Miten on, jos on vastavalmistunut tradenomi, niin onko niin, että menee suoraan firmaan ja näytetään vain työpiste, niin sitten alkaa laskuttajan hommat sujua - ja nyt on niin, että tämä tradenomi ei siis olisi laskutusta ennen tehnyt?
Onko niin, että laskuttajan tehtävään täytyy joka tapauksessa perehdyttää vähän enemmänkin kuin antaa käyttäjätunnukset firman ohjelmistoon? Vai opetetaanko tradenomikoulutuksessa laskuttajan työ? Eli jos olisin toimistotöitä tehnyt mutta en laskutusta, ja toinen työpaikkaa hakija ei olisi myöskään tehnyt laskuttajan töitä mutta on tradenomi ja hänelle siis ilmeisesti on koulussa laskuttajan työ opetettu, niin toiseksi jäisin ilman muuta?
Laskuttaja
3
625
Vastaukset
- laskujalippa
Eihän tradenomin koulutuksessa mitenkään voi olla opetusta kaikkien suomalaisten yritysten laskutuskäytäntöihin. Perehdytys työpaikalla tarvitaan joka tapauksessa. Mutta tradenomilla on pohjatietoa, joka helpottaa nopeaa asioiden ymmärtämistä ja oppimista. Fiksu merkonomi voi olla noihin hommiin yhtä hyvä.
Omassa yhden miehen firmassani tein laskutuksen itse ilman mitään kaupallista koulutusta. Ei se niin erikoista ole.- niinpä_olis
Niin, että joka tapauksessa joudutaan opettamaan! Joo! Fiksu merkonomi. Tradenomi ja merkonomi vastaavat toisiaan kyllä aivan täysin. Katselin tässä yhden tradenomin lopputyötä, niin niitähän löytää netistä, oli tyyppi tehnyt sen englanniksi (ilmeisesti ollut ulkomaankaupan linjalla), no, olenpa tässä itse ennen tradenomititteleitä opiskellut merkonomisi, ja kyllä pisti naurattamaan englannin kielen virheet kyseisen erinomaisen tradenomin lopputyössä! Jestas sentään, kun ovat olevinaan päteviä... Merkonomikin näkee, että virheellistä englantia suolsi!
- EnNytNiinkään
En mä nyt ihan niin sanoisi. Kaverini on opiskellut Tradenomiksi ja minä merkonomiksi. Itselläni ei ole hajua kansainvälisestä tilinpäätöksestä ja hänellä taas on. Johtaminen ja esimiestyöskentely on myös omassa koulutuksessani loistanut poissaolollaan, kun taas ystäväni on käynyt syventäviä kursseja omassa tradenomikoulutuksessaan.
Noin muuten kirjanpidon ja palkanlaskennan osalta koulutukset on olleet aika samantasoisia. Omassani ehkä hitusen käytännönläheisempää kun hänellä taas teoreetisempaa. Molemmat ollaan saatu toisiltamme apua eri osa-alueissa, kun kouluja ollaan käyty samoihin aikoihin :)
Kirin toivottavasti hänet kiinni kuitenkin tiedoissa tässä seuraavan 3-vuoden aikana :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1575710
- 1145465
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h465067Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa313021Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue252521- 512498
- 432190
- 231920
On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na151661Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta101622