Hävettää omat ajatukset

Olen reilu 20-vuotias nainen pk-seudulta ja kärsin ahdistuksesta, masennuksesta ja niihin liittyvistä asioista, kuten itseinhosta. Olen aina ollut ujo ja epävarma itsestäni, jonka takia ei ole ollut paljon ystäviä. Mulla on ollut pintapuolisia ystäviä, mutta heidän seurassaan en pysty olemaan oma itseni ja he muutenkin ovat täysin erilaisia kuin minä.

Tutuistuin joskus vuosia sitten internetissä ikäiseeni mieheen ja meillä oli yhteisiä kiinnostuksen kohteita. Oltiin eka tuttavia internetissä, mutta pikkuhiljaa alettiin tapailemaan toisiamme kasvokkain. Hän oli ihastunut muhun ja tahtoi seurustella mun kanssa, mutta mä olin niin ujo ja epävarma itsestäni, että kaikki läheisyys ahdisti. Jossain vaiheessa suostuin harrastamaan seksiä hänen kanssaan, mutta tahdoin, että se tehdään pimeässä ja peittelin koko ajan itseäni. En myöskään saanut siitä mitään nautintoa, koska olin niin ahdistunut.

Pidin hänestä hyvin paljon, mutta sen myöntäminen oli vaikeaa. Lopulta hän löysi uuden naisen ja mut on unohdettu kokonaan. Pidän hänestä vieläkin ja ajattelen koko ajan, että jos olisin ollut itsevarma ja muutenkin parempi ihminen, niin en olis jäänyt yksin.

Mun ahdistus, masennus ja itseinho on vaan pahentunut tän myötä, koska hän oli mun ainoa ystävä ja nykyisin oon vaan yksin kotona, silloin kun en käy koulussa tai töissä. Tahtoisin vain kelata aikaa taakse päin ja tehdä kaiken toisin, vaikka tuskin ahdistuneisuudeltani siihen kykenisin. En halua tutustua uusiin ihmisiin, koska pelkään, että nekin karkaa pois kun tajuavat minkälainen ihminen olen. Tahtoisin kuitenkin jonkun ihmisen elämään, joka tahtois seurustella mun kanssa ja auttaa mua pääsemään yli itseinhosta ja kaikkeen seksuaalisuuteen liittyvistä asioista. Tuntuu vaan, että kaikki miehet haluaa vaan seksiä ja naisten kanssa en voi olla, koska vertailisin vaan omaa vartaloani heidän vartaloon.

Oon umpikujassa ja en tiedä mitä tekisin. En tiedä miksi edes päätin kirjoittaa tänne mitään, mutta jotenkin oli pakko purkautua jonnekkin, kun oon niin pitkään ollut yksin ajatusteni kanssa.

0

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

        Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
        Maailman menoa
        607
        1551
      2. Anteeksi arkuuteni

        Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
        Ikävä
        44
        847
      3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

        https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
        Maailman menoa
        476
        721
      4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

        Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
        Iisalmi
        12
        671
      5. kenen näköinen

        kaivattusi on ?
        Ikävä
        43
        616
      6. Mikä on ollut

        Söpöintä välillämme?
        Ikävä
        40
        590
      7. Tykkäätköhän vielä minusta?

        Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
        Ikävä
        29
        548
      8. Olet ihana

        Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
        Ikävä
        37
        510
      9. Hyvännäköinen pakkaus

        Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
        Ikävä
        29
        498
      10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

        Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
        Sinkut
        158
        477
      Aihe