Yritin kuvata auringonpimennystä mutta ei onnistunut. Nikon D3100 ED 55-200 mm.
Putken eteen teippasin hitsauslasin DIN 8 ja kokeilin myös DIN 12. Ei tarkennu
mitenkään. Suttuinen valopallo vain näkyy jonka muodosta ei saa selvyyttä vaikka aurinko oli
parhaimmillaan ihan sirppi. Miksi ei tarkennu automaatilla eikä käsin? Missään asennossa kuva
ei ole terävä. Vuosia sitten olen kuvannut auringonpimennyksen filmille ongelmitta mutta nyt
digillä ei onnistu.
Mikä meni pieleen?
8
98
Vastaukset
Ei varmaan tarkennukaan automaatilla mutta käsin tarkentuu jos muistat valita M asennon. Minulla ainakin käsintarkennus toimi joskin käytin hieman eri värkkejä.
Täällä missä minä kuvasin oli ainakin lähes tasainen pilvipeite ja jos kuvasi liian suurilla arvoilla niin sai todella vain suuren kirkkaan sutun. Tuollainen kuvaus pitää tehdä M arvoilla ja itsellä ainakin F11 ja 1/100 sek oli aika hyvä (ISO200). Kokeilin tosin myös hieman eri arvoilla mutta jos valoa päästi liikaa niin ympärille alkoi muodostua aikamoista valopuuroa.
Oma "suodattimeni" oli self made ja sai aikaan punaisen auringon joka on tosin varsin helppoa korjata jälkikäteen.- jhwqdhqghr
Ei tietenkään tarkennu. Valo, eikä kontrasti ei riitä AF:lle voimakkailla suotimilla.
Ehkä "suotimesi" ei ollut optisesti tarpeeksi hyvä. Olisi pitänyt olla valokuvaukseen tarkoitettu filtteri.
Tarkennus voidaan tehdä myös etukäteen johonkin tarpeeksi kaukaiseen kohteeseen ja merkata paikka teipillä ja tussilla.
Jotkut objektiivit on myös niin herkkiä, että tarkennus ja zoomauskin voi "valua" valotuksen aikana objektiivin osoittaessa ylös tai alaspäin.
Ennen kuvausta kannattaa siis objektiivin tarkennus teipata paikoilleen.
Kuvasin juuri itse, mutta terävää ei tullut, kun paksun pilvipeitteen vuoksi ei edes suotimia tarvittu. Pimentyminen nkyi kuitenkin hyvin. - RAL
Käsitarkennuksellakaan ei tullut teräväksi missään asennossa. Oli vain suttuinen valopallo.
Kun kuvaat aurinkoa niin se ääretön on se ainoa oikea etäisyys ja silloin terävyysalue riittää kuusta aurinkoon. Ei se tähtäinkuvassa eikä takanäytössä välttämättä olekaan muuta kuin se valopallo mutta kun kokeilet oikeat arvot ja laukaiset sen koneesi niin saat sen kuvan.
- pimennystä
Mikä meni pieleen
1. Et pessyt lasia puhtaaksi tai se oli hitsauksessa käytetty (palanut)
2. Kuvasit himmentämättä
3. Et osaa tarkenaa manuaalisesti
4. Liian pitkä valotusaika
Kuvasin kaarihitsausmaskin lasilla ”8” ISO 200, 300 mm, 1/8000 sec, f/16. Peili lukittuna yläasentoon, kuvanvakain pois päältä, kamera jalustalla. Kaikki kuvat onnistuivatKun monella on se AUTO asento normaali niin ei sitä oikein osata käyttää käsiarvoja edes kokeilu mielessä. Valitettavasti olemme oppineet jottei mitään pidäkään oppia koska konehan sen tekee puolestamme ja kun joskus, tosin harvoin, ollaan tilanteessa jossa pitäisi ajatella itse eikä automaatilla niin meneehän se sormi suuhun.
- pimennystä
nikon_d90 kirjoitti:
Kun monella on se AUTO asento normaali niin ei sitä oikein osata käyttää käsiarvoja edes kokeilu mielessä. Valitettavasti olemme oppineet jottei mitään pidäkään oppia koska konehan sen tekee puolestamme ja kun joskus, tosin harvoin, ollaan tilanteessa jossa pitäisi ajatella itse eikä automaatilla niin meneehän se sormi suuhun.
Onneksi on AUTO kuvanvakain, himmennin, ajansäätö, tarkennus ja ISO-arvo niin sellainenkin voi kuvata joka ei halua oppia mitään. On kai hienoa kuvata ihan itse vaikka netistä voisi ladata netistä paremmat auringonpimennyskuvat.
Harmi, ettei kameroissa ole vielä puheohjausta, että siltä voisi tilata haluamansa kuvan :)
Annetaan kaikkien kukkien kukkia, epäonnistuminenkin voi olla ihan kivaa.
- arvailua
Ihme dissausta... Aloittajahan sanoi, että on onnistunut kuvauksessa aiemmin filmikameralla.
Tulee mieleen ainakin sellainen mahdollisuus, että hitsauslasin ohi pääsi valoa. Nehän on usein objektiivia kapeampia. Olisi ehkä kannattanut kokeilla myös laittaa ne 2 lasia päällekkäin. DIN 8 ainakin on yksinään liian vaalea lasi. Jossain suositeltiin vähintään tummuutta 14, joka on hitsauslasiksi jo todella tumma ja siksi harvinaisempi. Mitä itse katselin pimennystä aurinkolasien ja hitsauslasin läpi, niin kyllä se aurinko jonkin verran häikäisi silti. (Käytetyn) lainalasin tummuus oli tuntematon. Jos valo on paljaalla silmällä häikäisevä, niin (digi)kameralla se palaa hyvin tod.näk. puhki. Filmillä dynamiikka oli parempi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841656Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691561Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2711298Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691272- 56887
- 66854
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em65853- 41836
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40831Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44791