Mulla rv 4. En osaa vielä iloita, kun pelkään niin kovasti keskenmenoa. Miltäs teistä muista alkuvaiheen odottajista tuntuu?
Pelottaako?
Alussa
5463
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
raskaana (onneksi) nyt, mutta kaksi kertaa odotuksen kokeneena voisin muistella..
Ensimmäinen odotukseni päättyi keskenmenoon ja siitä johtuen, muistan hyvin, kuinka olin paniikissa. Pienikin nipistys ja olin varma et nyt menee. Mitä enemmän asiaa mietit sitä varmemmin jokainen tuntemus aiheuttaa pelkoa.
Yritä rentoutua ja iloita raskaudestasi.
Helpommin sanottu kuin tehty,tiedän. Mutta yritä muistaa että erikoiset tuntemukset kuuluvat asiaan ja jos menee kesken niin sitten se menee eikä lapsi olisi ehkä ollut terve.
Ota rennosti ja nauti olostasi. =0) Niin ja onnea!!
kyllä mua ainakin pelotti hurjasti :) ja pelottaa kyllä vieläkin (rv 21 ).. Mutta onneks mulla on sellanen peruspositiivinen mies, joka jaksaa aina muistuttaa että vauva voi hyvin :)
Pelottaa joka päivä ainakin jossain vaihessa. Eka yritys meni kesken vkolla 8. Nyt rv 11 menossa ja oireet jatkuvat kiitettävästi, joten toivoa on ja lääkärikin antoi jo hyvän ennusteen. Silti edellinen menetys kummittelee koko ajan, enkä osaa iloita näistä alkuajoista pelon vuoksi juurikaan. Mutta olen luvannut itselleni, jos lapsi on terve ja 12 vkoa täynnä, ajattelen jo positiivisemmin. Lapsi on enemmän kuin toivottu. Mutta muista (kuten lääkäritkin minua lohduttivat) itse et voi keskenmenoa arkipäivän touhuilla aikaan saada. KM tulee jos on tullakseen. Itse et voi asialle mitään. Tsemppiä odotukseen.
iloitakin ehtii varmasti! Mulla oli takana yks keskenmeno ennen tätä raskautta (nyt rv 26) ja alussa pelkäsin, et koko raskausaika menee kauhusta kankeana. Totuus on kuitenki se, että raskaus kestää 40 viikkoa eikä se oo ihan lyhyt aika! Ainakin mä oon nyt voittopuolisesti vaan onnellinen odottaja ja pelkoja on kohtuudella.
Mä yritin piristää itseäni alussa niin, että iloitsin kaikista oireista - pahoinvoinnista, väsymyksestä ym. - kun ne oli ihanan konkreettisia todisteita vaavin tulosta. Oireet kestiki sit paremmin.
Onnea odotukseen!
meidän lapsi on niin hartaasti toivottu ja kauan yritetty, että kyllä pelotti alkuviikkoina ja kovasti. päätettiinkin miehen kanssa uhrata toistemme joululahjarahat alkuraskauden ultraan (yksityisellä). niinpä 6 4 viikoilla kävin toteamassa, että kaikki on niin hyvin kuin olla voi, sydän sykkii ja pituutta on komeat 7mm.
lääkäri totesi, että niin hyvältä näyttää, että ei tarvi uutisten kanssa enää odotella sitä perinteistä 12. viikkoa, siitä vaan kertomaan kaikille. keskenmenon riski on kuulemma enää prosentin luokkaa kun kaikki näyttää noilla viikoilla hyvältä ja sydän sykkii.
sen ultran jälkeen ei ole huolettanut eikä pelottanut keskenmeno yhtään siinä määrin kuin alkuviikkoina. nyt on onnellinen odotusolo (tätä kamalaa pahoinvointia lukuunottamatta).
mielenrauhasta maksaminen kannatti ainakin meidän mielestämme. siinä oli joululahjaa kylliksi!