Näin unta että olin joidenkin ystävieni kanssa huoneessani, en muista keiden. Olimme menossa jonnekin, paikkaa en muista, mutta sitä varten halusin antaa jokaiselle heistä venetsialaiset naamiot. Naamiot olivat ympäri pöytääni sikin sokin ja niitä oli paljon enemmän kuin tarvitsi. Järjestin naamiot riviin pöydälleni ja yritin sovittaa yhtä niistä, mutta sitten huomasin että se oli todella pieni, ehkä nenänpääni kokoinen. Olin erittäin hämmentynyt ja selittelin jotain kavereilleni. Aloin hätäisenä etsimään normaalikokoisia naamioitani mutta en löytänyt niitä mistään. Siihen uni päättyi, auttakaa minua tulkitsemaan uneni!
Naamio uni
1
313
Vastaukset
Unessasi olit huoneessasi ja ilmeisesti tilanne oli turvallinen, koska olit ystäviesi seurassa. Olit omassa huoneessasi mikä viittaisi siihen, että unen aikana koetut ajatukset liittyivät sinuun itseesi.
Jaoit tai ainakin pidit esillä erilaisia naamioita. Niitä oli enemmän kuin tarvitsisi. Tämä viittaisi ajtukseen, että sinulla on enemmän naamioita/rooleja kuin tarvitset.
Seuraavaksi asettelit naamiota kasvoillesi ja huomasit, ettei sen taakse voinut kätkeytyä ja olit tilanteen johdosta hämmentynyt.
Yritit esiä sopivan kokoista naamiota, mutta et sellaista löytänyt.
Sanoisin, että olet unen aikana ajatellut tai pelännyt paljastaneesi itsestäsi jotain minkä olisit halunnut pitää salassa. Ajatus voi liittyä ystäviisi ja läheisiisi, mutta sitä ei ulkopuolinen voi tietää.
Selkeitä tuntemuksia tässä unessa olivat itsensä naamioimisen, kätkemisen, salaamisen halu. Siinä epäonnistuminen toi hämmennyksen.
Hieno uni, kiitos jakamisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5411778Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18877- 84863
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101806Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50719- 63705
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2697- 63666
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?73618- 65533