Josku aiemmin jo kyselin että mikä särkee noita 3-litraisi F1CE0481 moottoreita. Ja ilmeisesti jakoketjuhan niissä hyppää.
Mikä tälle on syynä? Kiristin/kiristimet huonot vai huonot öljyt (liian pitkät vaihtovälitkö) näihin on syynä? VOiko asiaan vaikuttaa?
3-litraisen moottorin ongelmat
3
193
Vastaukset
- vesipeto
Tuulilasin alareunasta kumireunan ja lasin välistä ja vesikaukalosta koneen ja laturin päälle valuva ja siihen jäätyvä vesi särkee jakohihnoja 2,3 litraisessa. Niitä on mennyt paljon.
3 litraisessa on ketju ja se on varmempi mutta ei idioottivarma jos ja kun vettä pääsee konetilaan. Huolletun 3 litraisen ketju ei ole hajoamisherkkä.
Mutta nykymallin Ducato kannattaa aina pysäköidä keula koholle että vesi ei valu katolta moottoritilaan. - Dddccc
Maahantuoja teki tuomiinsa uusiin ja pyydettäessä ns.matkailuautoihin muutoksia tiivistämällä jalkopään kopan silikonilla ettei jäätynyt vesi pääsisi tekemään tuhojaan.
- 3litrainenkone
Konetilaan valuva ja vielä siellä mahdollisesti jäätyvä vesi on suurin moottorivaurioiden aiheuttaja näissä 2007 ja uudemmissa Ducatoissa. Koskee kaikkia moottoreita ja varsinkin jakohihnalla olevia Fiatin 2,3 litraisia. Jumperin ja Boxerin 2,2 litraisessa (Fordin) koneessa on ketju ja samoin kaikkien kolmen merkin 3 litraisessa, jota aloittaja tarkoittaa.
Ja vaikka 2015 mallin on keulaa vähän muutettu niin ainoa parannus on tuulilasin alapuolisen kaukalon pieni parannus (ei saumaa keskellä ja suuremmat valuma aukot reunoilla). Se ei kuitenkaan estä veden valumista konetilaan varsinkaan lasin ja tiivisteen välistä. Konetilassa sitten ruostuu ruiskutussuuttimet kanteen kiinni, laturi jäätyy ja aiheuttaa jakohihnan pomppaamisen, jakopää hajoaa kun vettä sisällä yms.
3 litraista konetta on paljon Ivecoissa eikä sen jakoketju siinä korissa hajoa vaikka joutuu kovemmalle. Vaihteisto on kylläkin kovilla niin Ivecossa kuin Ducatossa jos 3 litraisesta haetaan täyttä vääntöä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k744036- 1023558
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah833383Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia382809- 1251673
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361536Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141181Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191164Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221134Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421130