Pokan pitämättömyys

hävettäväpiirre

Joskus tulee tajuttomia ujouskohtauksia, niin etten pysty pitämään pokkaa muiden ihmisten seurassa tai vaikka ihan vaan tuntemattomien lähettyvillä. Usein olen tällöin vähän väsyneempi, mutten aina. Tavallisesti taas olen vähän liiankin totinen ja surumielisen oloinen.
Päässä liikkuu asioita mitä sanoa, mutten saa niitä millään sanottua ja puhuessa ääni on tavallista matalampi, hiljaisempi ja katkeaakin välillä.
Joskus on kova työ pitää pokkaa ihan tuntemattomien ihmisten lähettyvillä. Ei tarvi naurattaa mikään erityinen asia, jo pelkästään siinä tilanteessa olo tai vaikka muiden ihmisten katselu.
Olen purskahtanutkin, onneksi harvoin, mutta kuitenkin, kun olen epäonnistunut pokan pitämisessä. Siinä onkin sitten työtä niellä häpeänsä.
Hävettää ihan hirveästi, vielä enemmän tuttujen seurassa. On siitä kyseltykin ja ihmetelty sitten, kun kerron miten asia on. Harva ymmärtää tälläisiä kohtauksia.
Tälläinen viestii varmaan muille myös minun olevan sellainen, joka ei ole paljonkaan muiden ihmisten kanssa tekemisissä, enkä siksi osaa olla normaalisti.

2

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitäväliijos

      Molemmat repee silloin te välitätte toisistanne. Näin Mä näen sen

    • avaavaansuusainavaan

      Hyvä! sä. Sait tunnistettua ja tunnustettua asian. Olet tosi! pitkällä. Se tulee menemään ohi. Olen ollu samanlainen, ujostelin yms. Ikä tuo helppoutta. Nykyisin voin puhua kelle tahansa. Mua auttoi kylläkin usko Jeesukseen, Hänen rakkautensa mua kohtaan teki mut vahvaksi ja terveeksi olemaan samanvertainen muiden kanssa (ja jos kehtaan sanoa, niin vähän parempiki-koska en elä vain tätä maallista lihallista elämää varten) vaan taivaaseen olen menossa,ja Jeesuksen saan nähdä kasvoista kasvoihin. Hän on upea! Ei ole mielikuvitusta, voit kokeilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      233
      1789
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1591
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      45
      1192
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      49
      917
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      750
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      741
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      730
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      715
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      23
      692
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      627
    Aihe