Monikulttuurikeskus Saagan vaalipaneeli 21.3.2015

http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/somalinuoret-radikalisoituvat-vastuu-kuuluu-koko-yhteiskunnalle/?shared=74543-2d8f2174-500

Kenelle vastuu nuorten radikalisoitumisesta kuuluu?

”Vastuu kuuluu koko yhteiskunnalle.”

”Syrjäytyminen, työttömyys ja yksinäisyys lisäävät riskiä radikalisoitua. On tärkeä löytää nopeasti keinoja, joilla nuorten radikalisoitumista voidaan ennaltaehkäistä.”

”Tarvitaan koulujen, sosiaalitoimen, vanhempien ja moskeijojen avointa yhteistyötä.”

Radikaisoimiskeskusteluksi kutsuminen rikollisuuden sijaan on teennäistä vastuullisuutta. Kyllä kaikki tietävät tekevänsä rikoksia ja tietävät tulleensa tekemään rikoksia jotka niitä ylipäätään tekevät. Minä tyhmänä ihmisiä oikein pidetään.

Tässä uutisartikkeli minkä tilaisuuden juontaja väänsi otsikoinnin "virheeksi". Selvästi kerrotaan, että miten yhteiskunnan pitää ottaa vastuu, mutta käsittelee koko yhteiskuntaa olevan vanhempien tai moskeijan. Sitä se ei ole, haastateltava koittaa vääntää.. Suomalainen yhteiskunta koostuu aivan muista tekijöistä. Tänäpäivänä yhteiskunta jaetaan usein kolmeen osa-alueeseen: valtiolliseen eli julkiseen sektoriin, (yksityiseen) taloudelliseen toimintaan eli yksityiseen sektoriin ja varsinaiseen kansalaisyhteiskuntaan (kolmas sektori). Vielä uudempi laajennus tähän jaotteluun on neljäs sektori, jolla tarkoitetaan perhettä, sukua ja ystäväpiiriä. Jos siis haluaa yhteikunnallista vastuuta, niin se ei voi olla niin, missä kaikki on puhallettava yhteen hiileen tai muiden on vastattava yhteiskunnallisesti kaikilla osa-alueilla toisten tekemistä rikoksista. Sen sijaan jos moskeijat eivät saa opastajia ja imaamit, jotka vihjataan ajelevan busseilla on suoranaista kiristystä ,koska ei kukaan maksa heille rahaa. Jos asia ei kosketakaan muslimeja niin paljon ja antaa asian olla, kun aikaa on ollu ensin kasvattaa väärin, niin mikä se on se bussia ajavan maamin taikasauva tähän asiaan? Ei minun mielestä mikään.

On pakko ottaa itse vastuu omasta elämästään, eikä sysätä muiden vastuulle. Myös opettaa ne lapset siihen vai mitäs ne opettaa pyhätöissään pyhäkoulua käyville joukkoraiskaajille? Rikolliset tosiaan tietää tekevänsä rikoksia ja sillä sipuli.

Edellämainittu maili meni Suomen kehitysministeri Sirpa Paaterolle vielä jälkeenpäin.



-- seuraavaa kysymykseen ei saatu vastausta vaan ulkomaalaistaustainen juontaja meni ottamaan mikkiä pois käsistä keskenkaiken. Myös paikalla ollut eräs vanhempi mieshenkilö ei pitänyt kysymyksestä ja ilmaisen olevan retoorinen, koska kukaan ei saanut vastata ja kukaan vaalipaneelissa ei voinut vastata kysymykseen..


Aiheena oli maahanmuuton ongelma miten thaihieromalaitosten miesten runkkaaminen 30 eurolla, suihin otot ja panemiset ovat olleet arkipäivää muunmuassa sijaiten 100m päässä vuosikymmenet Monikulttuuri keskusen Saagan tiloista. Aihe oli tabu, asia josta ei saa vain puhua. Paikallaolleet nuoret naiset ja tytöt kyselivät (mitämitäh) paikallaolijat olivat erään panelistin mielestä valmiita jopa lynkkaamaan kysyjän. Kerrankin mies joka puolustaisi vain naisten oikeuksia tässäkin asiassa, naiset haluaa hiljentää! He eivät tienneet mitä yhteiskunnassa todellakin voi tapahtua ja missä töissä maahanmuuttajat ovat. Kysymys juonsi tilanteeseen, missä panelistit oleivat sitä mieltä, että Suomen kuului olla EU:ssa ennemmin kuin erota siitä. Lakia seuratessa Suomi seuraisi mieluiten Ruotsin mallia kuin muiden sivistyneiden EU maiden salliessa bordellitoiminnan, miksi?

Mieshenkilö kertoi jälkikäteen tilaisuudessa miten naiset ottavat mielummin 30 euroa käteenvedosta kuin hakisivat 300 euroa Kelasta, eräs työntekijä oli näin kertonut ravintolassa. Naiset (maahanmuuttajat siinä missä panelistitkin) oli valmiita olemaan mielummin puuttumatta vaikka maahanmuuttajanaisia alistetaan vuokranantajien tiedostaessa thaihieromalaistosten todellisesta toiminnasta seksipalvelujen tarjoajana Kouvolassa. Onhan niitä töitä, eriasia, onko verottajaa työlle!

http://www.sexwork.net/girls/FIN

Näin helppoa se muutenkin on. Kouvolassa naisia on tullut jo 10 linjoille, aikasemmin ei ollut kuin yksi tai kaksi.

3

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Korjaus... Naiset (maahanmuuttajat siinä missä osa panelisteistakin)

    • gfggffgfgf

      Voi luoja... toi ois pitänyt nähdä!

    • Jarza-72

      Hahaha! ihan oikein niille!!!!!! Miksi eivät tosiaan pidä naiset naisten puolta. Tossa se nähdään, hyshyshys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      186
      2690
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      84
      954
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      819
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      285
      775
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      89
      774
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe