Omistan 9v leikatun kolli kissan, ulkokissa, ja tässä viikolla huomasin kissani niskassa oudon pehmeän patin. Veikkaisin että olisi paise mutta en tiedä.. Kissa oli normaali, patti ei häirinnyt ollenkaan ja se alkoikin itsestään kutistua mutta kun torstaina kissa juoksi sisälle hirmuista vauhtia niin kolautti sitten niskansa meidän terassin oven kissanluukkuun ja on nyt sitten suurentunut siitä.. patti on pehmeä, liikkuu mutta ei vaihda paikkaa, kuin olisi paljon nestettä tai jotain sisällä. Patti kutiaa nyt paljon mutta johtuisiko siitä että siinä vieressä on pienen pieni rupi? Epäilen ehkä.. Ei kyllä ennen ole mitään rupia niin paljon rapsuttanut että ihan kalju läntti on tullut.. Kissa käyttäytyy vieläkin normaalisti ja syö ja juo. ELL yritin soittaa tänään 5 kertaa mutta meni vain vastaajaan, joten täytyy koittaa viimeistään maanantaina uudellen.. Korvan takana oli kerran samanlainen tapaus mutta ELL sanoin että kissa oli itse saanut raavittua ruven niin auki että sieltä oli tullut kaikki ''mätä'' ulos, putsasi sen ja antoi anitbiootti kuurin.
En haluaisi mitään negatiivistä kommenttia kun olen muutenkin huolissani ja stressaantunu kissani puolesta, minä aijon kyllä viedä hänet ELL:iin.. Mutta mielipiteenne olisi kiva kuulla ja onko teillä ollut samanlaisia tapauksia kissojenne kanssa?
Outo pehmeä patti niskassa.. Mielipiteitä?
2
401
Vastaukset 2
- HuolestunuKollinHuoltaja
Kissa oli saanut raavittua patin itse rikki, mätää tuli ja puristin kaikki mitä sain pois, liika puristelu rupesi ilmeisesti sattumaan kun kissa murisi hieman, putsasin ja deffasin niskan.. Nyt sitten sitä seurataan ja putsataan ja maanantaina soitan ELL, tai jos se nyt pahenee niin aikasemmin
- poisvaaroista
Jos kissasi ulkoilee,on varmaan ottanut yhteen siellä toisen kissan kanssa.Kissalla paljon pöpöjä kynsissä,joten raapimajälki tulehtunut,ja tuo patti siitä.Jos annat kissasi altistua tappeluille,tuo ei ole viimeinen kerta kun tulehduksia tulee.Tiedät varmasti että omistajana sinun kuuluu estää kissojen väliset tappelut,ja vahtia,ettei kissasi joudu vaaroihin.Ihan voi seuraavaksi sillä huonolla tuurilla silmäkin olla rikki,eli siihen kannattaa varutua että huonomminkin voi käydä.Sinuna en antas kissalle käydä noin,vaan estäisin vahingot jatkossa.Kissan terveys ja turvallinen elämä on tärkeintä.Itse tekisin tarhan,johon ei vieraat eläimet pääse,joten kissa olis ulkoillessa turvassa.
Tiedän kissoja joilta on sitten tappelujen vuoksi silmä poistettu,kurjaa että omistajat ei välitä,ja vahinkoja sitten kisuraukalle käy.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531077Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll221050Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan62609Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181605Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘38562