VÄÄRIN kun tarkoitetaan KUKA.. ja thats it.

Äänestä
  • Ketä sä oikein luulet olevasi?

    Äänestä

, mutta:


" ”Ketä tarvitsee röntgeniä?”

Eräs abiturientti kuvaili ylioppilasaineessaan sairaalatyötä muun muassa näin: ”Aamulla keräillään sängystä yön aikana putoilleet mummot ja katsotaan, ketä tarvitsee röntgeniä.” Opettaja oli, aivan oikein, vetänyt punakynällä viivan ketä-sanan alle. Kirjakieli ei tunne tällaista ketä-sanan käyttöä. Kokelaan lipsahduksen kuitenkin ymmärtää: ketä merkityksessä ’kuka’ kuuluu nuorten puheeseen ja on siitä peräisin. Sanotaan esimerkiksi: ”Ketä se oli jota sä moikkasit?”, ”Ketä soitti?”, ”Ketä koputti oveen?”

Ketä-muoti esiintyy jo 1920-luvun Helsingin slangissa; kyse ei siis ole aivan nuoresta ilmiöstä. Murteissakaan ketä-käytäntö ei ole aivan tuntematon; sitä tavataan nimittäin Turun itäpuolella aina Lounais-Hämettä myöten. On kuitenkin luultavaa, ettei murteilla ole ollut osuutta Helsingin ketä-muodin syntyyn. Kaupunkikielen ja murteiden ketä ovat toisistaan riippumattomia.

Kirjakielessä ketä on ken-sanan taivutusmuoto, sen partitiivi. Perusmuoto ken on nykykielessä harvinainen, lähinnä ylätyyliin kuuluva. Sen tilalla on kuka. Sanojen ken ja kuka taivutusmuodot ovat sekoittuneet, ja ne muodostavat yhdessä ns. sekaparadigman: yksikön nominatiivina on kuka, mutta muut sijat saadaan ke-vartalosta (kuka, kenen, ketä, ketkä, keiden, keitä).

Voisi ajatella, että ketä-ilmiön syynä on ollut tarve päästä eroon ku- : ke-vaihtelusta. Valitsemalla ketä nominatiiviksi tähän tavoitteeseen päästäänkin. Valinta aiheuttaa kuitenkin uuden ongelman: sama muoto on nyt sekä nominatiivina että partitiivina. Kaiken lisäksi ketä on puhekielessä paitsi yksikön myös monikon partitiivi, ja esimerkiksi lause ”Ketä sä tarkotat?” voi viitata yhtä hyvin yhteen kuin useampaankin henkilöön. Ku- : ke-vaihtelusta eroon pyrkiminen ei ehkä olekaan ketä-nominatiivin aiheuttaja. Selitysyritys on siis ollut turha. Vai onko sittenkään? Se saattaa nimittäin tarjota rakennusaineet toisenlaiselle selitykselle.

Äidinkielenään suomea puhuvalle ei puhekielen lause ”Ketä sieltä tulee?” ole ongelmallinen. Se on tulkittavissa vain yhdellä tavalla: ’keitä sieltä tulee’. Ruotsia äidinkielenään puhuvalle lause voi tuottaa pulmia. Suomen partitiivi on vieraskieliselle vaikea sija; sitä on hankala pitää erossa nominatiivista. Kun monikkomuoto esimerkkitapauksessa lisäksi on aivan yksikön kaltainen, virhetulkinnan mahdollisuus kasvaa entisestään. Ei olekaan ihme, jos vieraskielinen antaa lauseelle ”Ketä sieltä tulee?” tulkinnan ’kuka sieltä tulee’. Hän hahmottaa ketä-muodon yksikön nominatiiviksi ja alkaa käyttää sitä yksikön nominatiivin tavoin. Lauseet ”Ketä puhuu?” ja ”Ketä soitti?” käyvät mahdollisiksi. Käyttötavasta tulee muoti, jonka myös suomea äidinkielenään puhuvat omaksuvat. "
http://www.kotus.fi/index.phtml?s=1166


K-otus

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ketäminäolen kirjoitti:

Ketä sinä olet ja ketä sinä kaipaat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu