Viime syksyn kutsunnoissa sain E-paperit (muistaakseni E) eli lykkäystä 1 vuoden. Syynä sosiaaliset vaikeudet. Haluan kuitenkin saada C:n, eli vapautuksen armeijasta. En ole lääkkeitä hakenut (tai käynyt sen takia lääkärissä) koska sellaisia en halua syödä, mahtaako antaa vapautusta uusintakutsunnoissa. Saisko jos menis yksityiseltä lääkäriltä/psykiatrilta hakemaan vapautussuositusta (ne varmaan antaa helpommin ku terveyskeskuksessa).
Antaako neuvoja.... itsellä siis muitakin vaivoja joiden takia pääasiassa en halua mennä armeijaan (astma ja selkäkipuja), mutta noiden takia ne ei vapautustakaan antanu. Sosiaalisten ongelmien takia on varmaan helpompi saada vapautus.
Auttakaa E-paperilaista
5
118
Vastaukset
- Hyväsyy
Rupea homoksi ja sano että perse ei kestä armeijaa.
- Ehdottaja
Tilaa aika yksityiseltä psykiatrilta ja kerro hänelle tilanteesi.
Käyntikerta maksaa noin 80 euroa mutta saat kelasta takaisin jotain 30 euroa.
Julkiselle puolelle ei kannata mennä pompotettavaksi. - aloittajaaa
Voiko nämä paperit lähettää aluetoimistolle suoraan ja sieltä sitten tulee vapautuspäätös suoraan eikä tarvitse kutsuntoihin mennä enään?
- Teenäin
Hanki ensin lääkäriltä se paperi ja sano lääkärille suoraan että et tunne kykeneväsi
vaivojesi vuoksi armeijaan.
Normaali lääkäri kyllä ymmärtää asian, toki lääkäreihinkin mahtuu kusipäitä mutta
yksityispuolella niitä ei yleensä ole.
Ainahan voit soittaa aluetoimistoon ja kysyä miten menetellä paperien kanssa.
Lääkärikin varmasti osaa neuvoa asiassa.
Ei nykyään ole pakko mennä armeijaan eikä sinne ketään väkisin viedä.
- Mars_Mars
Ei muutako itärajalle vaan vastaanotto komiteaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1018043- 1075657
- 2795003
- 494943
- 763717
- 542940
- 642667
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222508Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292442- 422358