Antenniverkon HD-lähetykset?

http://fin.afterdawn.com/uutiset/artikkeli.cfm/2015/03/20/ylen-hd-kanavien-lahetykset-lopetetaan-monilta-kotitalouksilta

Aikainen aprillipila? Eikö tarkoituksena ollut laittaa koko maa HD:n piiriin? Taisi moni ostaa T2-laitteet turhaan?
385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No jaa, tuleehan noita Ylen HD-kanavia myös Dnan verkosta ja Dna välittää myös Yle Teema HD:n jota Digita ei ole koskaan välittänyt.

Äänestä

Ole onnellinen, että HD-kanavat näkyvät edes H-kanavanipussa, sillä Yle ei ollut alunperin halukas antamaan HD-signaalia kuin 15.2.2015 saakka. Nyt tuota aikarajaa on siirretty vuoden 2015 loppuun saakka.
http://www.huoltovalikko.com/threads/ylen-hd-kanavat-uhf-llae-digitan-antennijakelussa-7-2-2014-alkaen-10-2-2015-saakka.10920/
http://yle.fi/yleisradio/faq/teravapiirto-hd/miten-naen-ylen-hd-lahetykset
UHF-alueella tehdään kanavataajuuksien uudelleen järjestely ja se aloitetaan kesällä Lapista. Vuosien 2015-2016 aikana vapautetaan 700 MHz taajuusalue laajakaistaverkkojen käyttöön. DNA:lla on myös omat hankaluutensa HD-jakelussa, sillä kapasiteettia heillä on rajallisesti ja jos se käytetään ilmaiskanavien jakeluun, niin VHF-verkon kannattavuus on todella heikko ja oletettavasti se menee tappiolla koko ajan? Plus-TV meni koko ajan tappiolla, joten tuskin maksukorttien kauppaa saadaan parissa vuodessa kannattavaksi? DNA:ta ei ilmeisesti kiinnosta VHF-verkon laajentaminen tällä hetkellä, vaan mieluummin asiakkaita kehotetaan hankkimaan mobiiliverkon kanavapaketteja?
Monelle taloyhtiölle tulee yllätyksenä se, että taloyhtiön antenniverkkoon on tehtävä muutoksia ja se tarkoittaa, että esim. vanhat laajakaistaiset mastovahvistimet on korvattava kanavakohtaisilla vahvistimilla (Viestintäviraston päivitetty määräys 65).
https://www.viestintavirasto.fi/viestintavirasto/ajankohtaista/2015/teravapiirtovastaanottimiavielaallepuolellaantenniverkossaolevistatalouksista.html
https://www.viestintavirasto.fi/viestintavirasto/ajankohtaista/2014/ennakkotietoataloyhtioillejaisannoitsijoilleantennitelevisioverkontaajuus-jaantennimuutoksista.html

Äänestä
  • Eihän tuo ollut Ylestä kiinni vaan Digitahan sen päätti että jakelu D-nipussa jatkuisi vain 15.2.2015 asti!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


puuuhhd kirjoitti:

http://fin.afterdawn.com/uutiset/artikkeli.cfm/2015/03/20/ylen-hd-kanavien-lahetykset-lopetetaan-monilta-kotitalouksilta

Aikainen aprillipila? Eikö tarkoituksena ollut laittaa koko maa HD:n piiriin? Taisi moni ostaa T2-laitteet turhaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu